W grudniu 2024r. biblioteka szkolna przystąpiła do bożonarodzeniowego konkursu plastycznego, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.
Cele konkursu to kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych,rozwijanie wrażliwości plastycznej i artystycznej uczniów.
Wśród najładniejszych szopek znalazły się te wykonane przez uczennice naszej szkoły:
Amelię i Julię Dziewiątkowskie, które otrzymały wyróżnienie .
Gratulujemy!
Krystyna Prusińska
11 grudnia 2024 r. uczniowie kl. VI uczestniczyli w Integracyjnym WF – Świąteczna Misja, formule online na żywo, która połączyła młodych uczestników z całej Polski we wspólnej zabawie i aktywności fizycznej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Patronat Honorowy nad Integracyjnym WF objął @UNICEFPoland.
To idealna okazja, by wspólnie promować aktywność, integrację i świąteczną zabawę! Pod okiem Kasi Kozikowskiej, paraolimpijki, wyruszyliśmy w świąteczną misję pełną ruchu i radości. To wyjątkowa okazja, by pokazać, że aktywność łączy wszystkich.
Elfy, jak co roku, szykowały sanie, by pomóc Mikołajowi dostarczyć prezenty na czas. Jednak w ostatniej chwili okazało się, że magiczne, elektryczne sanie nie działają – ich energia się wyczerpała! Jedynym sposobem na ich naładowanie był… ruch, który w magiczny sposób ładował akumulatory sań!
Uczniowie więc pomagali elfom w ratowaniu świąt. Zadania były pełne ruchu i zabawy, a magiczna opowieść wprowadziła je w świąteczny klimat tego wydarzenia.
#IWF2024 #BeActive #IWFPoland #IWFPoland2024 #IntergacyjnyWF
Krystyna Prusińska
W Mikołajkowe przedpołudnie w świątecznej scenerii w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania, którego tematem była strofka druga „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, angielskiego pisarza i krytyka społecznego.
Lektura nawiązuje do tradycji bożonarodzeniowej. To pełna wzruszeń historia o głębokiej przemianie wewnętrznej głównego bohatera.
Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VIII i zmierzyło się z nim 16 uczniów.
Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach :
- klasy IV – V
- klasy VI – VIII.
Cele konkursu to:
- popularyzacja literatury wśród młodych odbiorców,
- kształcenie umiejętności pięknego czytania
- rozwijanie zdrowego współzawodnictwa
Wśród młodszych :
I miejsce zajęła Aleksandra Kecmerska z kl. IV
II miejsce - Maja Górska z kl. IV
III miejsce- Miłosz Mikłowski z kl. V.
W grupie starszej:
I miejsce – Maja Sumiła z kl. VII
II miejsce – Milena Maria Milewska z kl. VI
III miejsce – Ewa Matuszewska z kl. VII
Wyróżnienie
Patryk Rogalski z kl. VI.
Uczestnicy otrzymali upominki, a zwycięzcy również pamiątkowe dyplomy.
WSZYSTKIM GRATULUJEMY I ZACHĘCAMY DO AKTYWNOŚCI CZYTELNICZEJ
Organizatorzy :
Krystyna Prusińska, Irena Ulińska
6 grudnia - w Mikołajki pierwszoklasiści otrzymali niezwykły prezent – Wyprawkę czytelniczą, w skład której weszły: książka „ Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek oraz broszura informacyjna dla rodziców „ Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.
To realizacja przez Instytut Książki kolejnego etapu ogólnopolskiej kampanii „ Mała książka – wielki człowiek” przygotowanej z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Misją tej kampanii jest zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli.
Rodzinne czytanie to najlepszy pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu.
Warto pamiętać , że czytanie w wieku 7-9 lat:
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krystyna Prusińska
Gdy rozpocznie się grudzień, wszyscy zaczynamy myśleć o nadchodzących ŚWIĘTACH
BOŻEGO NARODZENIA. W naszej szkole w świąteczną atmosferę wprowadzają nas mikołajki. Co
roku w tym dniu SU organizuje akcję ph. Załóż czapkę św. Mikołaja. Tak też było i w tym roku.
Szkolne korytarze wypełniły się Mikołajami. Wcześniej SU przystroił szkolną choinkę. Akcja
upamiętniona została wspólnym zdjęciem.
Izabela Miklaszewska- opiekun SU
W tym dniu na szkolnym korytarzu witał dzieci duży pluszowy miś.
Uczniowie zaś przynieśli swoje ulubione maskotki, aby wspólnie świętować. W szkole zrobiło się wesoło, kolorowo i „misiowo”. Miś odwiedził wszystkich uczniów w klasach ,częstując ze swojej baryłki czymś słodkim. W czasie przerw dzieci wspólnie bawiły się przy misiowych piosenkach. Zarówno młodsi, jak i starsi mieli okazję zaprezentować swoje talenty plastyczne przy wykonywaniu portretu misia. Na gazetkach pojawiły się portrety misiów wykonane różnymi technikami plastycznymi. Uczniowie poszczególnych klas wykazali się wyobraźnią i kreatywnością. W bibliotece szkolnej można było też obejrzeć wystawę książek z bohaterem tego dnia w roli głównej.
Dzień ten sprawił wszystkim uczestnikom wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.
Krystyna Prusińska
20 listopada to wyjątkowy dzień- rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o prawach najmłodszych wśród nas, zastanowić się, jak możemy je chronić. My również, kolejny rok, włączyliśmy się w te działania. 20 listopada 2024r. SU przygotował akcję ph. Świat dziecka powinien być…. Uczniowie, na korytarzu, podczas przerw międzylekcyjnych, wykonywali klasowy plakat. Technika i zilustrowanie tematu były dowolne. Zespoły klasowe stworzyły bardzo różnorodne prace, pojawiły się na nich: ulubione miejsca, fantastyczne krainy, mapy myśli. Wszystkie ukazywały bezpieczny, radosny i szczęśliwy świat dziecka. Działanie to stanowiło doskonałą okazję do rozmów o prawach dziecka oraz pogłębiania integracji zespołów klasowych. Plakaty ozdobiły szkolny korytarz, mogli je zobaczyć również rodzice.
Izabela Miklaszewska- opiekun SU
W dniu 10 listopada 2024 r. w kościele parafialnym w Opinogórze Górnej odbyły się gminne obchody 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny. W tym patriotycznym wydarzeniu uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie : Piotr Łuczkowski i Szymon Soska z kl. V oraz Milena Milewska z kl. VI.
Krystyna Prusińska
CO NAM DAJE OSZCZĘDZANIE?
28 października 2024r. uczniowie kl. VI w ramach matematyki uczestniczyli w ogólnopolskiej lekcji online „Co nam daje oszczędzanie?” z udziałem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Marszałek Senatu RP.
Rok 2024 został ogłoszony przez Senat RP jako Rok Edukacji Ekonomicznej.
W trakcie lekcji przedstawione zostały korzyści jakie daje umiejętność rozważnego oszczędzania.
Oszczędzanie jest kluczowe zarówno na poziomie indywidualnym, ponieważ pozwala budować stabilność finansową, unikać długów i realizować cele życiowe, jak i na poziomie kraju - oszczędności obywateli wspierają rozwój gospodarki.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, jak również podawali własne przykłady podejmowanych działań w tym kierunku.
Krystyna Prusińska
„Bajki i bajeczki czytamy przedszkolakom” to akcja biblioteki szkolnej skierowana
do najmłodszych.
Pod koniec października oddział przedszkolny odwiedzili uczniowie klasy VI: Milena Milewska i Wojciech Litner z baśnią Hansa Christiana Andersena pt. „ Brzydkie kaczątko”. To historia młodego, niezdarnego kaczątka, które po odrzuceniu i drwinach z powodu swojego wyglądu wyrusza w podróż ku samopoznaniu. Zmagając się z samotnością i licznymi trudnościami kaczątko znajduje siłę, by przetrwać. Gdy zmieniają się pory roku, przechodzi niezwykłą przemianę i odkrywa, że wcale nie jest kaczątkiem, lecz pięknym łabędziem. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i oglądały ilustracje,chętnie odpowiadały na pytania.
Krystyna Prusińska
W październiku świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
W ramach działań biblioteki odbyły się spotkania czytelnicze z uczniami klas II i III
pod hasłem : „Książka to mistrz, co darmo nauki udziela”.
Trzecioklasiści obejrzeli przedstawienie teatrzyku kamishibai pt. ” Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”. Jak głosi legenda trzej bracia zapoczątkowali historię trzech wielkich rodów słowiańskich. Jednym z nich był ród Polan, który osiadł tam, gdzie biały orzeł… . Uczniowie przypomnieli sobie polskie symbole narodowe, mieli okazję przejrzeć książki poświęcone tym zagadnieniom, a znajdujące się w bibliotece szkolnej. Tematyka patriotyczna ma ich zainspirować do stworzenia ciekawych prac plastycznych w ramach szkolnego konkursu z okazji Święta Niepodległości.
Główne zagadnienia jakie poruszane były na spotkaniu to:
ogólna charakterystyka zjawiska cyberprzemocy
hejt w sieci - na czym polega wyzywanie, ośmieszanie i poniżanie
aspekty sytuacji cyberprzemocowych: role uczestników i jego etapy
konsekwencje prawne dla inicjatora cyberprzemocy
porady dla osób będących celem lub świadkiem cyberprzemocy.
Lekcja odbyła się w ramach kampanii edukacyjnej „@ aktywnie w sieci”.
Hejt to niebezpieczne zjawisko. Warto, aby uczniowie zdawali sobie sprawę,
jak cyberprzemoc wpływa na hejtowaną osobę, a ofiara hejtu wiedziała, gdzie szukać pomocy.
Krystyna Prusińska