Po przerwie spowodowanej pandemią Covid -19, w lutym w Urzędzie Gminy w Opinogórze Górnej odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Udział w turnieju jest przedsięwzięciem edukacyjnym popularyzującym zagadnienia ochrony przeciwpożarowej, ochrony życia i zdrowia ludzi oraz ochrony środowiska. W tym zmaganiach wzięli również udział nasi uczniowie.
9 lutego – czwartek startowały dzieci w I grupie wiekowej, klas I -IV. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Maja Górska z kl. II, Szymon Soska i Piotr Łuczkowski z kl. III i Wojciech Litner z kl. IV.
Nasza szkoła zajęła drużynowo I miejsce.
Indywidualnie zaś :
I miejsce – Szymon Soska
II miejsce – Maja Górska
III miejsce – Wojciech Litner
Ta trójka zwycięzców będzie reprezentować Gminę Opinogóra Górna w eliminacjach powiatowych turnieju w Ciechanowie.
10 lutego – piątek w konkursie wzięła udział młodzież szkolna w II grupie wiekowej, klas V -VIII. Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Kołaczkowie reprezentowało pięciu uczniów: Mateusz Przybylski z kl. V, Mateusz Rutkowski z kl. VI i troje uczniów z kl.VIII: Sara Dudzic, Magdalena Przybylska, Karolina Dziewiątkowska.
Nasza szkoła zajęła drużynowo I miejsce.
Indywidualnie:
II miejsce – Magdalena Przybylska
III miejsce – Mateusz Rutkowski
Ta dwójka zwycięzców będzie reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych turnieju.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.
W karnawale wszyscy bawią się wspaniale!
Karnawał to czas przepełniony muzyką i zabawą. 4 lutego w naszej szkole odbył się „Bal karnawałowy”. Dzieci wraz z rodzicami zgromadzili się na sali gimnastycznej, której wystrój wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dekorację na tę okoliczność przygotowały wychowawczynie oddziałów przedszkolnych.
Dzieci zachwycały nie tylko swoim tańcem, ale również zaskakującymi strojami karnawałowymi. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Robo, a konkursy i zabawy tanecznie poprowadziła pani animatorka. Do wspólnej zabawy włączyła się również pani dyrektor oraz nauczyciele i rodzice. Nie zabrakło bajkowego gościa, którym była Myszka Miki. Chętne osoby miały możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z tym sympatycznym gościem.
Uczestnicy balu karnawałowego mogli zregenerować siły w obficie zaopatrzonym bufecie, który przygotowali rodzice uczniów klasy IV oraz V.
Bal umożliwił dzieciom, rodzicom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze oraz był świetną okazją do integracji środowiska szkolnego. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacjami z Balu karnawałowego orazTygodnia Karnawału.
KLASA VII
Wolontariusze z klasy VII razem z przedszkolakami świętowali w styczniu dzień najbardziej lubianego misia Kubusia Puchatka. Uczniowie przygotowali zabawy, tańce, wierszyki, bajeczki oraz piosenki o Puchatku. Wszyscy razem bawili się przy skocznej muzyce. Na koniec wolontariusze przyczepili maluchom emblematy Przyjaciół Kubusia Puchatka.
Agnieszka Wilińska
KLASA VIII
Przedszkolaki świętowały w styczniu dzień najbardziej lubianego misia Kubusia Puchatka razem z wolontariuszami z klasy VIII. Tego dnia Kubuś był na ustach wszystkich dzieci. Śpiewane były piosenki o Puchatku, czytane bajeczki i wierszyki a także tańce i zabawy. Wolontariusze przygotowali zagadki oraz gry i zabawy. Wszyscy razem świetnie się bawili. Na koniec przedszkolaki otrzymały emblematy Przyjaciół Kubusia Puchatka.
W środę 25 stycznia w naszej szkole mieliśmy okazję wziąć udział w pokazie iluzjonistycznym „Magia na wesoło”. Sala gimnastyczna zamieniła się w magiczne miejsce, w którym nasi najmłodsi uczniowie byli świadkami, jak iluzjonista zręcznie wykonuje pozornie niemożliwe sztuczki. Nie zabrakło dobrej zabawy i wyrazów zaskoczenia. Darmowy występ połączony był z sesją fotograficzną dla dzieci. Zakup zdjęć jest dobrowolny.
Od 1 stycznia 2023 roku funkcję dyrektora naszej szkoły sprawuje pani Agnieszka Wiśniewska.
We wtorek, 10 stycznia, odbył się apel, podczas którego Pani Dyrektor przywitała się z uczniami i pracownikami szkoły.
Ze względu na szybko zbliżające się zakończenie I półrocza Pani Dyrektor zaapelowała do uczniów o podjęcie wszelkich możliwych starań w celu poprawienia ocen. Zwróciła się również do nauczycieli, aby umożliwili dzieciom poprawianie ocen i motywowali ich do pracy. Pani Dyrektor zachęciła uczniów, aby zwracali się do Niej ze swoimi problemami. Poinformowała również, ze funkcję Jej społecznego zastępcy będzie pełnić pani Izabela Miklaszewska.
22.12.2022r. wszyscy mogliśmy wspólnie obejrzeć jasełka, które zostały przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie pod kierunkiem p. Natalii Chuma i ks. prob. Wacława Michalskiego. Można je obejrzeć klikając w poniższy link: (ZALECA SIĘ POBRANIE PLIKU)
https://drive.google.com/file/d/1JaBL1y9qJidxpzRbn9RfRih7m7szu-PU/view?usp=share_link
W programie brali udział uczniowie kl. Pp, I, II, III, IV, V i VIII.
Podczas jasełek wykorzystano również sprzęt zakupiony w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości", tj. lampę oświetleniową i aparat fotograficzny, uwypuklające aspekt programu telewizyjnego, osadzonego w koncepcji jasełek.Zdjęcia z jasełek:
https://drive.google.com/drive/folders/19LXuFU7PRPA6iM6_0cGt8zIUXbzNXe_E?usp=share_link
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie otrzymała w październiku 2022r. środki finansowe na zakup nowości wydawniczych w ramach Priorytetu 3 „ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”. Kwota dofinansowania to 3750 zł , w tym 3000zł (wynikające z liczby uczniów w szkole ) to dotacja celowa - dofinansowanie ze środków budżetu państwa oraz 750 zł to wkład organu prowadzącego.
Dzięki tym środkom zakupiono do biblioteki szkolnej 248 książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o książki dla dzieci i młodzieży , w tym również uzupełniono lektury z podstawy programowej.
Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem wieloletnim uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Cel główny: wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz rozwój bibliotek do 2025 r.
Umiejętność czytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne i temu patronuje biblioteka szkolna organizując szereg działań promujących czytelnictwo.
Dzień Świętego Mikołaja to dzień, który od dawna cieszy się sympatią i uśmiechem, nie tylko z tego powodu, że święty Mikołaj przynosi prezenty ale również z chęci noszenia atrybutu Mikołaja – czapki. Uczniowie szkoły celebrowali ten zwyczaj, jak co roku mając nakrycia głowy w kolorze czerwonym. Widać sprawia im to dużo radości i przyjemności. Są pełnoprawnymi następcami świętego Mikołaja i w tym dniu godnie go zastępują.
Aga W.
Przedszkolaki chętnie witają starszych kolegów i koleżanki w swoim progach. Czekają na nich z niecierpliwością, aby móc się pobawić, pośpiewać i pośmiać. Nie mogą się doczekać na różne gry i zabawy. Wolontariusze przebrali sią za różne postacie z bajek, przygotowali zagadki związane z bajkami i ich bohaterami. Wszyscy dobrze się bawili i na pewno powtórzą to jeszcze raz.
Aga W.
Naszego wsparcia potrzebuje i będzie potrzebował mały Oluś Połuboczek z Kołaczkowa. Oluś urodził się 8 maja 2021 roku z mózgowym porażeniem dziecięcym. Ogromną szansą na samodzielne funkcjonowanie chłopca jest stała i kompleksowa rehabilitacja oraz terapia komórkami macierzystymi. Aby Oluś mógł normalnie funkcjonować potrzebuje naszej pomocy. Dlatego cała społeczność szkolna przyłączyła się do akcji zbiórki korków i pieniędzy na ten szczytny cel.
Bardzo dziękuję za wsparcie i dobre serce.
Agnieszka W.
Uczniowie klasy VIII zaprezentowali projekt edukacyjnym pt. ,,Kultury świata – Azja”. Zaprosili do obejrzenia projektu koleżanki i kolegów z pozostałych klas. Zaprezentowali szereg wiadomości o tym kontynencie zawartych w prezentacji. Omówili nie tylko położenie ale i warunki naturalne, gospodarkę, rolnictwo, kulturę i sztukę. Aby projekt był bardzo realistyczny, ubrani byli w kimona, które są częścią kultury azjatyckiej. Ponadto pokazali rytuał picia herbaty, omówili i zaprezentowali kilka rodzajów sushi, częstowali ciasteczkami z wróżbą, pokazali jak pisze się znaki ,,kanji”, a także jak wyglądają książki japońskie – mangi. Na koniec rozdali małe upominki w postaci robionych samodzielnie wachlarzy. Projekt bardzo się wszystkim podobał, o czym świadczyły gromkie brawa.
Agnieszka W.
„ MODA NA CZYTANIE” I „ ILUSTRACJA DO WYBRANEJ KSIĄŻKI”
W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który jest okazją do pokazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego uczniom, integrującego, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań. Miejscem, gdzie przede wszystkim można znaleźć coś dla duszy – książki, które pozwalają podróżować w czasie, pobudzają wyobraźnię, uczą i koją niczym balsam. Jedną z inicjatyw biblioteki w tym miesiącu było ogłoszenie konkursów plastycznych dla młodszych i starszych uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas I – III mogli przystąpić do konkursu „ Ilustracja do wybranej książki”. Uczniowie klas IV – VIII mieli okazję zilustrować „ Modę na czytanie”. Uczniowie wykazali się pomysłowością, prace były ciekawe.
28 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursów. Nagrody otrzymali:
w konkursie „ Ilustracja do wybranej książki”
I miejsce – Julia Omietańska z kl. II i Zofia Chuma z kl. I
II miejsce – Szymon Soska z kl. II
III miejsce – Miłosz Mikłowski z kl. II
w konkursie „ Moda na czytanie”
I miejsce – Patryk Rogalski , kl. IV
II miejsce – Amelia Komorska, kl. IV
III miejsce – Wojciech Litner , kl. IV i Mateusz Przybylski, kl.V
Wyróżnienia :
Szymon Brzoza, kl. IV
Natalia Szczepanik, kl. IV
Jakub Mikłowski, kl. IV
Mateusz Omietański, kl. IV
Filip Łapiński, kl. V
Ewa Matuszewska, kl. V
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulacje dla uczestników
Uczniowie II klasy w różny sposób angażują się w życie naszej szkoły. Możemy podziwiać ich różnorodne talenty i pomysły.
Dnia 7 grudnia, klasy 0 - IV wraz z wychowawcami klas wybrały się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu było spotkanie z przewodnikiem oraz zwiedzanie Starego Miasta, Pałacu Prezydenckiego i Grobu Nieznanego Żołnierza.
Następnie udaliśmy się do Teatru Muzycznego ROMA, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Księga dżungli”. To historia chłopca zwanego „Żabą”, który trafia do dzikiej i bezwzględnej, ale kierującej się swoim odwiecznym prawem zwierzęcej społeczności. Uwspółcześniona adaptacja powieści potraktowana została jako wspaniała okazja do zmierzenia się z trudnościami i możliwościami jakie stwarza zderzenie się dziecięcego świata, ze światem tak zwanych: „dorosłych”.
Po spacerze i teatrze zjedliśmy ciepły, smaczny obiad, który dodał wszystkim sił na dalszą część wycieczki.
Na koniec odwiedziliśmy Fabrykę Bombek FOGIEL, gdzie można było poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci dowiedziały się jak powstają piękne szklane ozdoby choinkowe oraz samodzielnie ozdabiały własną bombkę. Na wszystkich czekał drobny poczęstunek w postaci rogalika i ciepłej herbatki.
Po całym dniu spędzonym w Warszawie, zadowoleni i pełni wrażeń, późnym wieczorem wróciliśmy do domu.
Od września 2022 r. w naszej szkole realizujemy program Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 30.000 zł na zakup nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu nasi uczniowie będą mogli w praktyczny sposób zdobywać nowe umiejętności.
Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
SPRAWOZDANIA Z BIEŻĄCYCH DZIAŁAŃ REALIZOWANYCH W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH BĘDĄ ZAMIESZCZANE W ZAKŁADCE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W LEWYM PANELU