Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji charytatywnej, którą organizuje Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Ciechanowie. Przekazali oni swoje wielkanocne prace konkursowe na licytację ozdób wielkanocnych. Wylicytowana kwota trafi na leczenie Antoniego Tomczaka ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie, który zmaga się z nowotworem.
Serdeczne podziękowania dla Mai Stryjewskiej, Amelii Dziewiątkowskiej, Julii Dziewiątkowskiej, Konrada Teklińskiego, Szymona Soski, Darii Głuśniewskiej, Mateusza Przybylskiego oraz Mai Sumiły.
Uczniowie klasy czwartej na lekcjach języka polskiego realizowali projekt TEATRALNE CZARY, którego celem było przygotowanie inscenizacji „ Legendy o warszawskim Bazyliszku”. Przez kilka godzin lekcyjnych z wielkim zaangażowaniem przygotowywali rekwizyty, scenografię, planowali kostiumy i odbywali próby. Premiera odbyła się 4 marca 2024 roku na sali gimnastycznej, uświetniła ją swoją obecnością Pani Dyrektor Agnieszka Wiśniewska i dwie grupy przedszkolne. Na scenie pojawili się: Szewc, Cebularz, Garncarz, Marek, Przekupka, Magda i oczywiście Bazyliszek. Wszystkie wydarzenia rozgrywały się na tle starodawnych straganów i w jaskini groźnego smoka. Gromkie brawa świadczyły o tym, iż przedstawienie bardzo się podobało.
Gratulujemy młodym aktorom.
Izabela Miklaszewska
Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu Laboratorium Przyszłości uczniowie klasy V w lutym na lekcjach techniki odkrywali tajniki lutowania lutownicą na gorące powietrze.
6 lutego dzięki bibliotece szkolnej uczniowie klasy I mieli okazję obejrzeć
prezentację teatrzyku kamishibai.
Spotkanie to zabrało młodych widzów w magiczną podróż pełną przygód i emocji.
Dzieci wysłuchały i zobaczyły ilustracje bajki „Kot w butach" Charles'a Perraulta.
To historia biednego młynarczyka oraz jego niezwykłego kota. Po śmierci młynarza jego
najmłodszy syn dostaje w spadku tylko kota. Jak się okazuje, nie jest to jednak zwyczajny
kot. Dzięki sprytowi odmienia życie swojego pana,… .
Ta forma przekazu zaciekawiła pierwszoklasistów. Stała się też kolejną sposobem promocji czytelnictwa w naszej szkole.
Kamishibai jest techniką czytania i prezentacji, wywodzącą się z Japonii. Najprościej
można ją opisać jako teatr obrazkowy.
Krystyna Prusińska
Tradycją naszej szkoły jest udział w konkursach wiedzy pożarniczej.
W lutym odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież zapobiega pożarom”.
W czwartek -15 w młodszej grupie wiekowej klas I – IV w konkursie wzięli udział uczniowie: Maja Górska i Konrad Tekliński z kl. III oraz z kl. IV- Piotr Łuczkowski, Miłosz Mikłowski i Szymon Soska.
Nasza szkoła zajęła drużynowo II miejsce.
Indywidualnie :
II miejsce – Szymon Soska
III miejsce – Maja Górska
W piątek - 16 w starszej grupie wiekowej klas V -VIII szkołę reprezentowali: Wojciech Litner z kl. V, Mateusz Przybylski z kl. VI, Mateusz Rutkowski z kl. VII i dwie uczennice kl. VIII – Zuzanna Sumiła i Ewa Żbikowska
Uczniowie drużynowo zajęli II miejsce.
Indywidualnie:
II miejsce – Ewa Żbikowska
III miejsce – Wojciech Litner
Drużyny otrzymały puchary z rąk Pana Piotra Czyżyka- Wójta Gminy Opinogóra Górna.
Zwycięzcy drugiego miejsca będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych turnieju.
Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.
Krystyna Prusińska
Lego WeDo to klocki dopasowane do umiejętności najmłodszych dzieci i idealne wprowadzenie w świat maszyn, mechaniki i programowania.
Na lekcji uczniowie klasy 3 budują proste, kolorowe maszyny dostosowane do wieku i zdolności. Zapoznają się przy tym z podstawowymi pojęciami i technikami wykorzystywanymi w robotyce. Dzieci same też programują swoje konstrukcje za pomocą tabletów. Wykorzystują do tego język obrazkowy, który mimo prostoty pozwala na wprowadzenie ważnych w programowaniu pojęć.
Na lekcji religii uczniowie z kl. I i II wspólnie przeszli Drogę Krzyżową, której stacje stanowiły karty wykonane za pomocą Sztucznej Inteligencji (SI) zamieszczone w sali lekcyjnej i na korytarzu. Zajęcia były połączeniem metody liturgicznej oraz wykorzystania nowych technologii (TIK). Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Natalia Chuma
6 lutego 2024r. zostały ogłoszone wyniki diecezjalnego etapu konkursu plastycznego dla uczniów klas 0-IV szkół podstawowych pt. "Z Dobrą Nowiną w świat - artystyczna wizja podróży św. Pawła z Tarsu". Konkurs był rozstrzygany w trzech kategoriach: kl. 0; kl. I-II i kl. III-IV.
W kategorii klas 0 wyróżnienie przyznano uczennicy naszej szkoły - Amelii Dziewiątkowskiej.
Gratulujemy osiągnięcia!
Link do strony Wydziału Katechetycznego Diecezji Płockiej:
Gratulujemy także wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursie.
Natalia Chuma i ks. Wacław Michalski
14.02.2024r. (środa) o godz. 8.00 w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów kl. 7 i 8 z przedstawicielami Liceum Ogólnokształcącego Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ciechanowie.
Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły na najbliższy rok szkolny 2024/2025.
"Klocki Magformers i Magformers Designer to klocki z wbudowanymi magnesami neodymowymi. Za pomocą trójkątów, kwadratów i pięciokątów można zbudować wspaniałe trójwymiarowe budowle, począwszy od prostych figur, skończywszy na pomysłowych budowlach. To kreatywne klocki, które dają nieograniczone możliwości zabawy. Uczniowie klasy I rozwijają swoja kreatywność oraz doskonalą umiejętność współpracy w grupie."
ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI" PO DALSZE INFORMACJE.
ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PEŁNYM SPRAWOZDANIEM Z PROGRAMU LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. ZREALIZOWANO DUŻO CIEKAWYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ.
Na lekcji religii dotyczącej piękna stworzonego świata w kl. I uczniowie oglądali zaprezentowany teatrzyk kamishibai "Stworzenie Świata" oraz karty 4D Smarty "Zwierzęta" wykorzystując aplikację i rozwijając umiejętności TIK.
cz. 1
,,Gdy Cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy Cię zobaczę;
Jednakże, gdy Cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam
I tęskniąc sobie zadaje pytanie:
Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?...”
Wolontariusze 15 lutego przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. ,,Romantyczna Walentynka”. Krótko omówili historię powstania tego święta, zaśpiewali kilka przepełnionych miłością piosenek, które były poprzeplatane wierszami nawiązującymi do dnia zakochanych.
Występ emanował wspaniałą atmosferą nawiązującą do dnia zakochanych.
Wszystkim życzymy wspaniałych walentynek
Na zajęciach religii w kl. VII wykorzystywaliśmy robot Photon i tablet.
Uczniowie mieli za zadanie poprowadzić robota po drodze dobrych uczynków i właściwych zachowań, aby tak krocząc przez życie dotrzeć do Nieba.
Na zajęciach religii w kl. VIII i V wykorzystywaliśmy układanki trimino zaprezentowane na szkoleniu.
13 lutego samorząd ogłosił dniem niezwykłego nakrycia głowy. Pomysłowość naszych Uczniów nie miała granic. Pojawiły się kapelusze, chustki, ozdobne kapelusze, pióra i czapki. Na wyróżnienie zasługuje nakrycie głowy przygotowane przez Amelię Sobolak- uczennicę klasy VI, która samodzielnie wykonała przepiękny kapelusz z papierowych róż. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, a Amelia nagrodę. Zachęcamy wszystkich Uczniów do udziału w działaniach SU.
I.Miklaszewska - opiekun SU
Ogłoszenie
Trwa rekrutacja do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z wychowawcami przedszkolnymi w dniu
20 lutego (wtorek ) o godz. 13.20.
Dotyczy dzieci z rocznika 2021, 2020, 2019, 2018.
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".
To staropolskie przysłowie jest dowodem, że w Polsce tradycja spotkań i ucztowania w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą trwa od setek lat .
Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i znany jest również jako zapusty czy mięsopust. Święto jest ruchome, a jego data zależy od daty Wielkanocy.
W Polsce zwyczaj jedzenia pączków zadomowił się na stałe w XVII w., głównie w miastach i dworach. Nazywano je wówczas pampuchami, Na wsiach tłusty czwartek zaczęto obchodzić pod koniec XIX w. Przyjęło się, że jeśli ktoś w tłusty czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło.
Geneza tłustego czwartku sięga starożytności, kiedy to świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Pączki były znane w starożytnym Rzymie i spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Jednak początkowo nie były one przygotowywane na słodko. Wówczas nadziewano je słoniną, boczkiem i mięsem.
Obecnie nadziewane są marmoladą, bitą śmietaną, lukrem, czekoladą — dowolność jest ogromna. Popularnością w tym dniu cieszą się także faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.
W naszej szkole również świętowaliśmy Tłusty Czwartek. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Klasa 8 przygotowała spotkanie integracyjne z pączkami w roli głównej.