Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, z którym wiąże się wiele pięknych zwyczajów. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli, z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. W naszej szkole każdego roku czuje się magię świąt, między innymi dzięki pięknie przystrojonej choince na korytarzu szkoły oraz świątecznym dekoracjom w salach lekcyjnych.
W piątek 21 grudnia szkoła rozbrzmiała kolędami, życzeniami, klasowymi wigiliami, podczas których panowała świąteczna atmosfera. Tak jak co roku, uczniowie przybliżyli tajemnicę Bożego Narodzenia wystawiając przed całą szkołą jasełka. Pieczę nad przygotowaniem jasełek sprawował ks. Wacław Michalski.
Po występie pan dyrektor Juliusz Uliński wygłosił okolicznościowe przemówienie i złożył całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe. Następnie głos zabrał ksiądz proboszcz, składając życzenia, zachęcał wszystkich do dzielenia się miłością, którą na świat przyniósł Jezus.
Świąteczne spotkanie było również okazją do podsumowania gminnego konkursu plastycznego o tematyce bożonarodzeniowej. Nagrody w kategorii „Karta świąteczna” otrzymały: Karolina Goździewska, Wiktoria Przybysz, Antonina Krzykowska oraz Wiktoria Sobota. Wyróżnieni uczniowie to Róża Lasocka, Amelia Sobolak, Karol Mikłowski. W kategorii „Stroik świąteczny” nagrody otrzymali: Olga Śliwińska, Mateusz Omietański, Jakub Stryjewski, Karolina Dziewiątkowska. Słodkie nagrody w kategorii „Ozdoby choinkowe” otrzymały: Julia Dziewiątkowska, Klaudia Tomczak oraz Zuzanna Bachorska. Nagrody pocieszenia otrzymali: Amelia Komorska, Natalia Szczepanik, Adam Kecmerski oraz Jukub Mikłowski.
Po wspólnym spotkaniu na sali gimnastycznej, każda klasa świętowała wraz z wychowawcą i rodzicami w swoich salach lekcyjnych. Do młodszych dzieci zawitał Mikołaj. Przedszkolaki dziękując niecodziennemu gościowi za upominki, zaprezentowały krótki montaż słowno – muzyczny.
W tym szczególnym dniu, bibliotekarka filii Biblioteki Gminnej zorganizowała jarmark bożonarodzeniowy, na którym można było zakupić stroiki, ozdoby świąteczne, kartki wykonane przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Środki zebrane na kiermaszu zostaną przekazane na obchody 100 - lecia naszej szkoły, które odbędą się w październiku 2019r. Ogromne podziękowania dla pani G. Kapczyńskiej za taką inicjatywę oraz dla rodziców naszych uczniów, na których zawsze możemy liczyć.
W tym szczególnym dniu, wszyscy czuliśmy uroczysty, świąteczny nastrój.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w przeddzień imienin św. Andrzeja, stąd też pochodzi nazwa tego obyczaju. Jest to również okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw zanim nadejdzie adwent. Jak co roku „Andrzejek” nie mogło zabraknąć i w naszej szkole, a obchodziliśmy je 28 listopada. Uczniowie mieli okazję nie tylko potańczyć i poskakać, ale przede wszystkim wziąć udział w licznych andrzejkowych wróżbach.
,,Andrzeju, Andrzeju, ty nasz dobrodzieju - dobrą wróżbę daj”. Z taką prośbą zwracali się uczniowie do koleżanek z klasy VI, które wcieliły się we wróżki. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, wróżył z kombinacji cyfr daty urodzenia, doszukiwał się w siedmiopłatkowym kwiatku. Katalog wróżb był bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały. Czy przepowiedziana przyszłość spełni się? To zależy od nas samych.
Pod takim hasłem 26 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Organizatorem święta była biblioteka szkolna, a w obchody włączyli się wszyscy uczniowie.
Szkoła zamieniła się tego dnia w Krainę Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły ze sobą ulubione pluszaki: małe i bardzo duże, białe i kolorowe. Uwieńczeniem tej uroczystości było wspólne pamiątkowe zdjęcie. Dla najmłodszych: przedszkolaków i uczniów edukacji wczesnoszkolnej przygotowane zostały dodatkowe atrakcje.
Miś to bohater wielu bajek, dlatego też, żeby zachęcić dzieci do czytania uczennice klasyVI: Julia Górska i Róża Lasocka czytały książeczki o misiowych przygodach. Następnie maluchy układały w grupach puzzle - znane misie, np. Kubusia Puchatka, Uszatka. Później przyszedł czas na prace plastyczne. Z papierowych talerzyków dzieci tworzyły podobizny miśków. Prace zostały wyeksponowane na klasowych gazetkach.
Dzień ten był pełen uśmiechu i zabawy. Jednocześnie miał służyć propagowaniu wśród dzieci głośnego czytania.
W środę 21 listopada grupa uczniów naszej szkoły w składzie: Zuzanna Sumiła (kl. III), Sara Dudzic, Natalia Sobolak, Jakub Pieszczyk, Jakub Sumiła (kl. IV), Amelia Kiljańska, Antonina Krzykowska, Wiktoria Sobota (kl. V), Zuzanna Bachorska, Jakub Czarnewicz, Julia Górska, Adam Kecmerski (kl. VI) uczestniczyła w XVIII Gminnym Konkursie Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewana Nutka 2018”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej. W tym roku temat konkursu brzmiał „Pieśni patriotyczne w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. W konkursie uczestniczyli uczniowie z terenu naszej gminy. Jury miało trudny wybór, gdyż wokaliści reprezentowali naprawdę wysoki poziom wokalny. W kategorii klas III – V Wiktoria Sobota zajęła I miejsce wykonując pieśń „Ojczyzno ma” a Amelia Kiljańska z piosenką „Pierwsza kadrowa” miejsce III. W kategorii klas VI – VIII, miejsce II zajęła Zuzanna Bachorska śpiewając „Taki kraj” a Adam Kecmerski wykonując piosenkę pt. „Piechota” zdobył IV lokatę. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Gratulujemy naszym wokalistom talentów muzycznych i wrażliwości na wartości patriotyczne.
100 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę to wyjątkowa okazja do podjęcia działań, które stwarzają uczniom możliwość aktywnego wyrażania uczuć patriotycznych. W roku 2018 - ogłoszonym rokiem Dla Niepodległej - nasza szkoła może pochwalić się zorganizowaniem szeregu imprez, które wpisują się w tę tematykę, o których informowaliśmy na bieżąco.
Podsumowaniem naszej działalności było podjęcie decyzji o przystąpieniu do ogólnopolskiego projektu „Godność, wolność, niepodległość” , ogłoszonego przez MEN w ramach programu NIEPODLEGŁA.
Za opracowanie konkursowego projektu odpowiadał zespół w składzie: Grzegorz Bastek, Krystyna Prusińska, Irena Ulińska, jednak pomysłodawcami działań byli wszyscy nauczyciele. Dyrektor Juliusz Uliński nadał projektowi formę oficjalną i przekazał władzom naszej gminy. Projekt uzyskał ich poparcie i został zgłoszony do konkursu. Na pierwszym posiedzeniu Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2018/2019 dowiedzieliśmy się, że nasz projekt został zaakceptowany i uzyskał dofinansowanie we wnioskowanej kwocie 12 500 zł.
Z pewnymi obawami i napięciem przystąpiliśmy do realizacji zaplanowanych działań. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu, ale wszyscy z zaangażowaniem zabrali się do pracy. Większość działań we wrześniu poświęciliśmy przygotowaniom do wycieczki „Śladami Marszałka”, którymi kierował pan Grzegorz Bastek. Poznawaniu życia i dokonań Józefa Piłsudskiego towarzyszyły działania plastyczne. Pod kierunkiem pani Elżbiety Soskiej dzieci tworzyły przepiękne białe i czerwone kwiaty z krepiny, z których powstał wieniec w kształcie biało-czerwonego serca. Kompozycja została przygotowana do złożenia u stóp pomnika Józefa Piłsudskiego, jako wyraz naszej wdzięczności i podziękowania za Jego niezwykły trud i poświęcenie dziełu budowy młodej, polskiej państwowości.
Jednodniowa wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyli prawie wszyscy uczniowie klas I –VIII, była doskonałą okazją do poznania tych miejsc w naszej stolicy, które łączą się z postacią jednego z głównych Ojców polskiej niepodległości. Na szlaku naszej wędrówki po Warszawie znalazła się Cytadela, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Józefa Piłsudskiego, uliczki Starego Miasta, Zamek Królewski i Belweder. Piękna pogoda oraz ciekawe opowieści przewodników wprowadziły dzieci w atmosferę realnego doświadczania historycznych wydarzeń. Miłym akcentem wyjazdu był smaczny posiłek w restauracji „Mazowiecki prodiż”.
Czas po wycieczce przeznaczyliśmy na przygotowania do podsumowania projektu. Panie Izabela Miklaszewska oraz Wanda Włodarczyk zajęły się przygotowaniem montażu poetycko-muzycznego. We współpracy z biblioteką dokonano wyboru tekstów, odbyły się konkursy recytatorskie, a ich laureaci szlifowali swoje umiejętności interpretowania poezji patriotycznej. Obie panie przygotowywały też dekorację.
Przygotowania obejmowały również planowanie i dokonywanie zakupów niezbędnych do realizacji projektu – zakupiliśmy materiały dekoracyjne, 3 gabloty wystawiennicze oraz zamówiliśmy kwiaty. Udało się znaleźć panie, które podjęły się niezwykłego kulinarnego wyzwania -przygotowania jubileuszowego tortu.
Równolegle, pod kierunkiem pani Krystyny Prusińskiej, która opracowała układ figur, trwały próby poloneza. Do tańca zgłosili się uczniowie z klas V-VIII. Włożyli bardzo dużo wysiłku w opanowanie trudnych, a jednocześnie bardzo efektownych układów.
Do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości postanowiły włączyć się przedszkolaki, które pod kierunkiem swoich pań wychowawczyń Wioletty Szwonder i Magdaleny Szewczak przygotowywały taniec z flagami. Wszyscy uczniowie trenowali wspólne śpiewanie hymnu.
Grupa uczennic z klasy IV i V, za zgodą i przy pomocy mam, podjęła się zadania przygotowania i zaprezentowania strojów z lat dwudziestych.
Nasz projekt obejmował również poszukiwanie śladów Niepodległej w naszej najbliższej okolicy oraz zorganizowanie wystawki pamiątek, do których uda się nam dotrzeć. Panie Irena Ulińska i Ewa Topczyńska gromadziły eksponaty do przygotowywanej wystawy. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i rodziców udało się dotrzeć do ciekawych przedmiotów i fotografii które, przypominają nam różne sfery życia dawnych mieszkańców naszych okolic. Przygotowywanie wystawki pozwoliło wielu rodzinom uświadomić sobie, ile ciekawych rzeczy można odnaleźć na strychach i w zakamarkach domów.
Kiedy większość przygotowań zmierzało ku końcowi, zostały zredagowane, wydrukowane i wręczone indywidualne zaproszenia dla gości, a także plakaty zapraszające rodziców oraz lokalną społeczność - informujące o programie uroczystości.
9 LISTOPADA 2018roku - dzień, w którym postanowiliśmy uczcić naszą Niepodległą zbliżał się bardzo szybko.
Te znane i lubiane słowa piosenki z filmu „Przygody Pana Kleksa” 18 października stały się mottem podwójnego święta naszych pierwszoklasistów.
Dzięki pasowaniu na czytelnika, zorganizowanym przez panią Krystynę Prusińską i uczennice piątej klasy, szóstka naszych najmłodszych uczniów mogła wykazać się swoją wiedzą z zakresu literatury dziecięcej. Dzieci od początku swojej przygody ze szkołą miały częsty kontakt ze szkolną oraz gminną biblioteką. Panie bibliotekarki starały się zaszczepić w nich miłość do czytania, ciekawość świata oraz szacunek dla książek. Dzieci już jako 4-latki razem ze swoimi mamami wypożyczały książeczki do czytania ze szkolnej biblioteki. Dlatego nie miały żadnego problemu z odgadnięciem imion literackich postaci, które w bajkowym korowodzie pojawiały się przed nimi. Dzieci odwiedził Czerwony Kapturek, Kopciuszek i Koziołek Matołek. Publiczność dzielnie sekundowała uczniom oklaskując nie tylko ich prawidłowe odpowiedzi, ale również piękne kostiumy dziewcząt. Głównym bohaterem uroczystości była jednak Królowa Książka. To ona skierowała swoje prośby i życzenia do czytelników. „ My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy…” to słowa ślubowania złożonego przez pierwszoklasistów. Po ślubowaniu pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona samodzielnych czytelników. Zostało to potwierdzone pięknymi dyplomami oraz pamiątkowymi zakładkami wręczonymi przez pomocnice Królowej .
Aby ten niezwykły dzień na trwałe zapisał się w pamięci pierwszaków, nie mogło obyć się bez zabaw i konkursów, które są najważniejsza częścią tradycyjnych otrzęsin. Klasa VI pod kierunkiem pani Izabeli Miklaszewskiej przygotowała cały szereg zadań, w których dzieci mogły wykazać się wiedzą, zręcznością, zaradnością oraz umiejętnością współdziałania. Uczniowie szóstej klasy oraz ich wychowawczyni tworzyli niezwykłą atmosferę dynamicznej zabawy. Pierwszaki doskonale się bawiły, z zaangażowaniem i brawurą wypełniały stawiane przed nimi wyzwania. Z podziwem obserwowaliśmy ich swobodę i śmiałość. Pomimo tego, że wszyscy są sześciolatkami, bez trudu sprostali niełatwym zadaniom, za co zostali nagrodzeni wspaniałymi medalami i drobnymi upominkami.
Święto polskiej oświaty obchodzone w naszym kraju 14 października, przypomina wszystkim o wielkiej wartości jaką stanowi edukacja oraz zwraca uwagę na szczególne posłannictwo i rolę społeczną tych, którzy tę wartość urzeczywistniają swoją codzienną pracą – nauczycieli.
.„Nauczycielem jest ten, kto potrafi z trudnych rzeczy uczynić łatwe” –
przywołane motto Ralpha Waldo Emersona przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej, które obchodziliśmy w naszej szkole 12 października.
Tradycyjnie, na początku akademii Pan Dyrektor Juliusz Uliński wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podziękował swoim współpracownikom za trudną, jednakże piękną pracę oraz życzył wszystkim nauczycielom satysfakcji z pracy pedagogicznej, poczucia ważności wykonywania zawodu oraz wielu sukcesów. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia nauczycieli. W tym roku wyróżnione zostały dwie nauczycielki: p. W. Włodarczyk oraz p. I. Miklaszewska.
Podczas części artystycznej uczniowie klasy VI oraz VII pod. kierunkiem p. E. Soski śpiewem i wierszem wyrazili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Miłym akcentem uroczystości były wręczane wszystkim pracownikom szkoły laurki własnoręcznie wykonane przez uczniów.
Po zakończonej akademii, w imieniu rodziców życzenia złożyła przewodnicząca Rady Rodziców p. Katarzyna Sobolak oraz wręczyła na ręce Pana Dyrektora bukiet kwiatów.
2 października 2018r. w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Organizatorem wydarzenia była biblioteka szkolna, zaś uczestnikami uczniowie klas II-III. Okazją do zaproszenia najmłodszych do podróży w świat literatury dziecięcej był obchodzony 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Inspiracją do wzięcia udziału w zmaganiach stały się ilustrowane opowieści o przygodach Gangu Słodziaków. W świat przyjaciół lasu wprowadziła wszystkich uczennica kl. V – Antonina Krzykowska.
Występy uczniów oceniała komisja w składzie: p. Krystyna Prusińska, p. Grażyna Kapczyńska - Filia Biblioteki Publicznej w Kołaczkowie i p. Magda Szewczak. Do konkursu przystąpiło 9 uczniów. Publiczność - przedszkolaki i uczniowie klas II-III oraz ich wychowawcy i rodzice - w skupieniu i z zainteresowaniem wysłuchała historii mieszkańców lasu w wykonaniu uczestników zmagań. Jury wyłoniło zwycięzców, chociaż było to dość trudne i tak:
1. miejsce zajęła - Ewa Żbikowska , kl.III
2. Mateusz Rutkowski , kl. II
3. Zuzanna Sumiła , kl. III
Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy i były nimi książki pt. „ Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz maskotki – słodziaki. Ich fundatorem była sieć sklepów Biedronka.
Celem przedsięwzięcia było motywowanie dzieci do czytania. Pełni ono bowiem niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Pasję zaś do czytania trzeba zaszczepiać od najmłodszych lat.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULUJEMY I ZACHĘCAMY DO KONTYNUOWANIA PRZYGODY Z KSIĄŻKĄ.
PROGRAM WYCIECZKI DO WARSZAWY
godz. 8,00 - wyjazd do Warszawy,
w programie m. in.:
ok. godz. 18,00 – zakończenie wycieczki.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego najmłodsi poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
W ramach edukacji w tym kierunku, 20 września dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym Gminy Opinogóra Górna, st. sierż. Arturem Karwowskim. Przedstawiciel Policji zaprezentował dzieciom krótki film pt. „Bezpieczne zachowania”, a następnie odbyła się pogadanka na temat zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Oprócz utrwalenia zasad poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem, gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. W trakcie rozmowy przypomniane zostały również numery alarmowe. Okazało się, że dzieci doskonale je znają. Chętni uczniowie odpowiadali na zadawane pytania. Wykazali się oni wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawali liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.
Na zakończenie spotkania, ku radości dzieci, policjant zaprosił wszystkich do radiowozu policyjnego. Zademonstrował, jakie dźwięki wydają policyjne „koguty”. Dzieci miały również możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z naszym gościem.
REGULAMIN WYCIECZKI DO WARSZAWY
Wycieczka do Warszawy odbywa się w dniu 11 października 2018 roku.
Uczestnicy przybywają na miejsce zbiórki do szkoły na godzinę 7.45 i wracają na nie ok. godziny 18.00.
Podczas trwania wycieczki uczestnicy pozostają pod opieką wychowawców i kierownika.
Uczestnicy wycieczki są zobowiązani do zapoznania się z regulaminem i przestrzegania jego zapisów, a także do wykonywania poleceń kierownika i wychowawców.
Na wycieczkę nie należy zabierać ze sobą cennego sprzętu i wartościowych przedmiotów – organizatorzy nie odpowiadają za zgubione rzeczy.
Uczestnik wycieczki szkolnej zobowiązany jest do:
W czasie wycieczki zabronione jest:
1. Oddalanie się od grupy bez zgody kierownika wycieczki lub opiekuna.
Pierwszy tydzień września 2018 roku poświęciliśmy na przygotowania do udziału w pikniku, na który zostaliśmy zaproszeni przez księdza proboszcza Wacława Michalskiego. Dzięki Jego uprzejmości mieliśmy możliwość poinformować lokalną społeczność o naszych przygotowaniach do obchodów 100-lecia szkoły oraz nadania imienia Marii Konopnickiej. Zależało nam na tym, by jak najwięcej osób dowiedziało się o naszych planach i w miarę możliwości wsparło nasze działania. Dlatego przygotowaliśmy ulotki informacyjne oraz słodki poczęstunek. Nasi rodzice jak zwykle okazali się nieocenieni i rozmach, z jakim przygotowali pyszne ciasta i przekąski był imponujący. Naszej radnej pani Jolancie Grochowskiej oraz panu sołtysowi Stanisławowi Skowrońskiemu jesteśmy wdzięczni za udostępnienie stoiska, w którym mogliśmy częstować różnorodnymi smakołykami oraz rozmawiać z osobami zainteresowanymi naszą akcją. Cały niezbędny sprzęt pomógł nam przewieść pan Jan Dworzyński. Do promowania naszych inicjatyw włączyli się wszyscy nauczyciele, a dzięki ich zaangażowaniu udało się nam uzyskać znaczące wsparcie dla naszych działań.
9 września 2018r. o godzinie 13.00 uroczystą Mszą za Ojczyznę rozpoczęły się niezwykłe obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wśród licznie przybyłych gości znalazły się władze naszej Gminy oraz Powiatu, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Po nabożeństwie wierni mogli wziąć udział w PIKNIKU WOJSKOWYM. Duże zainteresowanie wzbudził sprzęt wojskowy prezentowany przez „terytorialsów” oraz strażackie wozy bojowe. Nie zabrakło też tradycyjnej wojskowej grochówki oraz słodyczy i owoców ofiarowanych przez sołectwa naszej parafii. Uczestnicy uroczystości z uznaniem wyrażali się o tej nowej i ciekawej formie integracji lokalnej społeczności.
Rok 2018 to szczególna data dla naszego państwa. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy nowy rok szkolny jako 8-klasowa szkoła podstawowa.
18 lat temu, w czerwcu 2000 roku, naszą szkołę opuścili ostatni ósmoklasiści (rocznik 1985). Przez kolejne lata żegnaliśmy absolwentów klas szóstych, którzy następny etap edukacji kontynuowali w 3-letnim gimnazjum.
W tym roku inauguracja roku szkolnego 2018/2019 przypadła na 3 września - piękny, ciepły i słoneczny poranek. Nasi uczniowie oraz licznie przybyli rodzice z zaciekawieniem oglądali nowy wystrój szkolnych korytarzy. Pojawiły się na nich kolorowe szafki na odzież i obuwie, które zastąpią szkolną szatnię. Jej pomieszczenie zostało zaadaptowane na potrzeby uczniów III klasy.
Z pozostałymi zmianami uczniowie i ich rodzice zapoznali się podczas oficjalnej części uroczystości. Dyrektor szkoły, Juliusz Uliński, po powitaniu wszystkich zebranych, przedstawił zmiany i wyzwania, które czekają na nas w nowym roku szkolnym, zachęcił do wytężonej pracy i życzył wszystkim jak najlepszych osiągnięć.
W części artystycznej naszego spotkania jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy IV, którzy wierszami i piosenkami montażu słowno-muzycznego wprowadzili nas w tematykę szkolnych realiów, a następnie zaprosili na scenę uczniów klasy I, którzy z humorem, odważnie, a nawet brawurowo wykonali swój program artystyczny.
Na zakończenie ksiądz Proboszcz zachęcił zebranych do udziału w pikniku wojskowym, który odbędzie się 9 września po mszy świętej na terenie przykościelnym. Dla naszej szkoły będzie okazją do promocji w związku z przygotowaniami do obchodów stulecia szkoły. Na stoisku promocyjnym będziemy zachęcać mieszkańców parafii do wspierania naszej inicjatywy.
W przyszłym roku odbędzie się uroczystość Jubileuszu 100- lecia szkoły oraz nadania imienia Marii Konopnickiej. Zwracamy się z gorącą prośbą o finansowe wsparcie przygotowań do tych obchodów. Wszystkie osoby chętne do udzielenia takiego wsparcia prosimy o wpłaty na konto Rady Rodziców.
Nr rachunku: 77 1320 1104 7850 0640 2000 0001
8 czerwca w Szkole Podstawowej w Kołaczkowie odbyła się nietypowa lekcja biblioteczna. Nasza szkoła przyłączyła się bowiem do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”- to już III edycja największej akcji czytelniczej w Polsce. Jej celem jest promowanie wśród uczniów czytelnictwa w miłej atmosferze i bez przymusu, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo oraz bicie rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu. Organizatorem przedsięwzięcia była p. Krystyna Prusińska – opiekun biblioteki szkolnej.
Piękna pogoda pozwoliła na piknikowy charakter naszego spotkania. O godzinie 10.00 zaopatrzeni w książki uczniowie, nauczyciele oraz przybyli rodzice, zebrali się na kocykach na boisku szkolnym. Część dzieci zaakcentowała swoje czytelnicze sympatie, przebierając się za postać literacką. Wśród zebranych można było spotkać: Kota w butach, Koziołka Matołka, Pipi Langstrumpf, Anię z Zielonego Wzgórza, Czerwonego Kapturka, wróżkę, Calineczkę, oraz postaci z bajki „Lilo i Stich”.
Ze względu na to, że rok 2018 jest rokiem szczególnym, upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, była to znakomita okazja, aby w akcję propagującą czytanie wpleść treści patriotyczne. Działaniu towarzyszyła piękna dekoracja symbolizująca nasze barwy narodowe, powiewające flagi i bukiet biało-czerwonych polnych kwiatów, maków i rumianków. „Kto ty jesteś? - Polak mały. Jaki znak twój?- Orzeł biały.” to słowa wiersza zaprezentowanego przez Karolinę Dziewiątkowską i Jakuba Pieszczyka z kl. III, autorstwa Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Wszyscy z zaciekawieniem i refleksją wysłuchali wierszy Marii Konopnickiej, do nadania imienia której przygotowuje się nasza szkoła. W wierszach recytowanych przez uczniów klasy VII „Dzwony” (Michał Lewandowski), „Pieśń o domu” (Alicja Traczyk – Nasarzewska), „Tam w moim kraju” (Damian Steczka), „Ojczyzno” (Tomasz Piotrowski), ukazana została miłość do ojczystego kraju. Naszą promującą czytanie akcję uświetniła swoim występem uczennica klasy V Zuzanna Bachorska, która przepięknie zaśpiewała „Rotę”.
W drugiej części spotkania, siedzący na kocykach uczniowie, czytali inne utwory naszej przyszłej patronki. Usłyszeliśmy w wykonaniu uczennic klasy IV: Anny Krośnickiej i Amelii Kiljańskiej wiersz „W szkole”; Wiktorii Soboty, Wiktorii Przybysz „Czytanie”; Klaudii Tomczak wiersz „Tęcza” oraz Antoniny Krzykowskiej i Karoliny Goździewskiej wiersz „Stefek Burczymucha”. Uczennice klasy V przeczytały wybrane wiersze z cyklu „Co słonko widziało” (Alicja Kaczorek, Julia Górska). Pani bibliotekarka z filii gminnej biblioteki publicznej p. Grażyna Kapczyńska zaprezentowała utwory ze zbioru „Jadą, jadą dzieci drogą”. Nie zabrakło również utworów innych autorów. Uczniowie klasy I przeczytali wiersze Jana Brzechwy „Grzyby” (Adrian Adamiak) oraz „Pytalski” (Mateusz Rutkowski). W rolę lektorek bajek dla najmłodszych wcieliły się również obecne na spotkaniu mamy p. Jolanta Śliwińska oraz p. Katarzyna Mikłowska.
Dzieci miały również możliwość samodzielnego czytania swoich własnych książek i robiły to w skupieniu. Na zakończenie czytelniczego pikniku wszyscy uczniowie otrzymali zakładki do książek, a młodsze dzieci również kolorowe balony.
Pragniemy, aby czytanie kojarzyło nam się pozytywnie, jako relaks, czas wolny i odpoczynek. Mówiąc słowami Wisławy Szymborskiej „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”, życzymy, aby zawsze była ona obecna w życiu zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Kontynuacją patriotycznego akcentu tego dnia były biegi przełajowe. Są one już tradycją w naszej szkole, ale tym razem miały inny charakter, bowiem przyświecało im hasło „Bieg dla Niepodległej”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VII, którzy biegli z białymi i czerwonymi balonami oraz chorągiewkami w rękach. Wszyscy dobiegli do mety i mogą uważać się za zwycięzców. Jako pierwsza z dziewcząt dobiegła Julia Górska, uczennica klasy V, natomiast z chłopców najszybszy okazał się Szymon Dąbrowski, uczeń klasy VI. Wszyscy byli z siebie dumni, że dali radę i mogli startować w barwach swojego kraju.
Poniedziałek – 4 czerwca był zupełnie innym dniem w naszej szkole. Bawiliśmy się na festynie rodzinnym z okazji święta najmłodszych, czyli Dnia Dziecka i Dnia Sportu. Osobą odpowiedzialną za przygotowania była, jak w roku minionym, p. Krystyna Prusińska. Pogoda dopisała, był piękny słoneczny dzień. Uśmiechy też nie schodziły z twarzy dzieci, na które czekało wiele atrakcji w gronie najbliższych.
Na tarasie szkoły stanęła letnia, kolorowa dekoracja. Wokół unosiły się różnokolorowe balony. Można było się poczuć , jak nad morzem: plaża, piasek i żaglówki, mniejsze i większe unoszące się na fali. Nie zabrakło też łabędzi dumnie pływających przy brzegu. Na boisku szkolnym zaś zacumowały dmuchane zjeżdżalnie. Atrakcją było malowanie twarzy. Nie zabrakło gier i zabaw sportowych nie tylko dla najmłodszych, ale i dla starszych. Dzieci musiały naprawdę dokonywać ciężkich wyborów, co teraz robić.
Jak zwykle nie zawiedli rodzice. Przygotowali dla dzieci wiele słodkich niespodzianek. Nie zabrakło też domowego ciasta i wyrobów z grilla.
Na uroczystość przybył Pan Wójt Gminy Opinogóra Górna Piotr Czyżyk, który złożył wszystkim dzieciom życzenia.
Podziękowania należą się sponsorom, Państwu: Katarzynie i Januszowi Szymczak, Anecie i Waldemarowi Arturowi Tyczyńskim, Sławomirowi Górskiemu, Dariuszowi Żbikowskiemu i Pani Grażynie Ogrodzińskiej, bo dzięki nim stoły mogły być bogato zastawione.
Dzień ten należał do bardzo udanych i na pewno długo będzie przez wszystkich wspominany. Był to przykład wspólnego, rodzinnego spędzania czasu wolnego na zabawie, na świeżym powietrzu.
Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy dużo zdrowia, spełnienia najskrytszych marzeń, sukcesów w szkole, rozwoju swoich pasji i talentów oraz beztroskiej zabawy , dużo uśmiechu na co dzień.
Pod takim hasłem, w ramach edukacji ekologiczno-zdrowotnej 25 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia łącząca obchody święta ziemi i podsumowanie programu profilaktycznego„ Trzymaj Formę”. Publiczność stanowili uczniowie i rodzice kl. IV, którzy przyszli zobaczyć swoje pociechy.
Klasa V zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Na ratunek Ziemi”. Uczniowie w doskonały sposób przedstawili zagrożenia jakie może spowodować lekkomyślna działalność człowieka. W przedstawieniu został poruszony problem segregacji śmieci i szkodliwego działania zaśmiecania środowiska przez ludzi. Następnie rozstrzygnięty został szkolny konkurs poświęcony zdrowemu stylowi życia. Prace uczniów zostały wyeksponowane na wystawie w holu szkoły. Do nagrodzonych należeli:
- trzecioklasistka, Karolina Dziewiątkowska
- z klasy IV: Karolina Goździewska, Amelia Kiljańska, Antonina Krzykowska, Wiktoria Przybysz, Wiktoria Sobota, Klaudia Tomczak i Marcin Walczewski
- z klasy V Róża Lasocka
- z klasy VI Kamil Żukowski
- Ponadto nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie z klas I i II za wykonanie plakatów promujących zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.
Spotkaniu towarzyszył okrzyk na cześć zdrowia: hip, hip – HURA!
Uczennica klasy piątej – Róża Lasocka przygotowała i przedstawiła społeczności szkolnej prezentację multimedialną poświęconą napojom, pt. „ Czy napoje słodzone i gazowane są zdrowe dla naszego organizmu”. Wszyscy z zainteresowaniem ją obejrzeli. Z dużym zaangażowaniem brali udział w guizie podsumowującym prezentację. Bezbłędnie odgadywali przedstawione tam napoje, a niekoniecznie zdrowe dla naszego organizmu. Następnie zrobiło się muzycznie, a to za sprawą Zuzi Bachorskiej, która zaśpiewała piosenkę z własnym tekstem „ Zdrowe życie”, promującą warzywa i owoce.
Dobrą formą aktywnego spędzania czasu wolnego jest taniec i do niego zachęcali uczniowie klas starszych. Dziewięć par zaprezentowało nam „Belgijkę” i chociaż było mało miejsca, ale dali radę. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.
Nie zabrakło też zagadek dla najmłodszych:
- Przedszkolaki z zawiązanymi oczami próbowali owoców: jabłek, winogron , bananów i odgadywali ich nazwy, poszło im bezbłędnie.
- Klasa pierwsza musiała się zmierzyć z ” czarodziejskimi torebkami”, w których znajdowały się przedmioty do higieny. Tylko dotykając ich musieli odgadnąć co to jest i do czego służy.
- Zadaniem klasy drugiej było podzielić przygotowaną żywność na dwa talerzyki z napisem: zdrowa żywność, niezdrowa żywność.
- Klasa trzecia miała do odgadnięcia pięć zagadek związanych z higieną i zdrowym jedzeniem.
- dla klas IV – VII zaś było podsumowanie wiadomości ekologicznych w formie konkursu. Przedstawiciele poszczególnych klas odpowiadali na pytania dotyczące ochrony środowiska oraz segregacji śmieci.
Wszyscy uczniowie od najmłodszych do najstarszych poradzili sobie z zadaniami, towarzyszyło temu wiele emocji, dzieci chętnie angażowały się w prace. Podsumowaniem spotkania było zaproszenie wszystkich przez prowadzącą spotkanie, Antoninę Krzykowską „ Na koniec dla zdrowia i ochłody zapraszamy na kubek zimnej, niegazowanej wody”, która w kubeczkach na tacach czekała już na uczniów wychodzących z sali gimnastycznej.
Była to ciekawa forma przekazywania jakże ważnych dla naszego zdrowia i życia informacji.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Zbliża się okres wakacji, dlatego też 7 czerwca w naszej szkole zostało
zorganizowane spotkanie z dzielnicowym gminy Opinogóra Górna st. sierż.
Arturem Karwowskim. Głównym celem było przypomnienie wszystkim
uczniom zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz bezpieczeństwa w
gospodarstwie rolnym. Uczniom został zaprezentowany film edukacyjny, po
obejrzeniu którego, dzieci chętnie odpowiadały na pytania policjanta.
Najlepszym sposobem na bezpieczne wakacje, jak kilkakrotnie podkreślał
starszy sierżant, jest zachowanie rozsądku i troska o bezpieczeństwo własne i
innych. Na zakończenie dzielnicowy życzył wszystkim dzieciom
"Bezpiecznych i szczęśliwych wakacji":
ZA UDZIELENIE CENNYCH RAD I WSKAZÓWEK PANU
POLICJANTOWI SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy, iż:
27 kwietnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Jest to ważny dzień dla każdego Polaka. Posłowie Sejmu Wielkiego przyjęli wówczas pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawę zasadniczą.
Program artystyczny uroczystości przygotowali uczniowie klasy V pod opieką p. I. Miklaszewskiej. O oprawę muzyczną zadbały uczennice: Zuzanna Bachorska (śpiew) oraz Róża Lasocka (gra na keyboardzie). Występujący uczniowie przypomnieli zgromadzonej społeczności szkolnej dzieje uchwalenia pierwszej w Rzeczypospolitej konstytucji oraz znaczenie tego doniosłego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. W swoim wystąpieniu uczniowie nawiązali również do obchodzonego od 2004 roku Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten, obchodzony 2 maja jest wspaniałą okazją, ażeby wyrazić swój szacunek do symboli narodowych.
Ubrani na galowo uczniowie naszej szkoły w skupieniu wysłuchali montażu słowno – muzycznego, który był niepowtarzalną lekcją historii i patriotyzmu. Poprzez patriotyczne apele rocznicowe wyrażamy szacunek do dziedzictwa kulturowego, historycznego i własnych tradycji narodowych.