Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie dla instytucji zaangażowanych online. Został nam przyznany certyfikat jako prestiżowe potwierdzenie jakości przez Jakiwniosek.pl dla użytkowników serwisu instytucji.
Uczniowie klasy szóstej podczas lekcji języka polskiego realizowali projekt „ Różne rodzaje muzeów”. W trzech grupach opracowywali informacje dotyczące muzeów znajdujących się w naszej okolicy. Zadanie poprzedziły zajęcia omawiające rodzaje i rolę muzeów. Projekt dotyczył trzech placówek: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie i Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Celem było zebranie przydatnych informacji i zachęcenie do odwiedzenia danego miejsca. Muzea zostały przydzielone losowo, a forma zachęty była dowolna. 20 stycznia 2025r. uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy. Odbiorcami projektu zostali czwartoklasiści i Pani Dyrektor. Wszyscy w wielkim skupieniu obejrzeli przygotowane prezentacje , wysłuchali informacji i ciekawostek o obiektach. Na koniec odbyło się głosowanie, a jego celem było wyłonienie najbardziej zachęcającej prezentacji. Jak się okazało część uczniów nie była we wszystkich okolicznych muzeach i obiecała, że nadrobi tę zaległość. Należy wspomnieć, że wszyscy szóstoklasiści rzetelnie wywiązali się z powierzonego im zadania, a efekty ich pracy były bardzo ciekawe.
Izabela Miklaszewska
W grudniu 2024r. biblioteka szkolna przystąpiła do bożonarodzeniowego konkursu plastycznego, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.
Cele konkursu to kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych,rozwijanie wrażliwości plastycznej i artystycznej uczniów.
Wśród najładniejszych szopek znalazły się te wykonane przez uczennice naszej szkoły:
Amelię i Julię Dziewiątkowskie, które otrzymały wyróżnienie .
Gratulujemy!
Krystyna Prusińska
11 grudnia 2024 r. uczniowie kl. VI uczestniczyli w Integracyjnym WF – Świąteczna Misja, formule online na żywo, która połączyła młodych uczestników z całej Polski we wspólnej zabawie i aktywności fizycznej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Patronat Honorowy nad Integracyjnym WF objął @UNICEFPoland.
To idealna okazja, by wspólnie promować aktywność, integrację i świąteczną zabawę! Pod okiem Kasi Kozikowskiej, paraolimpijki, wyruszyliśmy w świąteczną misję pełną ruchu i radości. To wyjątkowa okazja, by pokazać, że aktywność łączy wszystkich.
Elfy, jak co roku, szykowały sanie, by pomóc Mikołajowi dostarczyć prezenty na czas. Jednak w ostatniej chwili okazało się, że magiczne, elektryczne sanie nie działają – ich energia się wyczerpała! Jedynym sposobem na ich naładowanie był… ruch, który w magiczny sposób ładował akumulatory sań!
Uczniowie więc pomagali elfom w ratowaniu świąt. Zadania były pełne ruchu i zabawy, a magiczna opowieść wprowadziła je w świąteczny klimat tego wydarzenia.
#IWF2024 #BeActive #IWFPoland #IWFPoland2024 #IntergacyjnyWF
Krystyna Prusińska
W Mikołajkowe przedpołudnie w świątecznej scenerii w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania, którego tematem była strofka druga „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, angielskiego pisarza i krytyka społecznego.
Lektura nawiązuje do tradycji bożonarodzeniowej. To pełna wzruszeń historia o głębokiej przemianie wewnętrznej głównego bohatera.
Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VIII i zmierzyło się z nim 16 uczniów.
Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach :
- klasy IV – V
- klasy VI – VIII.
Cele konkursu to:
- popularyzacja literatury wśród młodych odbiorców,
- kształcenie umiejętności pięknego czytania
- rozwijanie zdrowego współzawodnictwa
Wśród młodszych :
I miejsce zajęła Aleksandra Kecmerska z kl. IV
II miejsce - Maja Górska z kl. IV
III miejsce- Miłosz Mikłowski z kl. V.
W grupie starszej:
I miejsce – Maja Sumiła z kl. VII
II miejsce – Milena Maria Milewska z kl. VI
III miejsce – Ewa Matuszewska z kl. VII
Wyróżnienie
Patryk Rogalski z kl. VI.
Uczestnicy otrzymali upominki, a zwycięzcy również pamiątkowe dyplomy.
WSZYSTKIM GRATULUJEMY I ZACHĘCAMY DO AKTYWNOŚCI CZYTELNICZEJ
Organizatorzy :
Krystyna Prusińska, Irena Ulińska
6 grudnia - w Mikołajki pierwszoklasiści otrzymali niezwykły prezent – Wyprawkę czytelniczą, w skład której weszły: książka „ Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek oraz broszura informacyjna dla rodziców „ Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.
To realizacja przez Instytut Książki kolejnego etapu ogólnopolskiej kampanii „ Mała książka – wielki człowiek” przygotowanej z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Misją tej kampanii jest zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli.
Rodzinne czytanie to najlepszy pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu.
Warto pamiętać , że czytanie w wieku 7-9 lat:
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krystyna Prusińska
Gdy rozpocznie się grudzień, wszyscy zaczynamy myśleć o nadchodzących ŚWIĘTACH
BOŻEGO NARODZENIA. W naszej szkole w świąteczną atmosferę wprowadzają nas mikołajki. Co
roku w tym dniu SU organizuje akcję ph. Załóż czapkę św. Mikołaja. Tak też było i w tym roku.
Szkolne korytarze wypełniły się Mikołajami. Wcześniej SU przystroił szkolną choinkę. Akcja
upamiętniona została wspólnym zdjęciem.
Izabela Miklaszewska- opiekun SU
W tym dniu na szkolnym korytarzu witał dzieci duży pluszowy miś.
Uczniowie zaś przynieśli swoje ulubione maskotki, aby wspólnie świętować. W szkole zrobiło się wesoło, kolorowo i „misiowo”. Miś odwiedził wszystkich uczniów w klasach ,częstując ze swojej baryłki czymś słodkim. W czasie przerw dzieci wspólnie bawiły się przy misiowych piosenkach. Zarówno młodsi, jak i starsi mieli okazję zaprezentować swoje talenty plastyczne przy wykonywaniu portretu misia. Na gazetkach pojawiły się portrety misiów wykonane różnymi technikami plastycznymi. Uczniowie poszczególnych klas wykazali się wyobraźnią i kreatywnością. W bibliotece szkolnej można było też obejrzeć wystawę książek z bohaterem tego dnia w roli głównej.
Dzień ten sprawił wszystkim uczestnikom wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.
Krystyna Prusińska
20 listopada to wyjątkowy dzień- rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o prawach najmłodszych wśród nas, zastanowić się, jak możemy je chronić. My również, kolejny rok, włączyliśmy się w te działania. 20 listopada 2024r. SU przygotował akcję ph. Świat dziecka powinien być…. Uczniowie, na korytarzu, podczas przerw międzylekcyjnych, wykonywali klasowy plakat. Technika i zilustrowanie tematu były dowolne. Zespoły klasowe stworzyły bardzo różnorodne prace, pojawiły się na nich: ulubione miejsca, fantastyczne krainy, mapy myśli. Wszystkie ukazywały bezpieczny, radosny i szczęśliwy świat dziecka. Działanie to stanowiło doskonałą okazję do rozmów o prawach dziecka oraz pogłębiania integracji zespołów klasowych. Plakaty ozdobiły szkolny korytarz, mogli je zobaczyć również rodzice.
Izabela Miklaszewska- opiekun SU
W dniu 10 listopada 2024 r. w kościele parafialnym w Opinogórze Górnej odbyły się gminne obchody 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny. W tym patriotycznym wydarzeniu uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie : Piotr Łuczkowski i Szymon Soska z kl. V oraz Milena Milewska z kl. VI.
Krystyna Prusińska
CO NAM DAJE OSZCZĘDZANIE?
28 października 2024r. uczniowie kl. VI w ramach matematyki uczestniczyli w ogólnopolskiej lekcji online „Co nam daje oszczędzanie?” z udziałem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Marszałek Senatu RP.
Rok 2024 został ogłoszony przez Senat RP jako Rok Edukacji Ekonomicznej.
W trakcie lekcji przedstawione zostały korzyści jakie daje umiejętność rozważnego oszczędzania.
Oszczędzanie jest kluczowe zarówno na poziomie indywidualnym, ponieważ pozwala budować stabilność finansową, unikać długów i realizować cele życiowe, jak i na poziomie kraju - oszczędności obywateli wspierają rozwój gospodarki.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, jak również podawali własne przykłady podejmowanych działań w tym kierunku.
Krystyna Prusińska
„Bajki i bajeczki czytamy przedszkolakom” to akcja biblioteki szkolnej skierowana
do najmłodszych.
Pod koniec października oddział przedszkolny odwiedzili uczniowie klasy VI: Milena Milewska i Wojciech Litner z baśnią Hansa Christiana Andersena pt. „ Brzydkie kaczątko”. To historia młodego, niezdarnego kaczątka, które po odrzuceniu i drwinach z powodu swojego wyglądu wyrusza w podróż ku samopoznaniu. Zmagając się z samotnością i licznymi trudnościami kaczątko znajduje siłę, by przetrwać. Gdy zmieniają się pory roku, przechodzi niezwykłą przemianę i odkrywa, że wcale nie jest kaczątkiem, lecz pięknym łabędziem. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i oglądały ilustracje,chętnie odpowiadały na pytania.
Krystyna Prusińska