13 stycznia odbyła się jedna z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym, jaką jest zabawa karnawałowa. Na uczniów czekała pięknie udekorowana sala w zimowej scenerii. Pierwsze dzięki muzyki grane przez DJ-a rozbrzmiały o godzinie 10.00. Uczniowie naszej szkoły bawili się znakomicie.
Na tych, którzy poczuli głód i pragnienie czekał obficie zaopatrzony bufet zorganizowany i prowadzony przez rodziców uczniów klasy III oraz IV. Należą się im wielkie podziękowania i wyrazy uznania.
Zabawa trwała do godzinie 14.00 i symbolicznie rozpoczęła okres ferii zimowych.
Pragnę poinformować o wynikach konkursu "Mój Święty Patron", w którym brali udział uczniowie naszej szkoły, a którego rozstrzygnięcie miało miejsce w niedzielę 10.12.2023r. o godz. 12.00.
Informacje i zdjęcia:
https://www.facebook.com/media/set?vanity=ParafiaPaluki&set=a.690631953170806
https://www.facebook.com/ParafiaPaluki/videos/139047409301475
I - Mateusz Przybylski
II - Amelia Kecmerska
III - Zofia Chuma
Wyróżnienia:
- Wiktoria Kaliszewska
- Zuzanna Gołąb
- Justyna Milewska
- Agnieszka Milewska
- Antoni Czarnewicz
- Tymon Trętowski
Inni uczestnicy:
Natalia Chuma
W dniach od 02.01.2023r. do 04.01.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej "Paczuszka dla Maluszka" Fundacji Małych Stópek. We wtorek uczniowie kl. VII wraz z p. Natalią Chuma rozpromowali akcję poprzez przekazanie informacji, rozwieszenie plakatów i prezentację na głównym korytarzu. Następnie przez dwa dni zbierane były prezenty pod szkolną choinką. Znalazły się tam m.in. mydła, wilgotne chusteczki, kremy, szampony, gąbki, kocyki, zabawki itp. Klasa II spakowała paczki. Zebraliśmy ok. 12 mydeł w kostce, ok. 4 mydeł w płynie, ok. 3 szampony, żele, ok. 5 gąbek, zmywaki, gaza opatrunkowa, 1 pampersy, ok. 15 paczek chusteczek wilgotnych i 3 paczki suchych, ok. 3 kremów dla dzieci, 1 oliwka, 3 paczki kredek, 1 miś, ciastka, 1 książka, drewniana zabawka, 2 kocyki itp.Zebrane rzeczy następnie trafiły do biorącej udział w akcji placówce fundacji "Odzyskać radość", gdzie zostaną przekazane potrzebującym dzieciom.
W piątek 5 styczna w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru Profilaktycznego „MAGIK” z Białegostoku. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I – IV obejrzeli spektakl pt. „Pierwsza zima Bałwanka Stefanka”. Głównym celem przedstawienia było wprowadzenie dzieci w świat wartości takich jak: przyjaźń, dobro, życzliwość, bezinteresowna pomoc słabszym. Było ono bardzo dobrą lekcją dobrego zachowania oraz bezpieczeństwa.
Mamy nadzieję, że dzięki dobrym radom bałwanka Stefanka wszystkie dzieci będą pamiętały o bezpiecznym zachowaniu się w różnych sytuacjach.
W. Szwonder
Nowoczesne urządzenia techniczne są coraz częściej obecne w naszym codziennym życiu. Tematyce tej poświęcone były grudniowe lekcje techniki w klasie VI. Uczniowie mieli również okazję poznać w praktyce możliwości okularów VR. Zapoznali się z instrukcją obsługi oraz zasadami bezpiecznego korzystania z nich. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości wyruszyli w podróż po świecie m.in. odwiedzając stadiony sportowe, spotykając się z egzotycznymi zwierzętami.
Zajęcia dostarczyły młodzieży niezapomnianych wrażeń.
Krystyna Prusińska
Prospekt_zimowisko_Tlen_13-19.01.2024_r..pdf
CENTRUM WSPIERANIA MŁODZIEŻY
Dworcowa 45/8
85-009 Bydgoszcz
502-626-171
centrumwm.pl | kontakt@centrumwm.pl
Bydgoszcz, 2 stycznia 2024 r.
Pani
Agnieszka Wiśniewska
Dyrektor SP Kołaczków
Chciałbym poinformować o organizowanym i dofinansowanym przez nas zimowisku
dla 100 dzieci gminnych z programem profilaktyczno-sportowym w „perle Borów Tucholskich”
- Tleniu, w terminie: 13 stycznia-19 stycznia 2024 r. (turnus 7-dniowy).
Nasze kolonie przeznaczone są dla 50 dzieci w wieku 8-16 lat z województwa mazowieckiego,
z gmin wiejskich do 20 tysięcy mieszkańców.
Obiekt „PATRIA”, na którym realizujemy kolonie dla dzieci musi spełniać coraz wyższe standardy, stąd ich właściciel został zobligowany przez nas do prowadzenia na nim stosownych inwestycji: nowe świetlice, wymiana okien, nowe łazienki, nowoczesne boiska. Dzięki temu do Centrum Spotkań „PATRIA” na kolonie przyjeżdżają dzieci z najbogatszych
gmin w Polsce oraz chętnie kolonie zlecają nam kuratoria oświaty.
Centrum Wspierania Młodzieży odpowiada za realizację atrakcyjnego i bogatego w wycieczki programu kolonii. Zapewnia fachową opiekę wychowawczo-opiekuńczą, w ramach kosztów pokrywanych przez rodziców w kwocie tylko 385,00 złotych od dziecka (jeden z rodziców uczestnika w pełnym zakresie ubezpieczony w KRUS bądź pobierający świadczenie emerytalno
-rentowe z KRUS).
W wypoczynku na preferencyjnych warunkach mogą ponadto wziąć udział również pozostałe dzieci z dopłatą 990,00 złotych za skierowanie.
Transport dzieci na i z miejsca wypoczynku odbywa się autokarem spod Urzędu Gminy.
Pozostałe koszty pobytu pokrywa Centrum Wspierania Młodzieży ze środków pozyskanych od sponsorów korporacyjnych, urzędów administracji centralnej i KRUS w Warszawie.
W przypadku zainteresowania powyższą propozycją proszę o wytypowanie maksymalnie
8 osobowej grupy dzieci spośród uczniów Szkoły.
Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową: www.centrumwm.pl
Zgłoszenia grup w formie telefonicznej lub e-mailowej przyjmujemy do dnia 5 stycznia 2024 r.
do godziny 15:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
W razie pytań bądź wątpliwości pozostaję do dyspozycji pod nr tel. 502-626-171.
Z poważaniem
Maciej Archaniołowicz
Koordynator Akcji Zima 2024
Prezes Zarządu CWM
NIP 967-146-33-35, KRS nr 0001016122 Sąd Rejonowy w Bydgoszczy
Nr konta 32 2530 0008 2020 1076 5431 0001
„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”
Pluszowy Miś to symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych. Jest miły w dotyku, można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Pomimo coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Stał się też bohaterem wielu książek i filmów. Wszystkie dzieci kochają pluszowe misie więc nic dziwnego, że to one, doczekały się swojego święta.
W naszej szkole Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w tym roku w piątek – 24 listopada. Biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich do wspólnego świętowania. Dzieciom tego dnia towarzyszyli mali i duzi pluszowi przyjaciele. Bawiły się na przerwach przy znanych piosenkach - "Jadą, jadą misie", " Pluszowy miś" itp.,oglądały i czytały książki o misiach. Nie zabrakło misiowej fotobudki czy korowodu. Uczniowie mięli też okazję do wykonania prac plastycznych. Dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
Krystyna Prusińska
13 grudnia uczniowie klas 0 - IV wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W programie wycieczki było kino i film ,,Marzenie" oraz Wielka Fabryka Elfów. Pod opieką Elfa Przewodnika dzieci pomagały elfom znaleźć wszystkie produkty potrzebne do stworzenia Eliksiru Świątecznego Nastroju. Na dzieci czekały aktywności ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne. Zwieńczeniem naszej wizyty było spotkanie ze Świętym Mikołajem i oczywiście prezenty. Każde dziecko otrzymało dyplom Pomocnika Świętego Mikołaja oraz książeczkę. Dzieci były pod wielkim wrażeniem – z pewnością ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
E. Topczyńska
6 grudnia, dla uczniów klasy III okazał się dniem pełnym wrażeń i niespodzianek . Z okazji Mikołajek uczniowie wybrali się do wiejskiej strażnicy na spotkanie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Tam czekała niespodzianka - wspólne pieczenie pierniczków. Na miejscu zostaliśmy przywitani ciepłą herbatą i ciastem. Nastepnie każde dziecko otrzymało porcję ciasta i rozpoczęło się wałkowanie, wycinanie i układanie pierniczków na blaszce. Kiedy Panie z KGW zajęły się pieczeniem, uczniowie brali udział w światecznej sesji fotograficznej, a fotografem była mama Marysi Orlińskiej. Potem nadszedł czas na dekorowanie ciasteczek. W ruch poszły różnokolorowe lukry i posypki, a fantazja i pomysłowość dzieci nie miała końca. Wszystkim uczniom na pewno na długo pozostanie w pamięci taki mikołajkowy prezent. Dziękujemy Paniom z KGW za poświęcony czas i organizację warsztatów.
22.12.2023r. w naszej szkole odbyły się jasełka, w których brali udział uczniowie kl. I, II, III, IV i V pod kierunkiem ks. Wacława Michalskiego i p. Natalii Chuma. W ten sposób przygotowaliśmy się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Film z jasełek można obejrzeć klikając w link:
https://drive.google.com/file/d/1oAOYe6oynoTux61gJIaGpl2568ey4srF/view?usp=sharing
Po jasełkach nastąpiło wręczenie nagród za konkursy szkolne - na choinkę oraz świąteczne życzenia. Tego dnia odbyły się również wigilie klasowe. Nie zabrakło również odwiedzin św. Mikołaja ze słodyczami, za które dziękujemy.
21 grudnia wolontariusze z klasy VII i VIII zaprezentowali program artystyczny pt.
,,Mikołajkowe śpiewanie”, które przypomniało o niedawno obchodzonych Mikołajkach – czyli
święcie Świętego Mikołaja, jak również przybliżyło czas świąt Bożego Narodzenia. Na początku
przedstawiono historię Świętego Mikołaja, zaprezentowano kilka wierszy o tematyce świątecznej
poprzeplatanych piosenkami tego czasu i kolędami. Występ bardzo się wszystkim podobał, a
wolontariusze otrzymali gromkie brawa za wkład i zaangażowanie.
Święta to czas magii, czarów i spełniania marzeń…
Agnieszka Wilińska
Mikołajki to wyjątkowy czas, który powinien być wypełniony radością, śmiechem i wspólną zabawą, tak też było w klasie pierwszej.6 grudnia uczniowie ubrani w mikołajowe czapki spotkali się na lekcji bibliotecznej. W związku z tym, że po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” każde dziecko otrzymało prezent w postaci wyprawki czytelniczej wydanej i ufundowanej przez Instytut Książki. W jej skład w tym roku wchodzi książka „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek oraz przewodnik dla rodziców "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem".
"Wnuczka antykwariusza" to przygoda, która zabiera czytelnika w fascynujący świat tajemniczych przedmiotów i ich historii. Książka skupia się na relacji między wnuczką a dziadkiem, który prowadzi antykwaryczny sklep. To nie tylko opowieść o odkrywaniu tajemniczych przedmiotów, ale także o wartościach rodzinnych i dziedzictwie kulturowym.
Druga pozycja stawia na wspólne czytanie jako formę budowania relacji rodzinnych.
Dzieci z zainteresowaniem przeglądały książkę, w skupieniu wysłuchały rozdziału poświęconego urodzinom Gabrysi, tytułowej bohaterki. Wykazali się też dużą kreatywnością rysując zimowe obrazki, które przyozdobiły klasową gazetkę.
Życzymy naszym pierwszoklasistom wspaniałych przygód z książką Krystyna Prusińska
W dniu 06.12.2023r. odbyła się lekcja otwarta klasy VIII pod kierunkiem p. Natalii Chuma, pt. "Świętość wzorem w mojej codzienności", na którą zaproszona była cała społeczność naszej szkoły. Zajęcia te dotyczyły budowania wartości świętości w naszym codziennym życiu na podstawie świętych i błogosławionych. Uczniowie klasy VIII przedstawili postaci niektórych z nich, wcielając się w nie, tj. św. Stanisława Kostkę, bł. Karolinę Kózkę, św. Jana Pawła II, bł. kard. Wyszyńskiego, św. Zuzannę i bł. Carlo Acutisa. Nie mogło zabraknąć również wiadomości o postaci św. bp. Mikołaja, którego patronalne święto obchodziliśmy właśnie 6 grudnia. Do zaprezentowania różnych postaci świętych i błogosławionych oraz drogi do świętości wykonano prezentację multimedialną:
Pod koniec spotkania Pani Dyrektor przekazała uczniom do klas różnego rodzaju upominki mikołajkowe - pomoce dydaktyczne. Dla uczniów nie zabrakło również cukierków.
Fachęcamy także do samodzielnego zagrania w grę do której link znajduje się poniżej:
Natalia Chuma