Nawigacja

  • MTB_RELACJE_KLASA 8

    Pierwsza pomoc – resuscytacja krążeniowo – oddechowa

    Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy w zależności od potrzeb i okoliczności w jakich się znajdzie. Dlatego uczniowie klasy VIII na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa ćwiczyli udzielania pierwszej pomocy w rożnych sytuacjach. Resuscytacja krążeniowo – oddechowa to zespół czynności, na które składa się uciskanie klatki piersiowej i dwa oddechy ratunkowe mające za zadanie doprowadzić poszkodowanego do oddychania. Wiedza i umiejętności, które przyswoili sobie uczniowie mogą się przydać w życiu dla ratowania zdrowia i życia innych osób.

    Pierwsza pomoc – omdlenie

    Ósmoklasiści na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa oprócz wiedzy teoretycznej zdobywali również umiejętności praktyczne – ćwiczenia. Na lekcji omawiano temat omdleń. Uczniowie podawali przykłady przyczyn omdleń, czyli przejściowej utraty świadomości, jak również skutki. Ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, która może się przydać każdego dnia.

    Pierwsza pomoc – Bandażowanie

    Uczniowie klasy VIII na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa uczyli się nie tylko podstaw pierwszej pomocy teoretycznie, ale również intensywnie ćwiczyli. W przypadku płytkich urazów kończyn górnych i dolnych, urazów termicznych albo w obrębie mózgoczaszki, uczyli się udzielania pierwszej pomocy czyli bandażowania. Umiejętność bandażowania ran może przydać się każdemu z nas w różnych momentach życia, dlatego warto posiąść tą wiedzę. Uczniowie bandażowali kolejno: ramię, przedramię, głowę, pas czołowy, łokieć – część zgiętą, dłoń, palce.

    Aga W.

     

  • MTB_RELACJE_KLASA 7

    Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa stał się dla uczniów  klasy VII okazją do przypomnienia sobie podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas korzystania z takich sprzętów sportowych i rekreacyjnych jak rolki, hulajnoga oraz rower.

    Uczniowie postanowili przygotować krótki pokaz dla naszych przedszkolaków. Przygotowując się do niego, sami uświadomili sobie, jakie mają braki w zakresie bezpiecznego korzystania z tych sprzętów, które w okresie wiosenno-letnim stają się szczególnie popularne. Mieli zatem okazję odświeżyć swoją wiedzę, zwracając szczególną uwagę na: a) odpowiednie zabezpieczenia osób posługujących się tymi sprzętami; b) miejsca, w których można nimi bezpiecznie się poruszać; c) zasady obowiązujące podczas poruszania z użyciem omawianych sprzętów.

    Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, sprzęt oraz akcesoria zapewniające bezpieczeństwo. 19 maja na sali  gimnastycznej przeprowadzili zajęcia dla przedszkolaków, podczas których podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami.   

  • MTB_RELACJE-KLASA 6

    W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa uczniowie klasy szóstej utrwalali znajomość znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Wykorzystując aplikację Wordwall z dużym zaangażowaniem rozwiązywali testy i quizy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

    Dwoje uczniów przygotowało i przedstawiło klasie prezentację multimedialną pod hasłem Tydzień Bezpieczeństwa. Oprócz bezpieczeństwa na drodze, uczniowie poruszyli w niej temat bezpieczeństwa w sieci.

  • MTB_RELACJE_KLASA 5

    W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawcy realizowali działania w obrębie dwóch modułów: szeroko rozumianego  pojęcia bezpieczeństwa w szkole oraz w domu i lokalnym środowisku.  Uczniowie omówili niebezpieczne sytuacje jakie pojawiają się w szkole lub mogą się pojawić. Wymienili również zdarzenia,  w których czują się niekomfortowo.  Ustalono tryb postępowania, sposoby reagowania. Najważniejsze punkty, jak należy postępować, aby w szkole czuli się bezpiecznie i komfortowo, zawarto w klasowym kodeksie, który został umieszczony w widocznym, dla wszystkich uczniów, miejscu. Pojawiły się tam takie hasła jak: używamy magicznych słów, zgłaszamy niebezpieczne sytuacje, nie bijemy, nie zaczepiamy, szanujemy siebie i innych, gdy czujemy się zagrożeni, od razu informujemy nauczyciela itp.  W ramach drugiego modułu uczniowie klasy V obejrzeli dwa filmy edukacyjne. Pierwszy „Włącz ostrożność” wskazywał niebezpieczne sytuacje w codziennym życiu.  Omówiono zasady korzystania z domowych urządzeń, niebezpieczne zdarzenia podczas zabaw na świeżym powietrzu. Drugi film „ Internet- znajomi, nieznajomi” traktował o bezpieczeństwie w sieci, przestrzegał przed zawieraniem nowych znajomości. Jak stwierdzili sami uczniowie, takie treści warto przypominać.

  • MTB_RELACJE KLASA 4

    Uczniowie kl. IV przygotowują się do egzaminu na swoje pierwsze „ prawo jazdy” czyli kartę rowerową. W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa dzieci praktycznie doskonaliły technikę jazdy na rowerze. Ćwiczyły płynne ruszanie i zatrzymywanie się w wyznaczonym miejscu, przewożenie przedmiotu, skręt w prawo i w lewo oraz zawracanie, zwracając przy tym  uwagę na właściwe sygnalizowanie manewrów. Pokonywały również slalom między pachołkami.

    W ramach utrwalenia wiedzy o przepisach ruchu drogowego wykonały makiety skrzyżowania.

  • MTB_RELACJE_KLASA 3

    Kasa III 15 maja 2023r. powtarzała wiadomości na temat bezpieczeństwa podczas zabaw i w ruchu drogowym. Poprzez rebusy, zagadki, wykreślanki sprawdzaliśmy wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach. Wykonaliśmy również mini-plakat pt. Jestem bezpieczny”.

     16 maja uczyliśmy się resuscytacji. Ćwiczyliśmy na fantomie masaż serca i przywrócenie funkcji oddychania.

  • MTB_RELACJE_KLASA 2

    W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa uczniowie klasy II obejrzeli film ,,Włącz ostrożność", z którego dowiedzieli się w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych. Natomiast film ,,321 Internet- Znajomi, nieznajomi" pokazał jak wybierać internetowych przyjaciół. W czasie zajęć przeprowadzono pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu, a uczniowie wykonali prace plastyczne. Wspólnie z wychowawcą pełnili dyżury na boisku i korytarzu szkolnym ubrani w odblaskowe kamizelki.

  • MTB_RELACJE_KLASA 1

    W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa uczniowie klasy I za pomocą mapy myśli określili zasady bezpiecznej jazdy na rowerze  na wsi oraz w mieście w formie plakatu. W tym dniu dzieci były ubrane w odblaskowe kamizelki. W czasie zajęć przeprowadzono pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu oraz prawidłowych relacji z  nieznajomymi osobami, które próbują nawiązać z nami  kontakt.

  • MTB_RELACJE - BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI

    Przedszkolaki z obydwu grup podjęły wspólne działania w ramach akcji „Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa”. Podczas zajęć dydaktycznych zrealizowano następujące bloki tematyczne:

    - Bezpieczna droga do szkoły;

    - Bezpieczna szkoła;

    - Bezpieczny dom;

    - Bezpieczny czas wolny.

    Dzieci poznały „Dekalog Bezpiecznego Przedszkolaka”, słuchały wierszy, piosenek, odgadywały zagadki oraz oceniały pod względem bezpieczeństwa zachowania dzieci przedstawione na obrazkach. Na koniec odbył się quiz wiedzy o bezpieczeństwie. Przedszkolaki pokolorowały obrazki i wspólnie wykonały plakat pod tytułem „Wiem jak być bezpiecznym”.

    Najmłodsi uczniowie uczestniczyli też w prezentacji przygotowanej przez uczniów klasy VII na temat bezpiecznych zabaw na podwórku, bezpiecznej jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach.

  • MAZOWIECKI TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA 2023

    Od  11 maja w naszej szkole we wszystkich klasach trwają intensywne działania w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa. Wszystkie klasy pod kierunkiem wychowawców angażują się w przygotowywanie ciekawych zajęć, obfitujących w ważne treści dotyczące bezpieczeństwa. Teoria, poparta praktycznymi działaniami dotyczącymi różnych aspektów bezpieczeństwa, pozwoli naszym uczniom unikać zagrożeń, z jakimi potencjalnie mogą się zetknąć w swoim otoczeniu. Zajęcia są dokumentowane, powstają  interesujące fotoreportaże, które wkrótce zamieścimy na naszej stronie.

  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS EcoPilot-eco.mocpisania

    W dniach  01.04.2023 – 30.04.2023 organizowany był ogólnopolski konkurs na wystawkę ekologiczną EcoPilot - eco.mocpisania.

    Z naszej szkoły wzięły w nim udział kl. I i IV pod kierunkiem p. Natalii Chuma i p. Krystyny Prusińskiej.

    Nasza szkoła zajęła w tym konkursie 8 miejsce w skali kraju, z czego bardzo się cieszymy. Znaleźliśmy się wśród 10 laureatów tego konkursu.

    Szkoła otrzyma za to nagrodę.

    Wystawkę można obejrzeć klikając w poniższy link:                      

    https://eco.mocpisania.pl/pracekonkursowe/519_0_68546ad3.mp4

  • KLASA II REALIZUJE PROJEKT PROFILAKTYCZNY

    ,,Nie pal przy mnie, proszę", to program profilaktyczny, który realizowała klasa II. Miał on na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Przeprowadzono cykl zajęć, w trakcie których uczniowie dowiedzieli się co to jest zdrowie, od czego ono zależy, co mu szkodzi i co robić, gdy jest zagrożone. Uczniowie poznali główną bohaterkę programu wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im na zajęciach. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, odgadywały zagadki, układały rymowanki. Na zakończenie programu wykonały prace plastyczne, które zamieściliśmy w klasowej galerii.

  • WIWAT MAJ! TRZECI MAJ!

  • TYDZIEŃ BIBLIJNY

    Od 24.04.2023r. do 28.04.2023r. obchodziliśmy wspólnie "Tydzień Biblijny".W jego trakcie uczniowie mogli zapoznać się z wieloma różnorodnymi egzemplarzami Pisma Świętego, które znajdowało się na szkolnej wystawce. Uczniowie mogli je swobodnie oglądać i czytać.Pani Natalia Chuma i ks. Wacław Michalski prowadzili również zajęcia metodami biblijnymi, wykorzystując Żywe Słowo Boże oraz TIK. Uczniowie kl. VI, VII i VIII mieli możliwość zapoznać się z tym, jak odczytywać kody QR i zawarte w nich informacje. Podczas zajęć zaszyfrowane w nich sigla biblijne, uczniowie znajdowali w tekście biblijnym. Kl. VII i VIII nim rozpoczęła zadanie musiała odnaleźć kody ukryte na szkolnych korytarzach, a następnie po ich rozszyfrowaniu dopasować do konkretnego pola występującego w duchowej apteczce. Kl. VI natomiast miała za zadanie odczytać zakodowane sigla biblijne, odnaleźć je w Piśmie Świętym i zilustrować. Podczas zajęć były także czytane i omawiane różnorodne fragmenty z Pisma Świętego, do którego lektury nieustannie zachęcamy. Egzemplarze Pisma Świętego można znaleźć w Bibliotece Szkolnej.Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat z programu Laboratoria Przyszłości.

    Więcej zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1luPmgphWG6wHWTUYmlbyeGhg9ZKD8VaU?usp=sharing

  • WYCIECZKA DO PŁOCKA

  • KLASA VII W PROJEKCIE Z GEOGRAFII

    ,,Społeczności etniczne Polski”

    Uczniowie klasy VII w kwietniu zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom projekt dotyczący ,,Społeczności etnicznych Polski”. Polacy, tak jak mieszkańcy innych państw europejskich, nie są całkowicie jednolici pod względem kulturowym. Z poszczególnych rejonów naszego kraju wywodzą się różne społeczności etniczne. Są to między innymi Ślązacy, Podhalanie, Łowiczanie, Kurpie i Kaszubi. Uczniowie przedstawili i omówili prezentacje dotyczącą poszczególnych społeczności etnicznych, wykonali piosenki ludowe a także zaprezentowali stroje ludowe danych społeczności. Przygotowali również akcesoria ludowe, które kiedyś były wykorzystane: serwety i obrusy haftowane, moździerze, żelazka, tary itp., które mogli wszyscy obejrzeć. Lekcja była bardzo ciekawa, uczniowie świetnie się przygotowali do swoich ról.

    Agnieszka Wilińska

  • DZIEŃ ZIEMI

    W ramach Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły z kl. IV, V, VI, VII i VIII wyruszyli sprzątać świat, a mianowicie okolice naszej szkoły.
    Szkoła tym samym wzięła udział w akcji "Sprzątanie dla Polski".
    Kl. IV i V zebrały 2 worki, sprzątając teren wokół szkoły.
    Kl. VI zebrała 15 worków, sprzątając okolice przystanku autobusowego.
    Kl. VII i VIII, które wyruszyły trasą prowadzącą do sklepu zebrały 30 worków.
    Łącznie nasza szkoła zebrała 47 worków śmieci.

    W związku z Dniem Ziemi została przygotowana również wystawka przedmiotów wykonanych z materiałów, które mogłyby trafić na śmietnik. Kl. I i IV wraz z p. Natalią Chuma i p. Krystyną Prusińską dały tym przedmiotom drugie życie. W ten sposób na wystawce znalazły się wazony, doniczki, piórniki, zabawki, a także torba, wycieraczka, świecznik, miska itp. Wystawka ekologiczna została także wzbogacona o elementy dekoracyjne również wykonane z materiałów, które mogły zostać od razu wyrzucone do kosza, tj. kartonu, folii i papieru, wypełniających paczki itp. Wystawka została zgłoszona do konkursu ECO Pilot, z którego szkoła otrzymała certyfikat.

    Ponadto do obchodów Dnia Ziemi włączył się również Wolontariat naszej szkoły, organizując zajęcia dla przedszkolaków.

  • PANTOMIMA EWANGELIZACYJNA "RĘCE"

    Nasi uczniowie biorą udział również w aktywnościach pozaszkolnych, w tym parafialnych. 16 i 30 kwietnia odbyła się pantomima ewangelizacyjna "Ręce" w kościele w Pałukach, pod kierunkiem p. Natalii Chuma, w której wraz z uczniami z innych szkół również brał udział uczeń z naszej szkoły.

    Filmik jest dostępny na stronie parafii: https://www.facebook.com/ParafiaPaluki/videos/1623340981426584

    oraz pod linkiem: https://drive.google.com/drive/u/4/my-drive .

  • DZIEŃ DZIWNEGO STROJU

  • BEZ PLECAKA

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie
    ul. Szkolna 2
    06-406 Kołaczków
  • (+48)23/671-16-27

Galeria zdjęć