Nawigacja

  • "KAPLICZKI I KRZYŻE NA MAZOWSZU"

    06.12.2023r. nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego etapu konkursu "Kapliczki i krzyże na Mazowszu" oraz wręczenie nagród.

    Wyniki szkolnego etapu konkursu:

    I miejsce:

    - Julia Noworucka

    - Amelia Dziewiątkowska

    II miejsce:

    - Zofia Chuma

    - Antoni Czarnewicz

    III miejsce:

    - Sebastian Noworucki

     Fabian Czarnewicz

    Wyróżnienia:

    - Julia Dziewiątkowska

    - Jakub Mikłowski

    - Miłosz Mikłowski

    - Maja Stryjewska

                                                                                                                            Natalia Chuma

  • MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

                Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko oraz każdy dorosły. Mikołajki na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń szkolnych. Przedszkolaki ubrani byli w stroje z akcentem mikołajkowym. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło miłych słów, uśmiechów oraz słodkich prezentów.

                                                                                                           W.Szwonder

  • ,,KULTURY ŚWIATA – AZJA" – PROJEKT EDUKACYJNY Z GEOGRAFII

    Uczniowie klasy VIII, 28 listopada przenieśli nas swoim występem na inny kontynent. Przedstawili  projekt z geografii pt. ,,Kultury świata – Azja”, gdzie zaprezentowali niektóre z ciekawostek tego kontynentu jak: parzenie herbaty, tradycyjny ubiór męski i damski – kimono, samodzielnie wykonane lampiony, jedzenie – sushi a także ciasteczka z wróżbami. Całość prezentacji dopełnił taniec ,,Japonek” z wachlarzami. Na koniec ósmoklasiści rozdali małe upominki dla przedszkolaków – samodzielnie wykonane kolorowe wachlarze. Uczniowie swoim występem zasłużyli na pochwałę i uznanie.

    Aga Wilińska

  • WYCIECZKA DO CIECHANOWA

    5 grudnia uczniowie klas III- VIII wybrali się na wycieczkę do Ciechanowa, w trakcie której zwiedzili muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz Zamek Książąt Mazowieckich. W muzeum brali  udział w lekcji muzealnej ,,Kuferek babci i dziadka". Uczniowie dowiedzieli się i zobaczyli jak wyglądały i do czego służyły dawne narzędzia i przedmioty wykorzystywane w domu i gospodarstwie. Obejrzeli również wystawy ekspozycyjne. Zwiedzając zamek, dowiedzieli się jaką pełnił rolę, jak wyglądało na nim życie, obejrzeli  eksponaty. Mieli też okazję zapoznać się z fragmentami historii Księstwa Mazowieckiego. Uczniowie uczestniczyli również w lekcji muzealnej ,,Życie codzienne w średniowieczu", w trakcie której przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał jak żyli, czym się zajmowali mieszkańcy grodu.

    E. Topczyńska

  • KANJI

    Uczniowie klasy VIII omawiając na geografii dział Azji, zapoznali się nie tylko z wiadomościami zawartymi w podręczniku czy w filmach edukacyjnych, ale także samodzielnie mieli możliwość przepisywania trudnych ale imponujących znaków japońskich – kanji. Jak się okazało w praktyce, nieco trudne pismo dało uczniom wiele satysfakcji i radości podczas przepisywania.

    Pismo pojawiło się po raz pierwszy prawie 500 lat temu. Najwcześniejsze znaki były prostymi obrazami przedstawiającymi rzeczy, które reprezentowały. Chociaż wszystkie główne systemy pisma na świecie zaczęły się od obrazów, zostały one prawie w każdym przypadku uproszczone do abstrakcyjnych symboli, które ostatecznie wykorzystano dla ich wartości dźwiękowych.

    Aga W.

  • DZIEŃ MISIA W PRZEDSZKOLU

  • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – kl. V

                               Z racji przypadającej na 20 listopada rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka uczniowie klasy V tematyce praw dziecka  poświęcili  lekcję wychowawczą 15 listopada. To  była szczególna okazja do podkreślenia znaczenia praw najmłodszych. Uczniowie obejrzeli też prezentację multimedialną poświęconą tej tematyce, a następnie w grupach opracowywali plakaty. Towarzyszyła im piosenka „O Prawach dziecka” Małej Orkiestry Dni Naszych. Prace uczniów przyozdobiły klasową galerię.

     Niech ten dzień przyniesie nie tylko radość, ale również przypomni społeczeństwu, że prawa dzieci są fundamentem ich rozwoju i godności.

     

                                                                                Krystyna Prusińska

  • WYCIECZKA  DO  OPINOGÓRY

         22 listopada uczniowie kl. V odwiedzili Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie uczestniczyli w warsztatach kaligraficznych „ Pisać jak Zygmunt Krasiński”. Wszystkim  zajęcia się podobały, pracowali w  skupieniu pisząc szklanymi piórami, a efektem był pięknie napisany alfabet, chociaż nie zabrakło też kleksów. Drugim punktem wycieczki było spotkanie autorskie  online z Anną Czerwińską – Rydel. To autorka 52 książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Napisała książki biograficzne o znanych Polakach- m. in. Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej Curie, Julianie Tuwimie. Pisarka  interesująco opowiadała o swoich utworach, inspiracjach i pomysłach na ich pisanie, a ze strony uczniów padły ciekawe pytania. Młodzież odwiedziła również gminną bibliotekę, gdzie miała okazję zapoznać się z ofertą książek w tym audiobooków i e-booków.

    To był udany i ciekawy wyjazd.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Krystyna Prusińska

  •   Obchody Święta Niepodległości

         11 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych uroczystościach patriotycznych  upamiętniających 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy V- Amelia Komorska i Szymon Brzoza oraz VIII- Ewa Żbikowska dumnie reprezentowali społeczność szkolną wraz ze sztandarem szkoły uczestnicząc we mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Gotarda w Pałukach. Przewodniczył jej  ksiądz proboszcz Wacław Michalski, który powiedział jakże ważne zdanie  „ Niepodległość, tak jak i wolność, nie jest dana raz na zawsze”…. Po uroczystej mszy była okazja do wysłuchania koncertu patriotycznego  w  wykonaniu lokalnych artystów, gdzie  zaprezentowane zostały najpopularniejsze pieśni patriotyczne i wojskowe. Można też było podziwiać sprzęt wojskowy 5 Brygady WOT w Ciechanowie oraz skosztować wojskowej grochówki, czy zjeść ciasto w narodowych barwach.

    Wydarzenie było oddaniem hołdu wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności. Pamięć o historii jest naszym patriotycznym obowiązkiem.                                                                                                                               Krystyna Prusińska 

  • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w klasie III

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W PRZEDSZKOLU

  • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA 2023

    MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

    W ramach obchodów XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, w piątek 17 listopada w naszej szkole, odbył się szkolny konkurs pod hasłem Mistrz Tabliczki Mnożenia. Wzięli w nim udział uczniowie klas III – VIII. W pierwszym etapie wyłonieni zostali wszyscy, którzy szybko i bezbłędnie rozwiązali test z tabliczki mnożenia. Wyróżnieni zostali dyplomem Pogromcy/Pogromczyni tabliczki mnożenia. Na ten tytuł zasłużyli:

    kl. III – Aleksandra Kecmerska, Amelia Kecmerska, Maja Górska;

    kl. IV – Julia Dziewiątkowska, Piotr Łuczkowski, Szymon Soska, Miłosz Mikłowski;

    kl. V – Tomasz Kisiel, Wojciech Litner, Jakub Kosiecz;

    kl. VI – Mateusz Przybylski, Maja Sumiła, Ewa Matuszewska;

    kl. VII – Agata Orłowska, Magdalena Mikołajczak, Adrian Adamiak, Mateusz Rutkowski;

    kl. VIII – Szymon Chuma, Kacper Komorowski, Michał Shevchuk, Zuzanna Sumiła, Ewa Żbikowska.

    W każdej klasie wyróżniony został uczeń, który najszybciej i bezbłędnie poradził sobie z wyzwaniem. Otrzymał on dyplom klasowego mistrza tabliczki mnożenia. Do zwycięzców należą:  Amelia Kecmerska, Julia Dziewiątkowska, Tomasz Kisiel, Mateusz Przybylski, Agata Orłowska i Szymon Chuma.

    W kategorii klas – klasą, która najlepiej zna tabliczkę mnożenia okazała się klasa VI i otrzymała dyplom za zajęcie I miejsca w szkolnym konkursie matematycznym „Mistrz tabliczki mnożenia”, II miejsce zajęła klasa VII, a III lokata należała do klasy IV.

    Drugi etap konkursu wyłonił trójkę mistrzów tabliczki mnożenia, którzy mimo presji czasu wszystkie zadania rozwiązali bezbłędnie. Oprócz dyplomów otrzymali oni nagrody rzeczowe.

    I miejsce – Ewa Żbikowska – kl. VIII,

    II miejsce – Zuzanna Sumiła – kl. VIII,

    III miejsce – Szymon Soska – kl. IV.

    Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy znają tabliczkę mnożenia.

    Dla podkreślenia jak ważna jest ta umiejętność w nauce matematyki, nasz korytarz ozdobiły kolorowe fiszki z tabliczką mnożenia i plakaty wykonane przez uczniów z rymowankami tabliczki mnożenia.

  • DZIEŃ KULINARNYCH MOCNIAKÓW W PRZEDSZKOLU

    W listopadzie w naszym przedszkolu odbył się Dzień Kulinarnych Mocniaków. Był to czas poświęcony na realizację programu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Mocniaków”, którego celem jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat roli składników odżywczych w diecie oraz zachęcenie ich do jedzenia różnorodnych i zbilansowanych posiłków zgodnie z zasadami talerza zdrowego żywienia. Niektórzy z tej okazji przynieśli swoje ulubione Mocniaki, które uczestniczyły z nami we wspólnej zabawie. Dzieci na samym wstępie wysłuchały wiersza S. Karaszewskiego "Dla każdego coś zdrowego” i omówiły jego treść zwracając szczególną uwagę na rolę zdrowego odżywiania. Przedszkolaki poznały 5 grup produktów, które powinniśmy uwzględniać w codziennej diecie oraz dowiedziały się jaka jest rola właściwego nawodnienia oraz ruchu dla zachowania zdrowia. Następnie wykorzystując zdobyta wiedzę w praktyce dzieci wspólnie ułożyły talerz zdrowego żywienia z przyniesionych przez siebie produktów. Zwieńczeniem zajęć było samodzielne przygotowanie przez dzieci smacznych i zdrowych kanapek. Podczas wspólnego przygotowywania śniadania dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę. Okazało się ze własnoręcznie przygotowane kanapki smakują najlepiej. Dzieci wykonały również plakat propagujący zdrowe odżywianie, który zostanie wysłany na konkurs. Był to dzień pełen wiedzy, ale przede wszystkim pełen dobrej zabawy.

    Magdalena Szewczak

  • 11 LISTOPADA - FOTOREPORTAŻ

    Przebieg uroczystości można obejrzeć klikając w link znajdujący się poniżej: 

  • AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     

    W piątek 10 listopada z okazji zbliżającej się 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbyła się uroczysta patriotyczna akademia.

    Tegoroczną akademię  rozpoczął taniec z flagami do piosenki „Myślę o Tobie Polsko” w wykonaniu uczniów klas IV i III.

    Montaż słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie klas VII, VI i IV.

    Recytacje i słowa wyśpiewanych znanych pieśni patriotycznych,  t. j. „Ojczyzno ma”, „Rota”, „W listopadzie” oraz „Piechota” wprowadziły wszystkich zebranych w nastrój wzruszenia i pamięci o tych, którzy z wielkim poświęceniem walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

    „Powstań Ojczyzno droga, dziś dzień wyzwolenia twego,

    11 listopada niech będzie dla Polaka każdego

    mostem łączącym teraźniejszość z cieniami przeszłości,

    a święto zwać się będzie Świętem Niepodległości.

    Kto ojczyznę miłuje, niech jej losy pamięta,

    aby znów nie popadła w straszne niewoli pęta.

    Pamiętaj o jej synach, co oddali swe życie,

    byś był teraz wolny, oddaj im hołd należycie”.

    Nasza szkoła włączyła się również do akcji Szkoła do hymnu i o godzinie 11.11, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

                                                                                                         Elżbieta Soska

     

  • BIEG DLA NIEPDLEGŁEJ 2023

                                   9 listopada  uczniowie klas IV -VIII  w szczególny sposób, na sportowo, uczcili  przypadające na 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości biorąc udział  w biegu terenowym „ Bieg dla Niepodległej”. Zawodnikom  towarzyszyły  nasze biało – czerwone barwy narodowe. Wszyscy są zwycięzcami,  bo przekroczyli linię  mety. Najszybszymi okazali się uczniowie: Jakub Stryjewski z kl. VIII, Adam Łuczkowski  i Mateusz Rutkowski z kl. VII. Była też okazja do  napicia się ciepłej herbaty, zjedzenia czegoś słodkiego oraz zaśpiewania wspólnie na tle krajobrazu leśnego  pieśni patriotycznych. Zwieńczeniem wydarzenia było wręczenie okolicznościowych dyplomów.

      Bieg   było okazją do świętowania w aktywny sposób, z uśmiechem na twarzy w towarzystwie kolegów i koleżanek.

                                        Wszystkim dziękujemy !

                                                                                        Krystyna Prusińska

  • #   PRZERWA NA CZYTANIE

      

      26 października obchodziliśmy czytelnicze święto w naszej szkole. Uczniowie  dołączyli do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".Wydarzenie realizowano w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom".

    Po raz  drugi wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu, tym razem w scenerii jesiennej. Dzieci rozgościły się na pufach i dywanach, starsi woleli  ławki lub przycupnąć na schodach, czytali na korytarzach, w klasach i w bibliotece. Z wyobraźnią za przewodnika wyruszyliśmy w literacką wyprawę, odkrywając między stronami książek niesamowite historie bohaterów. Uczniowie przynieśli własne książki lub skorzystali z zasobów biblioteki. Przedszkolakom „ Kota w butach” czytali uczniowie klas VI -VII. Młodszym uczniom w czasie przerwy śniadaniowej czytali wychowawcy. W klasach Ii II były to utwory M. Konopnickiej:  „ Krasnoludki” w I  , „ Na jagody” w II, zaś w kl. III „ Asiunia” Joanny Papuzińskiej. Na pozostałych przerwach dzieci czytały własne pozycje.

    Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu. Pamiętajcie, że czytanie to klucz  do niekończących się możliwości i rozwoju, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Stanowi też wyjątkowo wartościową formę spędzania czasu wolnego.

                                                                                              Krystyna Prusińska

  • SZKOŁA PAMIĘTA 1-2 LISTOPADA

  • AKCJA MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU 18.10.2023R.

    Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Natalii Chuma i ks. Wacława Michalskiego wzięli udział w kolejnej edycji akcji modlitewnej "Milion Dzieci modli się na Różańcu", łącząc się w modlitwie różańcowej z dziećmi z całego świata modląc się o jedność i pokój.

    Dzieci z naszej szkoły brały udział również w tej akcji organizowanej także w Parafii pw. św. Gotarda w Pałukach: https://www.facebook.com/photo?fbid=664527925781209&set=a.434182082149129

  •       KONKURS PLASTYCZNY „ BARWY JESIENI”

                            " Zielony, żółty, rudy, brązowy-

                         jesień uderza mi do głowy!"

                    " Zielony,żółty, rudy,brązowy"

    M. Strzałkowska

      W październiku – miesiącu Bibliotek Szkolnych - uczniowie klas „0” – V wzięli udział w  ogłoszonym przez bibliotekę szkolnym konkursie plastycznym „ Barwy jesieni”.

    Paletę barw przygotowała nam Matka Natura reszta … . Reszta pozostała w rękach młodych artystów, którzy stworzyli wielobarwne obrazy.

     W kategorii klas „0” – II

    I miejsce -  zajęła Amelia Dziewiątkowska – kl „0”

    II miejsce – Fabian Krajewski – kl. I

    III miejsce – Antoni Czarnewicz – kl. I i Antoni Olewniczak – kl. „0”.

    Wyróżnienia:

     kl. „0”

    - Karolina Litner

    - Mateusz Rogalski

    - Nikola Steczka

      kl. I

    - Aleks Brzozowski

    - Julia Noworucka

     kl. II

    - Zofia Chuma

    - Zofia Rogalska

     

     W kategorii klas III- V

     I miejsce – Maja Górska – kl. III

    II miejsce – Szymon Soska- kl. IV i Fabian Czarnewicz – kl. III

    III miejsce - Patryk Rogalski i Amelia Komorska – kl. V.

    Wyróżnienia:

     kl. III

    - Sebastian Noworucki

    - Julia Omietańska

    kl. IV

    - Julia Dziewiątkowska

    - Daria Głuśniewska

    kl. V

    - Julia Adamiak

    - Tomasz Kisiel

    - Natalia Szczepanik

     Uczestnicy, jak zawsze, zachwycili swoją kreatywnością i jesienna sceneria na dobre rozgościła  w holu naszej szkoły.

                    SERDECZNIE GRATULUJEMY!

                                                                                                                Krystyna Prusińska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie
    ul. Szkolna 2
    06-406 Kołaczków
  • (+48)23/671-16-27

Galeria zdjęć