Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi program dofinansowania zakupu komputerów dla dzieci z rodzin rolniczych. Szczegółowe informacje na stronie Agencji.
Informuję, że został uruchomiony telefon zaufania dla dzieci oraz czat na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka. Szczegółowe informacje na stronie:
Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Od wielu lat pluszowy miś to najlepszy przyjaciel dzieci, niezastąpiona przytulanka, powiernik dziecięcych trosk i smutków. Zgodnie z tradycją naszej szkoły przedszkolaki ze starszej i młodszej grupy uroczyście i wesoło obchodziły ten ważny dla nich dzień. Niestety ze względu na reżim sanitarny dzieci nie mogły tego dnia przynieść swoich ulubionych misiów z domu, jednak mimo wszystko był to dzień wyjątkowy pełen radosnej zabawy i uśmiechu. Nauczyciele zaprosili dzieci do misiowej krainy. Przedszkolaki poznały historię pluszowego misia, słuchały wierszy i bajek o misiach, układały misiowe puzzle. Nie zabrakło też misiowych torów przeszkód, tańców i pląsów oraz misiowego kodowania na dywanie. Na koniec wszystkie dzieci wykonały piękne misie z papierowych talerzyków. Wspólne działania świetnie integrują grupę i dają wszystkim mnóstwo radości i pozytywnej energii.
Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Szkoła do hymnu”. W przeddzień najważniejszego z naszych świąt narodowych - Narodowego Święta Niepodległości - 10 listopada, punktualnie o 11.11 nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami podczas „zdalnej przerwy w zdalnych lekcjach” bardzo uroczyście odśpiewali hymn państwowy.
W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła brała udział w Rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica”. W ramach programu szkoła została wyposażona w nowoczesne tablice multimedialne wraz z oprogramowaniem.
Realizacja projektu obejmowała wszystkie oddziały szkoły oraz wszystkie nauczane przedmioty. W związku z tym przez cały czas do momentu zawieszenia stacjonarnej działalności szkół z powodu pandemii Covid19 we wszystkich klasach organizowane były aktywności związane z nowoczesnymi technologiami. Uczniowie klas I-VIII mieli przeprowadzone 5 lekcji w tygodniu (każda klasa) z wykorzystywaniem tablicy multimedialnej oraz TIK. Również przedszkolaki aktywnie włączyły się w realizację program „Aktywna Tablica” proporcjonalnie do swoich możliwości.
W ramach realizacji programu nasza szkoła nawiązała współpracę z innymi szkołami z terenu gminy Opinogóra Górna biorącymi udział w programie, celem zawiązania sieci wzajemnej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wykorzystywania TIK w edukacji.
Udział w programie przyniósł wszystkim mnóstwo korzyści, zarówno nauczyciele jak i uczniowie podnieśli swoje kompetencje w zakresie posługiwania się TIK w procesie nauczania i uczenia się. Zakupione tablice interaktywne są bardzo chętnie wykorzystywane w trakcie prowadzonych zajęć i sprawiają, że lekcje stają się ciekawsze, wzrasta też motywacja uczniów do nauki. Nauczyciele korzystając z TIK stosowali różnorodne metody aktywizujące, dzięki czemu wzrosło zainteresowanie uczniów lekcjami i wzrosła ich aktywność. Ćwiczenia interaktywne umożliwiały też większą indywidualizację nauczania i uatrakcyjniały zajęcia. Uczniowie rozwijali swoją kreatywność i uczyli się wykorzystywać do nauki różne źródła wiedzy.
Bardzo się cieszymy, że nasza szkoła z każdym rokiem staje się lepiej wyposażona i coraz bardziej nowoczesna. W przyszłym roku szkolnym uczniowie będą mieli do dyspozycji tablicę interaktywna w każdej pracowni.
Nasza szkoła otrzymała z projektu "Zdalna szkoła +" 6 komputerów przeznacznych dla nauczycieli, w celu organizowania zdalnych lekcji.
Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej realizuje projekt. Szczegóły na stronie https://gbpopinogora.pl/n,zmieniamy-sie-dla-naszych-czytelnikow. Organizowane jest też konkurs czytelniczy: https://gbpopinogora.pl/n,konkurs-z-nagrodami-tydzien-bibliotek-2020
Gmina Opinogóra Górna realizuje projekt Zdalna Szkoła w ramach którego można wypożyczać komputery do nauki zdalnej. Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt z dyrektorem szkoły. Można je wypożyczać nieodpłatnie. Ilość komputerów jest ograniczona.
Proszę o zapoznanie się z treścią listów przesłanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty
W związku z zawieszeniem zajęć szkolnych od 12 do 25 marca 2020 r. przekazuję informację Ministra Edukacji Narodowej przeznaczoną dla rodziców oraz uczniów.
Rodzicu,
Uczniu,
Przedstawiamy list MEN oraz Głównego Inspektora Sanitarnego z zasadami postępowania na wypadek podejrzenia zachorowania spowodowanego nowym koronawirusem oraz sposobami profilaktyki.
List można pobrać:
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły I półrocze roku szkolnego podsumowujemy ogólnoszkolną imprezą. W tym roku CHOINKA 2020 odbyła się 8 lutego. Bawiliśmy się od 10.00 do 13.00. O oprawę muzyczną zadbała klasa VII. Kuba Czarnewicz doskonale się sprawdził w roli DJ-ja oraz wodzireja. Jest w tej roli niezastąpiony.
Podobnie jak w ubiegłym roku konkursy i zabawy były organizowane przez starsze klasy pod kierunkiem wychowawców. Dzięki temu zaoszczędziliśmy fundusze, które będzie można przeznaczyć na inne cele.
Jak co roku odwiedziło nas wielu gości – najmłodszych członków naszej lokalnej społeczności w towarzystwie rodziców. Ich przebrania były bardzo pomysłowe. Było zabawnie i kolorowo. A wszystko odbywało się bajkowej scenografii przygotowanej przez panią Magdalenę Szewczak oraz Wiolettę Szwonder.
Dzieci bardzo dobrze się bawiły, a od czasu do czasu odpoczywały w doskonale zaopatrzonym bufecie prowadzonym przez Rodziców uczniów klasy III. Wyrazy uznania dla ich zaangażowania.
9 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs pięknego czytania, którego głównym celem było motywowanie dzieci do czytania. Organizatorem wydarzenia była biblioteka szkolna. Tematem przewodnim czytanych utworów były święta Bożego Narodzenia „Pewnego razu anioły przygotowywały się w Niebie do święta Bożego Narodzenia. Piekły placki i ciastka i szykowały łamańce z makiem i bakaliami. Pakowały prezenty dla dzieci mieszkających na Ziemi…”
Wzięło w nim udział 10 uczniów z klas II - IV:
Natalia Szczepanik
Maja Sumiła
Ola Śliwińska
Mateusz Rutkowski
Adam Łuczkowski
Adrian Ądamiak
Kacper Komorowski
Zuzanna Sumiła
Ewa Żbikowska
Michał Shevchuk
Jury w składzie:
p. Grażyna Kapczyńska - filia Biblioteki Publicznej w Opinogórze,
Wanda Włodarczyk i Krystyna Prusińska wyłoniły zwycięzców.
I miejsce zajął –Adrian Adamiak z kl. III
II miejsce – Adam Łuczkowski, kl. III
III miejsce – Ewa Żbikowska, kl. IV
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Nagrody w postaci maskotek i książek z serii Gang Słodziaków ufundowała sieć sklepów Biedronka.
Należy pamiętać, że głośne czytanie jest niezwykle istotne dla rozwoju dziecka: uczy samodzielnego myślenia i pobudza wyobraźnie, ćwiczy pamięć i koncentrację.
Zachęcamy więc wszystkich do czytania i życzymy fascynujących przygód z książką,
Nasi uczniowie mają coraz więcej ciekawych pomysłów, które z pomocą nauczycieli udaje się im zrealizować. W listopadzie, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Bachorska zaproponowała, by w naszej szkole stworzyć grupę wokalną, która będzie przygotowywać repertuar na różne okazje, ćwiczyć i występować z mini koncertami przed całą szkołą.
O pomoc w zorganizowaniu grupy uczniowie poprosili panią Agnieszkę Wilińską, która opiekuje się Szkolnym Kołem Wolontariatu. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się wielu uczniów. Pod kierunkiem pani Wilińskiej uczniowie przygotowali się do występu. Zaprosili wszystkich na MIKOŁAJKOWE ŚPIEWANIE 17 grudnia 2019r.
W tym dniu pięknie ubrani artyści w towarzystwie tajemniczego Mikołaja popisali się brawurowo wykonanymi świątecznymi przebojami. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania Mikołaj przekazał dzieciom pokaźny kosz z cukierkami, którymi zostali poczęstowani wszyscy widzowie.
Powiatowy Konkurs Plastyczny
W pierwszej połowie listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Smart - uzależnieni, na drodze zagrożeni” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Ciechanowie. Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów o ruchu drogowym. Prace konkursowe mogły być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów naszej szkoły. 12 grudnia odbyło się spotkanie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ciechanowie, podczas którego Starosta Powiatu Joanna Potocka – Rak, Komendant Powiatowy Policji, Kierownik Wydziału Szkolenia i BRD WORD, Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nagrodzili zwycięzców. Z pośród 178 prac które wpłynęły do komisji konkursowej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie zajęli dwa czołowe miejsca: praca uczennicy kl. V – Karoliny Dziewiątkowskiej zajęła I miejsce, zaś Jakuba Pieszczyka, również z kl. V- II miejsce. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a ich prace będą prezentowane w Powiatowej Bibliotece im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
3 grudnia 2019 roku po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole aktorów z teatru KRAK-ART. Tym razem przyglądaliśmy się jak chłopiec o imieniu Mikołajek wyczekuje nadejścia Świąt Bożego Narodzenia i Mikołaja. Ale nie każdy lubi ten zimowy czas. Zła czarownica nigdy nie dostaje prezentów, dlatego chce zepsuć święta innym. Na szczęście Śnieżynka pomogła Mikołajowi dotrzeć na czas, aby ten mógł każde dziecko obdarować upominkiem. Baba Jaga również otrzymała szansę na otrzymanie podarku.
Dzieci miały możliwość aktywnie uczestniczyć w tym teatrzyku między innymi poprzez wspólne tańce i zabawy. Przedstawienie wywołało wiele uśmiechu na buziach naszych uczniów. Wszyscy ze zniecierpliwieniem wyczekujemy już św. Mikołaja…!
Andrzejki to stary, ludowy zwyczaj związany z odprawianiem wróżb w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc. Tradycje wróżb przetrwały do dnia dzisiejszego. Obecnie Andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.
W naszej szkole, dla klas I – VIII zabawa andrzejkowa z wróżbami została zorganizowana 28 listopada na sali gimnastycznej, natomiast w przedszkolu magiczna atmosfera wróżb i czarów zapanowała dzień później. Nie zabrakło takich wróżb, jak: "Kubki przyszłości”, "Tajemnicze znaki”, „Kim będę w przyszłości”, „Jaki prezent otrzymam od Mikołaja”. Odbyły się również wesołe zabawy: taniec z miotłą, taniec z balonami oraz kapeluszem. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce.
Andrzejkowa zabawa była doskonałą okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Czas pokaże, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.
Uczniowie 8 klasy przygotowują się do czekającego ich w kwietniu 2020 roku pierwszego poważnego egzaminu. Wszyscy mamy świadomość, że na jego wynik pracuje się przez całe 8 lat szkolnej edukacyjnej drogi, jednak nie wolno pominąć bieżących przygotowań i systematycznych powtórek. Dlatego 20, 21 i 22 listopada nasi ósmoklasiści pisali 3-częściowy próbny egzamin, do którego arkusze zostały przygotowane przez wydawnictwo Nowa Era. W środę, w ciągu 150 minut, zmagali się z zadaniami z języka polskiego. W czwartek 100 minut poświęcili „królowej nauk” – matematyce. W piątek mieli 90 minut na przetestowanie swoich lingwistycznych umiejętności. Po sprawdzeniu testów uczniowie i nauczyciele będą mogli zaplanować dalszą pracę, której celem będzie osiągnięcie sukcesu na właściwym egzaminie. Życzymy Im sukcesów i mocno trzymamy kciuki za ich spełnienie.