Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji czytelniczej po raz drugi. Organizatorem wydarzenia była biblioteka szkolna, a włączyła się w nie cała społeczność szkolna. W środę - 7 czerwca kwadrans przed dziesiątą wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na tarasie szkoły, gdzie przygotowana została okolicznościowa dekoracja. Nie zabrakło też krasnoludków, wszak do tego zobowiązuje imię patrona szkoły. Od najmłodszych - przedszkolaków do najstarszych – ósmoklasistów, wkrótce absolwentów szkoły wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali utworów czytanych i prezentowanych przez poszczególne klasy.
Korzystając z okazji, że rok 2023 ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Aleksandra Fredry jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy VIII w interpretacji wiersza pt. „ Paweł i Gaweł”. Było dużo śmiechu, ale i do przemyślenia pouczający morał.
Dużym powodzeniem cieszyła się twórczość Jana Brzechwy. Uczniowie nauczania początkowego zaprezentowali m.in. wiersze „ Kwoka”, „ Pomidor”, „ Stefek Burczymucha” oraz Juliana Tuwima „ Kotek”
Klasa IV w sposób humorystyczny zainscenizowała wiersz „Leń”. Klasa VI zmierzyła się z „ Żabą” i „ Siedmiomilowymi butami”. W klasie VII bawiły „ Żuraw i czapla” oraz „Na straganie”.
Nie mogliśmy zapomnieć o naszej patronce - Marii Konopnickiej , której „ Komedię przy myciu” przedstawiła klasa V.
Na zakończenie tej części uczniowie trzykrotnie wznieśli okrzyk „ Czytamy”, tak by było nas słychać w całej miejscowości.
Po części artystycznej wszyscy w plenerze, na kocykach, w klasowych grupkach mogli sobie poczytać samodzielnie. Czytano książki własne lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. Jedni czytali po cichu, innym, tak, jak przedszkolakom panie czytały na głos.
Podsumowaniem wydarzenia były gry i zabawy dzieci na boisku szkolnym.
Wydarzenie było okazją, by uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są jedyni, a ci którzy nie czytają , mieli okazję spróbować, wejść w” krąg czytelników”.
Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do kontynuowania przygody z książką.
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki oraz uczniowie klasy II pojechali na wspólną wycieczkę do Ciechanowa. Pierwszym punktem wyjazdu były warsztaty czekoladowe w Fabryce Pomysłów. Dzieci dowiedziały jak powstaje czekolada oraz uczestniczyły w procesie jej tworzenia z ziaren kakaowca. Następnie wszyscy samodzielne wykonali lizaki czekoladowe i udekorowali je według własnych pomysłów. Po wykonaniu słodkiego zadania był też czas na zabawę i szaleństwo w sali zabaw. Aby nabrać sił na kolejne atrakcje dzieci udały się na pizzę do pizzerii Fratelli. Po posiłku zjedli pyszne lody. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po parku oraz zabawy plenerowe pod Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki.
Wykorzystano Laboratoria Przyszłości: głośnik Sony oraz klocki Magformers i Lego. Dzieci wykonywały z nich różne figury. Następnie wyświetlany był film pt. "Chłopiec i wilk". Potem dzieci miały śniadanie w wersji piknikowej, zajadały się słodkimi lodami. Dzień Dziecka zakończono zabawami i grami na świeżm powietrzu. Były to zawody sportowe, zabawy z hula hop, piłkami oraz zabawy na placu zabaw.
Szkoła jest miejscem, w którym wspólnie spędzony czas jednoczy wszystkich uczniów. Jednym z takich działań obchodzonych przez społeczność uczniowską jest Dzień Patrona.
W naszej szkole ten szczególny dzień obchodziliśmy 26 maja. Maria Konopnicka to osoba, której twórczość służy pokoleniom. To poetka reprezentująca treści i wartości bliskie dzieciom. Na korytarzu szkoły pani bibliotekarka K. Prusińska zorganizowała wystawę książek naszej patronki.
Uczniowie przygotowali kilka projektów pod kierunkiem pań: I. Miklaszewskiej, M. Szewczak, W. Szwonder oraz wychowawców klas. Pierwszym z nich było wykonanie przez każdą klasę przestrzennego kapelusza dla Marii Konopnickiej. Następnie każdy z uczniów rysował portret lub karykaturę poetki. Najmłodsze dzieci kolorowanie krasnoludka. Po skończonych zadaniach nastąpiła prezentacja prac. Wysłuchaliśmy również krótkiego montażu słowno – muzycznego, w którym przybliżono sylwetkę naszej patronki.
Kolejnym punktem programu był piknik połączony ze zdrowym śniadaniem, którym częstowała Marii Konopnicka, w którą wcieliła się uczennica klasy VIII Magdalena Przybylska.
W dalszej części uroczystości każda klasa zaprezentowała wybrany utwór M. Konopnickiej w tańcu, piosence lub wierszu. Na zakończenie naszego dnia poświęconego naszej patronce odbyły się gry i zabawy na boisku szkolnym.
Realizacja takich projektów pokazuje, że uczniowie chętnie angażują się w różnego rodzaju działania, a czas spędzony wspólnie na zabawie połączonej z nauczaniem i wychowaniem może być nieocenionym elementem procesu dydaktycznego prowadzonego przez szkołę.
Wolontariusze z klasy VIII razem z przedszkolakami zgłębiali wiadomości z zakresu ochrony naszej wspaniałej Ziemi. Razem omawiali zagrożenia środowiska, wskazywali jak przyrodę chronić i w jaki sposób dbać o czystość naszej planety. Zabawy, gry, zgadywanki i wierszyki pomagały zgłębiać wiadomości o ziemi i przyrodzie, którą należy w stanie bardzo dobrym przekazać następnym pokoleniom, aby mogły podziwiać różnorodność gatunkową fauny i flory.
Uczniowie klasy VI przygotowali projekt z geografii pt. ,,Paryż i Londyn”, w którym przestawili najważniejsze informacje o tych aglomeracjach. Londyn, stolica Wielkiej Brytanii i Paryż stolica Francji - to jedne z największych miast Europy i ośrodków miejskich na świecie. Uczniowie przedstawili prezentacje o tych dwóch wspaniałych miastach, ukazując w niej położenie miast, rozwój przemysłu, architekturę a także cechy charakterystyczne tych metropolii. Omawiając Londyn zwrócili uwagę na finanse i handel, z którymi jest on kojarzony. Paryż natomiast kojarzy się z artystami i bogatym dziedzictwem kultury a także modą. Uczniowie w pokazie zaprezentowali dwa pokazy mody nawiązujące do tego Paryża i stroje biznesmenów nawiązujące do Londynu.
Szóstoklasiści świetnie się przygotowali do projektu, dopełnili swoje wystąpienie odpowiednimi ubiorami i akcesoriami zgodnie z funkcją miast.
W maju pamiętamy o nabożeństwach maryjnych tzw. majowych. Kl. I i VI wykonały w tym roku kartonowe figurki do swoich klas. Kl. Pp i I robiły także figurki wykorzystując klocki Lego i Magformers zakupione w ramach programu "Laboratoria Przyszłości oraz zwykłe klocki. Kl. I poszła również do figurki znajdującej się przy naszej szkole, aby tam wspólnie zaśpiewać Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny.
16 maja, w Szkole Podstawowej w Gostkowie odbył się Międzygminny Konkurs Czytelniczy ,,Lubimy czytać". Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością lektur- ,,Afryka Kazika", ,,O psie, który jeździł koleją'' oraz wiersza ,,Pan Maluśkiewicz i wieloryb". Uczennica klasy II- Maja Górska zajęła II miejsce, natomiast uczeń klasy III- Szymon Soska zajął miejsce III. Gratulujemy sukcesu.
MAZOWIECKI TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA 2023 był okresem, w którym w naszej szkole odbył się szereg zajęć edukacyjnych oraz wychowawczych, których celem było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa naszych uczniów poprzez wyposażenie ich w wiedzę oraz umiejętności niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania w szeroko rozumianym środowisku.
Poszczególne klasy, pod kierunkiem wychowawców, przygotowały różnorodne zajęcia, wykazując się niezwykłą kreatywnością oraz zaangażowaniem w ich przebieg. Z relacji opisujących podejmowane działania oraz dokumentacji fotograficznej, która im towarzyszy, wynika, że założenia i główne cele przedsięwzięcia zostały w pełni zrealizowane. Możemy być naprawdę dumni z osiągniętych rezultatów.
Poniżej znajdziemy relacje i dokumentację fotograficzną dokumentującą działania poszczególnych klas.
Samorząd Uczniowski działający przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa zorganizował dla całej społeczności szkolnej dwa działania: dzień intensywnego koloru i dzień odblasków. W pierwszym dniu uczniowie pojawili się w szkole w ubraniach o bardzo intensywnych barwach, dominował kolor różowy, seledynowy, pomarańczowy. Drugiego dnia szkolne korytarze wypełnili uczniowie w odblaskowych kamizelkach, opaskach i innych odblaskowych elementach stroju. Działania odbywały się pod hasłem „ Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” i stanowiły punkt wyjścia do rozmów na temat podniesienia stopnia bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze, szczególnie po zmroku.
Uczniowie odwiedzający bibliotekę szkolną w Dzień Odblasków otrzymali zakładki do książek, które mogą również posłużyć jako odblaskowe opaski na rękę. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo czytelników na drodze.