Wymagania ogólne Klasa I Klasa II Klasa III JĘZYK ANGIELSKI - KLASA I JĘZYK ANGIELSKI - KLASA II JĘZYK ANGIELSKI - KLASA III Przedmiotowy system oceniania w klasach I- III JĘZYK POLSKI - KLASY 4-8 JĘZYK ANGIELSKI - KLASY IV-VIII HISTORIA KLASA IV HISTORIA KL.V HISTORIA KL.VI HISTORIA VII- VIII MUZYKA KLASY IV-VII Matematyka Informatyka RELIGIA FIZYKA KLASA 7 FIZYKA KLASA 8 JĘZYK NIEMIECKI KLASY VII, VIII BIOLOGIA V-VIII PRZYRODA KLASA IV CHEMIA VII-VIII WYCHOWANIE FIZYCZNE TECHNIKA IV TECHNIKA V TECHNIKA KLASA VI PLASTYKA KLASY IV-VII GEOGRAFIA V-VIII WOS EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

Wymagania edukacyjne

Przedmiotowy system oceniania w klasach I- III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ

W KOŁACZKOWIE

1. Cele oceniania w edukacji wczesnoszkolnej

- sprawdzenie poziomu wiedzy i umiejętności,

- informowanie uczniów, nauczycieli i rodziców o posiadanych umiejętnościach,

- mobilizowanie do samodzielnej pracy,

- weryfikowanie metod pracy nauczyciela i ucznia,

- rozwijanie nawyku systematycznej pracy,

- sprawdzanie efektywności realizowanych programów,

-umożliwianie nauczycielowi doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno- wychowawczych.

2. W klasach I-III ocenie podlega:

- stan wiedzy i umiejętności, postępy ucznia rozwój umiejętności kluczowych, wkład pracy z uwzględnieniem predyspozycji ucznia,

- oceniane są wszystkie obszary aktywności , mówienie, czytanie , pisanie, umiejętności rachunkowe, umiejętności praktyczne, aktywność artystyczna i ruchowa, współpraca w grupie i organizacja własnej pracy,

- ocena opisowa po pierwszym semestrze przekazywana jest rodzicom ucznia i umieszczana w dzienniku, zaś na koniec roku umieszczana w dzienniku oraz wpisywana komputerowo do arkusza ocen i na świadectwie.

3. Formy sprawdzania osiągnięć uczniów:

- odpowiedzi ustne,

- kartkówki,

- sprawdzian/ testy,

- dyktando,

- aktywność na zajęciach,

- samodzielne prace wykonane w domu,

- recytacja,

- praca w grupach,

- przygotowanie do lekcji,

- prezentacja wyników własnej pracy,

- inne formy aktywności np. udział w konkursach, projektach.

4. Prace pisemne oceniane są w następującej skali:

0% - 39% niedostateczny (1)

40% - 49% dopuszczający (2)

50% - 74% dostateczny (3)

75%- 89% dobry (4)

90% - 96% bardzo dobry (5)

97% - 100% celujący (6)

5. Ocena śródroczna i roczna jest oceną opisową. Uwzględnia się w niej osiągnięcia edukacyjne uczniów w zakresie:

- wypowiadania się,

- czytania,

- pisania,

- posługiwania się działaniami matematycznymi,

- dostrzegania i rozpoznawania zjawisk przyrody,

- umiejętności i sprawności ruchowe, muzyczne, plastyczne i techniczne.

6. W ciągu semestru uczeń ma prawo do 3 nieprzygotowań do zajęć. Będą one odnotowane symbolem ,,np”. Za kolejne nieprzygotowanie uczeń otrzyma ocenę niedostateczną. Aktywność na zajęciach oznacza się ,,+’’. Otrzymanie 5 plusów jest równoznaczne z otrzymaniem przez ucznia oceny celującej.

7. W przypadku nieobecności na zajęciach, uczeń ma  obowiązek uzupełnić zaległy materiał, odrobić pracę domową, przygotować się do zajęć.

8. W klasach I-III śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania jest oceną opisową i odnosi się do:

- podporządkowania się ucznia do bieżących poleceń,

- postawy ucznia wobec dorosłych,

- postawy ucznia wobec rówieśników,

- stosowania przez ucznia przyjętych norm zachowania i wypełnianie obowiązków szkolnych,

- postawy społeczne.

Do dziennika wpisywane są pozytywne uwagi dotyczące udziału w konkursach, akcjach oraz negatywne dotyczące zachowania ucznia.

9. Rodzice są informowani o postępach dzieci na zebraniach ustalonych wg szkolnego kalendarza, podczas indywidualnych spotkań rodzica z nauczycielem, jak również w czasie ustalonych dyżurów nauczycieli oraz na bieżąco poprzez zeszyty i ćwiczenia.

10.   Bieżące osiągnięcia uczniów oceniane są w skali: celujący (6), bardzo dobry (5), dobry (4), dostateczny (3), dopuszczający (2), niedostateczny (1). Dopuszczalne są + i – przy ocenie. Wystawiając ocenę cząstkową nauczyciel uwzględnia indywidualne  możliwości uczniów oraz stosuje się do zaleceń PPP.