31 października uczniowie kl. II uczestniczyli w ciekawej lekcji bibliotecznej” Czarodziejskie słowa w książce i w życiu”.
Drugoklasiści mięli okazję przypomnieć sobie magiczne słowa: „proszę”,” dziękuję”, „przepraszam” w oparciu o opowiadanie „ Czarodziejskie słowa”.Czym są te dobrze znane, i przydatne w naszym życiu słowa , jak możemy skorzystać z ich mocy?
To one sprawiają, że jesteśmy w stanie zjednać sobie ludzi, wzmocnić swoją wewnętrzną siłę ,a relacje z innymi stają się lepsze. Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem pracowali na zajęciach.
Krystyna Prusińska
19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci – odbywa się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”.
To okazja do przypomnienia, jak ważna jest ochrona najmłodszych przed wszelkimi formami krzywdy i nadużyć.
Każde dziecko ma prawo do bezpiecznego dzieciństwa, pełnego miłości i wsparcia.
Dziś szczególnie apelujemy, by nie być obojętnym i reagować na wszelkie przejawy przemocy wobec dzieci – zarówno tej fizycznej, jak i emocjonalnej. Wspólnymi siłami możemy stworzyć świat, w którym każde dziecko będzie mogło rozwijać się w atmosferze bezpieczeństwa, troski i szacunku.
„Dzieciństwo bez przemocy” to ogólnopolska akcja mobilizująca całe społeczeństwo – ludzi i instytucje – do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Została zainaugurowana 8 października w Sejmie RP. Podejmowane w ramach inicjatywy działania koncentrowały się na: uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce; wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci; promowaniu idei uważnego rodzicielstwa oraz promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Nasza szkoła również włączyła się w kampanię ,, Dzieciństwo bez przemocy”
14 listopada 2024r.obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień miał skłonić do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek.
Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu towarzyszyły uczniom, pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca. Podjęta inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.
Świętujmy naszą różnorodność, uczmy się i poznawajmy nasze różnice, wykorzystujmy je, aby łączyć całą społeczność. Pamiętajmy, że tolerancja to absolutne minimum, celem najważniejszym jest akceptacja.
W piątek 15 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić
wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Nauka poprzez zabawę zawsze
przynosi najlepsze efekty, dlatego też uczniowie na lekcjach matematyki ćwiczyli tabliczkę
mnożenia w formie zabawy. Były kolorowanki, labirynty, domino i ćwiczenia interaktywne
na tablicy multimedialnej - matzoo.pl
Rozstrzygnięty został również konkurs znajomości tabliczki mnożenia. Do konkursu
przystąpili uczniowie klas III – VIII.
Nasi Mistrzowie Tabliczki Mnożenia:
Mateusz Przybylski – kl.7 – I miejsce
Adrian Adamiak – kl.8 – II miejsce
Julia Dziewiątkowska – kl.5 – III miejsce
Milena Milewska – kl.6
Szymon Soska – kl.5
Tomasz Kisiel – kl.6
Adam Łuczkowski – kl.8
Konrad Tekliński – kl.4
Zofia Chuma – kl.3
Maja Górska – kl.4
Amelia Kecmerska – kl.4
Julia Omietańska – kl.4
Iga Żbikowska – kl.4
Julia Adamiak – kl.6
Jakub Kosiecz – kl.6
Wojciech Litner – kl.6
Damian Chuma – kl.4
Piotr Łuczkowski – kl.5
Patryk Rogalski – kl.6
Aleksandra Kecmerska – kl.4
Za zajęcie I, II i III miejsca uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Wszyscy
mistrzowie otrzymali MEDALE MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA.
W kategorii klas zwyciężyła klasa IV, drugie miejsce zespołowo zdobyła klasa III, a
trzecie miejsce uczniowie klasy VIII.
Wszystkim gratulujemy.
Zdrowe odżywianie to bardzo ważny aspekt naszego życia, a szczególnie życia młodych ludzi. Samorząd Uczniowski postanowił zwrócić uwagę na rolę zdrowego śniadania, organizując akcję edukacyjną „ Śniadanie daje moc”.13 listopada 2024r. uczniowie klas I-VIII, pod opieką swoich wychowawców, przygotowali zdrowe, kolorowe kanapeczki, które spożyli podczas śniadaniowej przerwy. Działanie to stanowiło doskonałą okazję do rozmów na temat znaczenia śniadania w prawidłowym odżywianiu oraz refleksji uczniów nad ich śniadaniowymi wyborami. Na szkolnym korytarzu wyeksponowano rysunki uczniów, przedstawiające najchętniej spożywane śniadania.
Izabela Miklaszewska- opiekun SU
Od 12.11.2024 obowiazuje nowy plan zajęć na okres nieobecności pani Agnieszki Wilińskiej.
Na początku października braliśmy udział w akcjach "Sprzątanie świata" i "Sprzątanie dla Polski".Uczniowie zebrali łącznie 37 worków śmieci, które znajdowały się przy drogach znajdujących się w Kołaczkowie.
W dniu 10.10 co roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jest to dobry moment do poruszenia bardzo ważnego tematu , jakim jest nasz dobrostan psychiczny. Celem organizacji tego dnia w naszej szkole było uświadomienie uczniom czym jest zdrowie psychiczne , jak o nie dbać, kto może pomóc uczniom szukającym wsparcia oraz pod jakimi numerami mogą otrzymać wsparcie psychologiczne .
W naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego odbył się 10.10. Pani psycholog przeprowadziła w klasach zajęcia psychoedukacyjne , na których rozmawiano o sposobach radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami, znaczeniu odpoczynku i relaksu w dniu codziennym oraz bardzo ważnej roli wsparcia rówieśniczego i pozytywnej relacji . Na korytarzu szkolnym dostępna była gazetka dotycząca Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego .Uczniowie kl.4-8 otrzymali ulotki informacyjno-profilaktyczne. W oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia oparte na bajce terapeutycznej ,, Łatki żyrafy Klementynki”. W tym dniu zorganizowano ogólnoszkolną akcję pt. ,, Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej”, która miała na celu kształtowanie postawy wdzięczności i budowaniu dobrych relacji wśród uczniów naszej szkoły. Akcja spotkała się z ogromnym entuzjazmem wśród dzieciaków , co można było obserwować podczas przerw.
W tym dniu nie zapomnieliśmy o Rodzicach, którzy drogą elektroniczną otrzymali link do strony UNICEF POLSKA poświęconej tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży .
,, Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego , o czym milczy, aby rozstać się z jakimś bólem, trzeba go wyrazić „I.L. Wiśniewski
W ostatni piątek września, szkoły z całej Europy, a także z kilku krajów Ameryki Południowej, Afryki i Azji już po raz dziesiąty świętowały Europejski Dzień Sportu Szkolnego.
Nasza szkoła jako jedna spośród 1550 placówek edukacyjnych z całej Polski dołączyła do międzynarodowego święta sportu.
Tego dnia gościliśmy panie z lokalnego koła gospodyń wiejskich oraz rodziców z klasy VI - inicjatorki zdrowych przekąsek, które zadbały o bogato zastawione stoły na holu szkolnym. Wydarzenie wzbogaciła wystawa prac plastycznych uczniów klas IV – VIII promująca zdrowy styl życia.
Na boisku szkolnym pojawili się młodzi sportowcy w strojach sportowych. Zabawę rozpoczęliśmy od wspólnej rozgrzewki dla całej szkolnej społeczności, którą poprowadziły trzy uczennice z klasy VII. Zaczynając od najmłodszych przedszkolaków do najstarszych – ósmoklasistów poprzez nauczycieli i rodziców wszyscy włączyli się do ćwiczeń. Później dzieci i młodzież uczestniczyły w różnych sportowych wyzwaniach i aktywnościach z wykorzystaniem skakanek, woreczków, kręgli, hula hoop, piłek , piłeczek, płotków,… . Uczniowie chętnie, z uśmiechem na twarzy i dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zabawie. Klasy VI – VIII rozegrały szkolny mecz piłki ręcznej.
Ta wyjątkowa inicjatywa promowała aktywność fizyczną budując zdrowe nawyki wśród dzieci i młodzieży, sprzyjała wspólnemu spędzaniu czasu.
Aktywność fizyczna to nie tylko zdrowie, ale też świetna zabawa!
#ESSD2024 #BeActive #ESSDPoland
Krystyna Prusińska
W sobotę 7 września 2024 r. w Oficynie w Opinogórze Górnej odbyła się 13. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której celem jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz promocja czytelnictwa. Organizatorami uroczystości było Muzeum Romantyzmu we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Opinogórze Górnej. W tym roku lekturą był "Kordian" Juliusza Słowackiego – jedne z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu.
„Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.” – napisał Prezydent w okolicznościowym liście, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana”.
Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów : Milena Milewska i Jakub Kosiecz z kl. VI oraz Mateusz Przybylski z kl. VII.
Na pamiątkę otrzymaliśmy egzemplarz dramatu z pamiątkową pieczęcią przekazaną organizatorom przez Kancelarię Prezydenta RP.
Tradycyjnie na zakończenie spotkania wszyscy zebrani stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
Krystyna Prusińska
W zakładce DOKUMENTY SZKOLNE został zamieszczony projekt PLANU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO NA ROK 2024/2025. Prosimy o zapoznanie sie z dokumentem i wyrażanie swoich i uwag i spostrzeżeń.
Z programem można również zapoznać się klikając w link poniżej:
ŻEBY UMOŻLIWIĆ SZYBKIE ZAPOZNANIE SIĘ Z PLANEM WYSTARCZY KLIKNĄĆ W NIŻEJ ZAMIESZCZONY LINK