Nawigacja

  • DZIEŃ DZIECKA 2017

     DZIEŃ DZIECKA 2017

                W czwartek 1 czerwca w naszej szkole odbył się festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Mimo chłodnej i wietrznej pogody uczniowie wraz z rodzicami licznie przybyli  na ten wyjątkowy i oczekiwany przez wszystkie dzieci dzień.  Na boisku szkolnym powstało dmuchane centrum zabaw.

                Na początku imprezy zawitali do nas strażacy z OSP w Kołaczkowie, którzy pokazywali dzieciom wyposażenie wozu strażackiego i opowiadali o swojej ciężkiej pracy. Następnie przez 5 godzin, animatorzy w takt muzyki dziecięcej, organizowali przeróżne zabawy, do których włączyło się mnóstwo dzieci i rodziców. Za udział w zabawach i ciekawych konkurencjach, dzieci otrzymywały drobne nagrody.  Dużą atrakcją dla młodszych dzieci były bańki mydlane, przeróżnych kształtów i wielkości, które fruwały po całym boisku. Zorganizowany był również kącik, w którym chętne dzieci malowane były na twarzach. 

                W tym radosnym dniu naszą szkołę odwiedził  Pan Wójt Gminy Opinogóra Górna Piotr Czyżyk, który złożył wszystkim dzieciom życzenia oraz życzył udanej i wesołej zabawy.

                Rada Rodziców  zorganizowała dla uczestników imprezy słodki poczęstunek. Dzięki sponsorom szkoły nie zabrakło również kiełbasek z grilla, napojów, chipsów i lodów.  Serdecznie dziękujemy Państwu: Katarzynie i Januszowi Szymczak, Anecie i Arkadiuszowi Tyczyńskim, Ewie i Sławomirowi Górskim oraz Pani Grażynie Ogrodzińskiej.

                Atmosfera zabawy i dobry humor sprawiły, że dzień ten należał do bardzo udanych i niezapomnianych.

  • KWIATKI NA RABATKI  - NASTĘPNE ETAPY PROJEKTU

    KWIATKI NA RABATKI  - NASTĘPNE ETAPY PROJEKTU

     Po wysiewie nasion bezpośrednio do gruntu, uczniowie klasy pierwszej i klasy trzeciej, przystąpili do realizacji następnego etapu projektu, w ramach „Szkoły z klasą 2. 0”. Były to zabiegi pielęgnacyjne, związane z prawidłowym rozwojem i wzrostem aksamitek. Uczniowie podlewali zasiane kwiatki konewkami, których objętość była różna. Chcąc się dowiedzieć o pojemności swojej konewki, dzieci wpadły na pomysł, by napełnić litrową butelkę wodą, a następnie sprawdzić, ile szklanek wody zmieści się w jednym litrze. Dowiedziały się, że 4 szklanki wody, to 1 litr, 2 szklanki wody, to pół litra  (1/2), 3 szklanki wody, to trzy czwarte litra ¾), 1 szklanka wody, to ćwierć litra (1/4). W ten sposób sprawdzały objętość swoich konewek. W okresie wegetacji aksamitek, uczniowie trzykrotnie je  podlewali, co było podyktowane małą wilgotnością gleby, a także zaleceniami poradników ogrodniczych. Uczniowie pielili motyczkami grządki, rozpoznając chwasty, te, które wcześniej już poznały: mniszek lekarski, perz oraz babkę lancetowatą. Kilka nierozpoznanych okazów chwastów, wzięliśmy do klasy, by określić ich gatunek oraz wpływ na rozwój roślin uprawnych. Interesujące nas informacje, pozyskaliśmy w Internecie. Okazało się, że były to: rdest, komosa i rumian polny. Uczniowie pozyskali również informacje o ich negatywnym wpływie na rozwój roślin. Ponadto, dowiedzieli się, że chwastami nazywamy te rośliny, które są niepożądane z punktu widzenia osoby prowadzącej określoną uprawę. Do pikowania siewek, uczniowie odpowiednio się przygotowali. Zgromadzili potrzebne do tego celu narzędzia: ołówki do pikowania, 20 centymetrowy patyk, który posłużył do odmierzania odległości między sadzonymi do gruntu siewkami, grabki, konewki oraz grubszy i zaostrzony patyk do robienia dołków. Tak przygotowani, uczniowie przystąpili do pracy. Jedna grupa przygotowywała siewki, podważając je ołówkiem, by nie uszkodzić korzeni, a druga przygotowywała miejsca ich ekspozycji, robiąc przy tym dołki pod rozsadę siewek. Po zakończeniu tych prac, każdy uczeń, sadził je do ziemi, ugniatając dookoła siewek ziemię. Następnie je podlaliśmy. Po wykonaniu zaplanowanych prac, dzieci, przystąpiły do czynności porządkowych terenu na którym pracowały, pozostawiając po sobie porządek. Na tym zakończyliśmy następny etap naszego projektu.

     W związku z tym, że tegoroczna wegetacja jest opóźniona, co najmniej o dwa tygodnie, wcześniej zaplanowane prace pielęgnacyjne wykonają pracownice obsługi, a uczniowie powrócą do  realizacji  projektu we wrześniu bieżącego roku.

  • PODRÓŻE PO EUROPIE - SZKOŁA Z KLASĄ 2.0 W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

    PODRÓŻE PO EUROPIE - SZKOŁA Z KLASĄ 2.0 W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

         

    "Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy się, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie nie ruszamy się z miejsca."

                                                                                                                   Ryszard Kapuściński

     

             W dniach 12-14 czerwca 2017 przedszkolaki poznały wybrane kraje Europy.     Dzieci „odwiedziły” Francję, Niemcy, Wielką Brytanię oraz Włochy. Postanowiłyśmy zapoznać dzieci z kulturą oraz dziedzictwem wybranych krajów Europy, gdyż w dzisiejszych czasach  obcowanie z kulturą innych narodów jest  częstsze niż dawniej. 

             Podróże to przede wszystkim pozbywanie się własnych granic i poszerzanie horyzontów. Podróże kształcą, bo dają nam niesamowitą możliwość obserwacji codziennego życia ludzi z zupełnie odmiennych kultur. Celem naszych działań było budzenie zaciekawienia otaczającym światem, dostarczanie pozytywnych przeżyć odkrywania innych kultur oraz zdobywanie nowych doświadczeń.

             Dzieci poprzez zabawę poznawały nie tylko inne kraje, ale również dowiedziały się, jak należy się przygotować do podroży . Przed wyruszeniem do każdego z krajów dzieci kupowały bilet, przechodziły odprawę pasażerską, podróżowały „samolotem” lub „pociągiem”. Po dotarciu do nowego państwa przybijałyśmy pieczątkę w „paszportach”, które wcześniej przygotowałyśmy dla każdego dziecka. Tematyka  dotyczyła znajomości zjawisk społecznych i przyrodniczo-geograficznych w wybranych krajach Europy. Dzieci przyswajały sobie wiadomości o położeniach krajów na mapie politycznej Europy, symbolach narodowych, stolicach i charakterystycznych zabytkach. Poprzez własne doświadczenia poznawały niektóre potrawy danego kraju, muzykę i tańce, poznały ważne zwroty językowe każdego z krajów. Dowiedziały się, skąd pochodzą ich ulubione bajki, piosenki oraz popularne zabawy. Treści dotyczące tych krajów przekazywane były dzieciom zarówno na zajęciach z całą grupą, w małych zespołach oraz indywidualnie zainteresowanym dzieciom. Dzieci uczą się poprzez działanie, dlatego zachęcano je do wykonywania prac plastycznych, konstrukcyjnych oraz udziału w quizie. Zajęcia te rozwijały nie tylko zainteresowania dzieci ale również ich kreatywność.

     Wędrując po tych wybranych krajach Europy dzieci  uczyły się bycia aktywnym i otwartym w stosunku do ludzi i świata, nabywały umiejętności działania w zespole, uczyły się tolerancji i wrażliwości. Zauważyłyśmy bardzo duże zainteresowanie tą tematyką i mimo, iż były to podróże „palcem na mapie” to w przyszłości uczniowie mogą być bardziej chętni i otwarci na poznawanie świata.  

  • PROJEKT „MOJE II ŚNIADANIE – DIETETYCZNE, ZDROWE, KOLOROWE”

    PROJEKT „MOJE II ŚNIADANIE – DIETETYCZNE, ZDROWE, KOLOROWE”

    W ramach programu „Trzymaj formę” – projekt „Moje II śniadanie – dietetyczne, zdrowe, kolorowe” zostały zrealizowane następujące zagadnienia, które zostały przedstawione przez opiekunów:

    1. W ramach godzin wychowawczych, wychowania fizycznego, zajęć technicznych i przyrody miało miejsce:

    ˃ Przypomnienie zasad zbilansowanej diety (zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem produktów naturalnych):

    • Dzielenie składników odżywczych w zależności od funkcji w organizmie
    • Określanie, w jakich produktach występują składniki odżywcze
    • Dzielenie produktów spożywczych zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia
    • Tworzenie Talerza zdrowia dla dzieci i młodzieży

    ˃ Planowanie racjonalnego rozkładu posiłków w ciągu dnia (obliczenia procentowe, czytanie i sporządzanie wykresów i tabel)

    ˃ Określanie zapotrzebowania kalorycznego w zależności od wieku i masy ciała (obliczenia, tabele)

    ˃ Proponowanie różnych wariantów II śniadania „Dietetyczne, zdrowe, kolorowe”; wybieranie propozycji do samodzielnego przygotowania

    ˃ Przypomnienie zasad kulturalnego, higienicznego i zdrowego spożywania posiłków

    Do działań propagujących zdrowe odżywianie włączył się Samorząd Uczniowski, którego plan pracy również zawiera tę tematykę. Z inicjatywy opiekuna samorządu do planowanych warsztatów kulinarnych włączono również klasę IV. Wychowawcy klas IV-VI uzgodnili formę przeprowadzanej aktywności, wspólnie z wychowankami dokonali przydziału zadań. Dzieci, po uzyskaniu zgody rodziców, zaplanowały potrawy i podzieliły pomiędzy siebie  zaopatrzenie w niezbędne produkty. Uczniowie na godzinach w wychowawczych, wykorzystując propozycje z Internetu oraz przepisy rodziców  wybrali propozycje kanapek, przekąsek i sałatek.

    Ustalono termin spotkania. W tym dniu zaplanowano również połączenie działań prozdrowotnych z proekologicznymi, aby uświadomić uczniom zależność naszego zdrowia od stanu środowiska,  w którym żyjemy.

    1. W ramach warsztatu kulinarnego miało miejsce:
    • Przedstawienie propozycji II śniadania do samodzielnego przygotowania przez uczniów;

    Dzieci pracowały w trzech grupach przygotowując wcześniej zaplanowane potrawy. Dbały o higienę i organizację miejsca pracy. Dokonywały podziału obowiązków, współdziałały  przy planowaniu kolejnych etapów pracy, umiejętnie je modyfikowały. Pomocą służyły nasz niezastąpione panie woźne. Powstały kolorowe kanapki, różnorodne sałatki owocowe i warzywne oraz dietetyczne tosty z pastami. Uczniowie zadbali o estetyczne wyeksponowanie przygotowanych potraw . Stoły zostały nakryte obrusami, udekorowane  serwetkami i kwiatami, ustawiono jednorazowe naczynia i sztućce umożliwiające degustację potraw.

    Podsumowaniem działań kulinarnych było przedstawienie przez uczniów prezentacji multimedialnej na temat zdrowego trybu życia. Na tę część imprezy zaprosiliśmy również uczniów z klas 0-III. Po prezentacji uczniowie przeprowadzili krótką gimnastykę, zachęcając zebranych do aktywnego spędzania wolnego czasu – w tym również przerw. Następnym punktem programu był teatrzyk zaprezentowany przez uczniów IV klasy na temat dbania o czystość otoczenia i segregowania odpadów. Zabawna, a jednocześnie pouczająca  forma scenek przemawiała do wyobraźni widzów.

    • degustacja przygotowanych potraw

    Na zakończenie spotkania dzieci częstowały się kanapkami i sałatkami. Z apetytem zjadały nietypowe „dietetyczne, zdrowe, kolorowe” drugie śniadanie;

    • dokumentowanie  i eksponowanie działań dzieci

    Zostały zrobione zdjęcia, z których powstanie gazetka, a  informacje o wydarzeniu zamieścimy na stronie internetowej i kronice szkolnej)”

  • Spektakl teatralny „Pan Twardowski”

    Spektakl teatralny „Pan Twardowski”

                30 maja odbył się spektakl teatralny pt. „Pan Twardowski” w wykonaniu aktorów Teatru „KRAK-ART” z Krakowa. Jest to pouczająca, zabawna opowieść pełna magii  i prawd o życiu, zrealizowana z wykorzystaniem ciekawej scenografii i odpowiedniej  muzyki. Profesjonalna gra aktorska oraz humorystyczne dialogi wciągnęły młodą widownię w atmosferę tajemniczych legend osnuwających Kraków.

             Według legendy, Twardowski był szlachcicem, mężem Pani Twardowskiej, zamieszkującym Kraków w XVI wieku. Zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Podpisał z nim cyrograf przypieczętowany krwią, w którym była mowa o tym, że diabeł mógł zabrać jego duszę jedynie w Rzymie. Twardowski myśląc, że przechytrzył diabła, czuł się bezkarnie i bezpiecznie, gdyż do Rzymu wcale nie myślał się wybierać. Jednak nadmierna pewność siebie zgubiła go. Nieopatrznie znalazł się w karczmie o nazwie „Rzym”. Udało mu się jednak uniknąć męki piekielnej, dzięki swojej żonie, pani Twardowskiej. Na widok jej diabeł uciekł raz na zawsze. Jak legenda głosi Twardowski na kogucie wylądował na księżycu i jest tam do dziś.

             Aktorzy angażowali w zabawę chętne dzieci. Wcielały się one w rolę diabełków, stały pod maczugą Herkulesa, tańczyły krakowiaka. Pani Ewa Górska miała również przyjemność zatańczyć krakowiaka z Panem Twardowskim. Spektakl był dla uczniów  interesujący. Widzowie świetnie się bawili, dlatego też na koniec widowiska pojawiły się gromkie brawa.

  • CZY WARTO UCZYĆ SIĘ PISANIA LISTÓW?

    CZY WARTO UCZYĆ SIĘ PISANIA LISTÓW?

    Uczniowie klasy IV, w ramach „ Szkoły z klasą”, realizowali projekt z  obszaru „ Wiedza użyteczna”. Jego celem było wskazanie użyteczności wiedzy zdobytej w szkole w  codziennym życiu.

    Dzieci  postanowiły napisać list do pracowników Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie z podziękowaniami za atrakcyjne zajęcia warsztatowe.  Pierwszym etapem pracy nad projektem było poznanie zasad redagowania listu oficjalnego. Uczniowie znali już cechy listu prywatnego, pisali je podczas zajęć. Na konkretnych przykładach zostały omówione różnice tych form pisma użytkowego. Analizowano przykładowe oficjalne listy wskazując ich cechy. Duży nacisk położono na właściwe słownictwo i zwroty grzecznościowe.  Kolejnym etapem było wyłonienie grup redakcyjnych. Zespół klasowy został podzielony na trzy grupy. Przed przystąpieniem do pracy omówiono elementy listu, podano propozycje treści. Każda z grup przygotowała własny projekt . Gotowe prace zostały  odczytane, a  z ich treści zredagowano właściwy list. Uczniowie postanowili odręcznie napisać list. Kolejno pisali po jednym zdaniu dbając o estetykę pisma. Za pomocą Internetu ustalono adres placówki i zaadresowano kopertę. Ostatnim etapem projektu było wysłanie korespondencji. Wspólnie zakupiono znaczek i wrzucono list do skrzynki.

                Sami uczestnicy projektu uznali swoje zadanie za bardzo ciekawe. Mogli się przekonać, iż zdobytą w szkole wiedzę można wykorzystać w codziennym życiu, a teraz zastanawiają się czy pracownicy muzeum odpiszą na ich  list. Każdy etap pracy był fotografowany.

  • AUTORSKIE SPOTKANIA EDUKACYJNE

    AUTORSKIE SPOTKANIA EDUKACYJNE

    15 maja 2017 roku z inicjatywy Biblioteki Gminnej w Opinogórze w naszej szkole odbyły się nietypowe zajęcia czytelniczo-literackie. Odwiedziła nas pani Joanna Brodowska – pedagog terapeuta, poetka, autorka bajek i opowiadań, członkini Ostrołęckiego Klubu Literackiego. Poprowadziła z uczniami  klasy II i III, w ramach projektu Autorskie Spotkania Edukacyjne, innowacyjne zajęcia edukacyjne – bajkowo terapeutyczne. W miłej, przyjaznej atmosferze dzieci próbowały swoich sił twórczych w dziedzinie literatury. Wymyślały akcję bajek, tworzyły do nich ilustracje. Rozwijały przy tym wyobraźnię i aktywność twórczą. Budowały kompetencje i zainteresowania czytelnicze. Uczyły się rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami. Aktywność ruchowa i muzyczna stanowiła zachętę do dalszego działania, pozwalała zredukować napięcie, wyzwolić nowe pomysły.

  • WIWAT MAJ!

    WIWAT MAJ!

    28 kwietnia uczniowie klasy II zaprezentowali montaż słowno- muzyczny poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z wielką powagą, przejęciem i wzruszeniem recytowali wiersze, czytali przydzielone teksty, śpiewali piosenki. Na zakończenie zostali nagrodzeni w pełni zasłużonymi brawami.

    Ich występ to podsumowanie projektu, który realizowali w ramach działań SZKOŁY Z KLASĄ -  "WIEDZA UŻYTECZNA" pod kierunkiem wychowawczyni, pani Ewy Topczyńskiej, która dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami:

    "W obecnych czasach  potrzebne jest szczególne podejście do wychowania patriotycznego. Święto 3 Maja daje ku temu okazję. Trudno jest o tym mówić na poziomie edukacji wczesnoszkolnej tak, aby przekazać ważne treści i równocześnie zaciekawić odbiorców. Dzieci lubią śpiew, twórczość plastyczną i teatralną. Wykorzystując to można kształtować wiedzę i postawy patriotyczne. W tym celu wybrałam metodę projektu, który pozwolił na rozwój wielu umiejętności - podział pracy, współpracę w grupie, współodpowiedzialność za efekty pracy, korzystanie z różnych źródeł informacji, prezentację pracy. Wykorzystywał umiejętności manualne, rozwijał wyobraźnię  i kreatywność, uwrażliwiał na znaczenie świętowania uroczystości patriotycznych.

    Projekt był realizowany  przez uczniów klasy II od 05.04 do 28.04. 2017r.  W pierwszym etapie poszukiwaliśmy odpowiednich wierszy i piosenek patriotycznych związanych ze świętem 3 Maja. Dzieci korzystały ze stron internetowych, zasobów bibliotecznych. Nieco większej trudności nastręczył nam wybór piosenek. Repertuar związany z tematem 3 Maja  jest trudny, a należało dobrać taki, który byłby  łatwy dla uczniów klasy II. Najtrudniejszą pieśnią był ,,Mazurek 3 Maja,” ze względu na trudne słownictwo i linię melodyczną. Po wielu próbach udało nam się ją opanować.  Wykorzystałam również zdolności wokalne trojga uczniów, którzy w piosence ,,Ojczyzna nasza” samodzielnie śpiewali zwrotki, a cała klasa wtórowała im w refrenie.

    Wspólnie z uczniami dokonaliśmy przydziału poszczególnych wierszy, uwzględniając przy tym ich indywidualne predyspozycje. Kolejnym etapem było przygotowanie dla każdego dziecka kotylionów. Uczniowie wykonali je podczas zajęć technicznych. Zaprojektowaliśmy i rozrysowaliśmy dekorację oraz wystrój sali gimnastycznej. Na zajęciach plastycznych uczniowie odrysowywali od szablonu białe i czerwone kwiaty. Na głównej ścianie sali gimnastycznej zawiesiliśmy sukno, do którego przypięliśmy wycięte kwiaty. Utworzyły one biało- czerwoną flagę. Obok niej umieściliśmy napis: Wiwat Maj, Wiwat Konstytucja. Wykorzystując umiejętność redagowania zaproszenia, uczniowie samodzielnie je ułożyli i zapisali. Umieścili  je na szkolnej tablicy ogłoszeń. Na korytarzu pojawiło się patriotyczne drzewko, na którym dzieci zawiesiły kotyliony.

  • KWIATKI NA RABATKI

    KWIATKI NA RABATKI

    Projekt będzie realizowany od kwietnia do października 2017 roku. Realizować go będą uczniowie klasy pierwszej i klasy trzeciej. Reprezentanci tych klas, zwrócili się z prośbą do pracownic obsługi, by i one aktywnie włączyły się w jego realizację. Panie wyraziły zgodę, zapewniając dzieci, że przejmą wszystkie ich obowiązki,  w trakcie wakacji.

    Dzieci podawały różne propozycje roślin ozdobnych na szkolne rabatki, w zależności od ich ekspozycji. Zweryfikowały je, dochodząc do wniosku, że najodpowiedniejszą rośliną będzie aksamitka,  bo rośnie na każdej ziemi i nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzieci dokonały weryfikacji na podstawie nabytych wiadomości na temat uprawy roślin ozdobnych. Korzystały z Internetu, Encyklopedii Ogrodniczej, poradników oraz osób zajmujących się uprawą kwiatów.

    Uczniowie przyswoili wiele ciekawych informacji na temat aksamitki, których wcześniej nie znali:

    • Aksamitka to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. Występuje w ponad 40 gatunkach. Jako roślina dzika, porasta kontynenty Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego. W Polsce niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, kwitnące od połowy czerwca do października. Kwiaty występują w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym.
    • Aksamitka to roślina jadalna , polecana do sałatek, a także do ozdabiania potraw.  Jej olejki eteryczne wykorzystuje się w ogrodnictwie.
    • Aksamitka posadzona co kilka lat w warzywniaku, skutecznie zwalcza nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach. Dodatkowo specyficzny zapach aksamitek odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie. Również ogranicza rozwój chwastów.
    • Aksamitka jest bardzo dobrym przedplonem dla truskawek. Już po czterech miesiącach uprawy aksamitki, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%.
    • Aksamitka odstrasza mrówki i mszyce oraz negatywnie wpływa na krety.
    • Aksamitka wabi owady pożyteczne, stanowiąc dla nich pokarm i schronienie.

    Na podstawie obliczeń matematycznych, uczniowie zaplanowali wydatki oraz zgromadzili środki  na zakup nasion, po wcześniejszym uzyskaniu informacji o ich cenie. Po przeliczeniu kosztów zakupu nawozu, okazało się, że jest dość wysoki. Dzieci nie chcąc zbytnio obciążać  finansowo  rodziców, wymyśliły inne rozwiązanie. Poprosiły jedną z mam o naturalny nawóz, przyjazny środowisku, a ona wyraziła zgodę. Uczniowie  zapoznali się z różnego rodzaju nawozami oraz ich zastosowaniem, w zależności od indywidualnych potrzeb   rośliny. Doszli do wniosku, zgodnie z obowiązującą wiedzą na ten temat, że dla każdej rośliny ozdobnej, najlepszym nawozem jest nawóz wieloskładnikowy, który zawiera wszystkie potrzebne roślinom makro – i mikroelementy. Szacunkowo określili również ilość nasion potrzebnych pod zasiew (18 torebek). Uczniom klasy pierwszej nasiona zakupił wychowawca, a uczniowie klasy trzeciej, zakupili je samodzielnie. Działania te były poprzedzone planowaniem: dzieci rozrysowywały plany grządek na papierze, sporządzały niezbędne notatki, w tym również w formie rysunkowej oraz określiły terminarz prac.

    Na początku maja, uczniowie przystąpili do realizacji praktycznej części projektu, wykorzystując do tego celu zgromadzone wcześniej narzędzia ogrodnicze: szpadle, grabie i konewki, którymi dość sprawnie się posługiwali. Skopali grządki, usuwając z nich kamienie, zbędne korzenie oraz chwasty: perz, babkę lancetowatą oraz mniszek lekarski. Następnie zgrabili je i wytyczyli rowki równolegle do iglaków, w tym jedną prostopadle do nich. Ich głębokość wynosiła 1 centymetr, zgodnie z zaleceniami producenta nasion. Posłużył im do tego celu gruby patyk o tej długości, który wcześniej przygotowaliśmy. Przygotowane pod zasiew rowki, uczniowie, konewkami napełniali wodą, w celu uzyskania odpowiedniej wilgotności gleby. Skoncentrowani, wysiewali w nie nasiona aksamitki, a następnie zasypywali ziemią, przygniatając ją. Wysiano 18 torebek z nasionami. Po wykonaniu zaplanowanych prac, dzieci, przystąpiły do czynności porządkowych terenu na którym pracowały, pozostawiając po sobie porządek. Na tym zakończyliśmy jeden z etapów naszego projektu.

    Działaniom dzieci towarzyszyły pozytywne emocje, które sprzyjały przyswajaniu i utrwalaniu określonych wiadomości i umiejętności związanych z realizacją projektu.

  • OGÓLNOPOLSKI  PROGRAM  ,, SZKOLNY KLUB SPORTOWY 2017”

     OGÓLNOPOLSKI  PROGRAM  ,, SZKOLNY KLUB SPORTOWY 2017”

     

        Od pierwszego lutego nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu ,,Szkolny klub sportowy 2017”, realizowanego przez Unię Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza. W zajęciach uczestniczy 19 uczniów: chłopcy i dziewczęta   z       kl. III – V. Odbywają się one dwa razy w tygodniu: w poniedziałek i piątek, są prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego . To zajęcia ogólnorozwojowe, których celem jest zachęcanie dzieci do podejmowania aktywności fizycznej, poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia. To również sposób na spędzanie czasu wolnego w ruchu i często na świeżym powietrzu, a nie przed telewizorem, czy komputerem.

     

  • WIELKANOCNE WARSZTATY KULINARNE W PRZEDSZKOLU

    WIELKANOCNE WARSZTATY KULINARNE W PRZEDSZKOLU

     

    Warsztaty  kulinarne w przedszkolu trwały dwa dni (10 – 11 kwietnia). Nasi „mali  kucharze” zanim zabrali się do pracy praktycznej bawili się w szereg zabaw naśladowczych związanych z gotowaniem. Przed przystąpieniem do samodzielnego gotowania oglądały prezentację multimedialną z gotowymi daniami.

     Pierwszego dnia pieczono babeczki, które dzieci dekorowały na „Babeczki - owieczki”. Starsze dzieci czytały przepis, przedszkolaki dokonywały odmierzania potrzebnych produktów, a następnie samodzielnie miksowały ciasto i nakładały je do papierowych papilotek. Po upieczeniu muffinek tworzono ciekawe dekoracje.

    Drugiego dnia wykonano sałatkę jarzynową, dekoracyjne jajka i kolorowe kanapki. Do potraw tych wykorzystane zostały również warzywa, które dzieci posiały oraz  zasadziły wcześniej tworząc „Zielony ogródek”.

      Dzieci poznały zasady higieny oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa dotyczących posługiwania się sprzętem niezbędnym do „kucharzenia”. Podczas warsztatów kulinarnych  dzieci  tworzyły, eksperymentowały, uczyły się i dobrze bawiły, a degustacja sprawiała im największą radość.   Przedszkolaki wykonały również przepis na babeczki w formie pracy plastycznej (plakat).

    Zajęcia kulinarne dostarczyły dzieciom wiele radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz miały na celu zachęcić przedszkolaki do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i smakować.

    Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci rozwijały nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania, nabywały umiejętność planowania i organizowania swoich działań, rozwijały swoją kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznały się z zasadami savoir- vivre przy stole. Wspólne przyrządzanie posiłków jest  również okazją do wzmocnienia współdziałania i przyjaźni między dziećmi.

     

  • ZIELONY OGRÓDEK W PRZEDSZKOLU

    ZIELONY OGRÓDEK W PRZEDSZKOLU

     

             W ramach prowadzonych działań związanych z programem Szkoła z Klasą 2.0, oddziały przedszkolne  postanowiły założyć w swoich salach „Zielony ogródek”.  Bezpośrednie zetknięcie z otoczeniem przyrodniczym wywołuje u dziecka zdziwienie, nasuwa wiele pytań, stwarza szerokie możliwości doświadczeń. Dziecko najlepiej poznaje przyrodę poprzez działanie. Wiedza zdobyta w ten sposób jest pełniejsza i trwalsza.

              We współpracy z rodzicami zgromadziliśmy potrzebne przybory: pojemniczki, doniczki, ziemię i nasiona różnych warzyw oraz ziół. Dzieci chętnie zaangażowały się w pracę dotyczącą zakładania kącika. Przed przystąpieniem do pracy praktycznej poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu między innymi dzięki oglądaniu filmiku na YouTubie oraz  grze interaktywnej na stronie www.gry-dladzieci.pl „Twój ogród”. Starszaki odczytywały nazwy warzyw oraz dopasowywały je do ilustracji. Czterolatki układały historyjkę obrazkową związaną z etapami sadzenia i pielęgnacją roślin. Prowadzone były również zabawy ruchowe oraz naśladowcze związane z tym tematem. Wszystkie przedszkolaki poznawały  nasiona rożnymi zmysłami.

              Następnie dzieci pod nadzorem swoich wychowawczyń oraz pani woźnej siały i sadziły nasiona i sadzonki. W ogródku przedszkolnym posadzono następujące rośliny: pietruszkę, szczypiorek, marchewkę, rzodkiewkę, rzeżuchę, cebulę, szczypiorek, koperek, bazylię, majeranek, sałatę lodową i sałatę masłową.  Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone na parapetach. Teraz dzieci na bieżąco monitorują wzrost roślin, pamiętając o codziennych zabiegach pielęgnacyjnych. Wyhodowane warzywa i zioła  będą wykorzystane do przygotowania zdrowych kanapek i sałatek, jako  cenne źródło witamin.

             Dzięki działaniom praktycznym dzieci uczą się odpowiedzialności, a także uzmysławiają sobie fakt, że aby coś osiągnąć trzeba w to włożyć trochę pracy i wysiłku.

             Klasa 0 wykonała pracę plastyczną w formie plakatu pt. Ogródek  warzywny”, która została wyeksponowana na gazetce ściennej. Starszaki projektowały także w grupach rabatki kwiatowe z dostępnych w przedszkolu  materiałów: figur geometrycznych, klocków  Cuisnaire'a, klocków ruchomych KORBO, klocków  typu WAFLE oraz mozaiki.

     

  • MŁODZIEŻ    ZAPOBIEGA POŻAROM  2017

    MŁODZIEŻ    ZAPOBIEGA POŻAROM  2017

         Tradycyjnie, również w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział   w  Turnieju Wiedzy Pożarniczej  ,, Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje gminne tego konkursu odbyły się 16 marca w Urzędzie Gminy Opinogóra Górna. Wystartowali w nim uczniowie z trzech szkół podstawowych  gminy. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów z klas  IV-VI :

    kl. IV – Górska Julia,  Jaskólski Dominik, Lasocka Róża

    kl. V – Dąbrowski Szymon

    kl. VI  - Piotrowski Tomasz, Żakiewicz Aleksandra   

         Drużynowo szkoła zajęła drugie miejsce wyprzedzając szkołę z Woli Wierzbowskiej. Tomasz Piotrowski wywalczył również drugie miejsce indywidualnie i zakwalifikował się do eliminacji  na szczeblu powiatowym w Ciechanowie, Szkoda tylko, że zabrakło czasu na przygotowanie  gdyż turniej odbędzie się 17 marca.

       Do eliminacji gminnych uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem p. Krystyny Prusińskiej, w tym korzystając z Internetu w ramach dyżuru bibliotecznego w pracowni komputerowej.

                                                      Wszystkim  uczestnikom  GRATULUJEMY!

  • WSZYSTKIM PRACOWNIKOM SZKOŁY,  UCZNIOM , ICH  RODZINOM  ORAZ WSZELKIM OSOBOM WSPIERAJĄCYM SZKOŁĘ ŻYCZYMY ZDROWYCH, POGODNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

  • INFORMACJA DLA RODZICÓW

    INFORMACJA DLA RODZICÓW

    PRZYPOMINAMY, ŻE 12 KWIETNIA 2017R., ZGODNIE Z PRZYJĘTYM NA POCZĄTKU ROKU SZKOLNEGO HARMONOGRAMEM, JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH. 

  • NIEZWYKŁA LEKCJA PATRIOTYZMU

    NIEZWYKŁA LEKCJA PATRIOTYZMU

    3 kwietnia 2017r. klasy I – VI uczestniczyły w niezwykłej lekcji historii –lekcji patriotyzmu, która została zorganizowana z inicjatywy naszego absolwenta - Karola Górskiego,ucznia II klasy Gimnazjum TWP.

    Karol, który od najmłodszych lat pasjonował się historią i zadziwiał wszystkich swoją wiedzą, ciekawością świata i niezwykle  dojrzałymi przemyśleniami,   w dalszym ciągu jest wierny swojej pasji. Tym razem postanowił podzielić się swoimi osiągnięciami z młodszymi kolegami. Wspólnie z koleżanką z klasy, Aleksandrą Klicką, zrealizował projekt poświęcony walce AK w rejonie Ciechanowa. W centrum zainteresowania dwójki  młodych pasjonatów historii znalazł się praktycznie ich rówieśnik - 17- latek Adam Rzewuski “Burza”,  który był czynnym uczestnikiem lokalnego ruchu. W potyczce w lesie lekowskim, która rozegrała się 31 marca 1944 r, podczas strzelaniny między dwoma członkami AK a żandarmami z posterunku w Lekowie zabity został żandarm Zakobielski. 17-letni Adam Rzewuski odniósł poważne obrażenia nóg. Zmarł na drugi dzień po przewiezieniu na posterunek, gdzie torturowało go Gestapo. Nie wydał nikogo. Zmarł z upływu krwi. W nocy pozrywał opatrunki. To była jego świadoma decyzja.

    Karol  z koleżanką przygotowali pasjonującą opowieść o tych wydarzeniach. Swoją prelekcję zilustrowali prezentacją multimedialną. W interesujący sposób wprowadzili dzieci w tło historyczne omawianych wydarzeń, dobrali ciekawy materiał graficzny ilustrujący temat. W swoje wypowiedzi wplatali ciekawe dygresje, odwoływali się do wyobraźni małych słuchaczy. Najbardziej poruszył zasłuchanych uczniów opis bohaterskiej śmierci  młodego żołnierza Armii Krajowej. Podziw zebranych wzbudził również fakt, że młodzi badacze historii dotarli do brata Adasia Rzewuskiego- wysłuchali jego relacji, złożyli hołd młodemu bohaterowi w miejscu potyczki.

    Podsumowaniem spotkania było powtórzenie najważniejszych faktów w formie małego kwizu. Uczniowie, którzy zgłaszali się do odpowiedzi, nieźle poradzili  sobie z dość  szczegółowymi pytaniami. Dodatkową i nieoczekiwaną zachętą była słodka gratyfikacja.   

    Na pochwałę zasługuje solidne przygotowanie prelegentów, ich profesjonalny wygląd,   dobór treści, dobry kontakt z widownią, swoboda wypowiedzi przy jednoczesnej, stosownej do przedstawianych treści, powadze zachowania.

    Gratulujemy i dziękujemy!  Chętnie będziemy Was gościć  w naszych murach  i uczestniczyć  w waszych ciekawych prelekcjach.

    O działaniach Karola  i jego koleżanki ukazał się artykuł w prasie lokalnej - w MAGAZYNIE OPINII ZIEMI CIECHANOWSKIEJ PULS.  

     ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z JEGO TREŚCIĄ POPRZEZ KLIKNIĘCIE LINKU PONIŻEJ:

    https://drive.google.com/file/d/0B3ynvYH085lobmlTOW01c1lsR3c/view?usp=sharing

  • SAMORZĄD ZAPRASZA UCZNIÓW DO ZABAWY

    SAMORZĄD ZAPRASZA UCZNIÓW DO ZABAWY

    Kolejny raz nasz Samorząd, realizując swój plan działań, zachęca uczniów do nietypowych zabaw, które wymagają od nich kreatywności, poszukiwania zaskakujących pomysłów i  rozwiązań. W ten sposób postanowiono uczcić ostatni dzień marca. Należało pomyśleć, jak się ubrać, by mieć na sobie coś odwróconego na lewą stronę i zaskoczyć rówieśników swoim wyglądem. Również tym razem nasi uczniowie nie zawiedli. Różne części garderoby założone na lewą stronę wyglądały  naprawdę "stylowo".  

  • WITAMY WIOSNĘ I PODSUMOWUJEMY KONKURSY PLASTYCZNE

    WITAMY WIOSNĘ I PODSUMOWUJEMY KONKURSY PLASTYCZNE

    We wtorek 21 marca uczciliśmy w naszej szkole I Dzień Wiosny. W tym roku za zorganizowanie tego dnia odpowiedzialna była pani Magdalena Szewczak. Uroczystość rozpoczęła się odczytaniem przez wiosennego posłańca listu od Pani Wiosny, która zapraszała wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. W ramach wiosennego projektu „Odkrywamy talenty” na udekorowanej wiosennie sali gimnastycznej odbył się Mini Playback Show. Na scenie wystąpiły chętne dzieci, które wcieliły się w postać swojego ulubionego piosenkarza, piosenkarki lub zespołu muzycznego i zaprezentowały swoją ulubioną piosenkę. Dzieci wcieliły się między innymi w postać Patrycji Markowskiej, Anny Jantar, Sylwii Grzeszczak, Margaret, Kasi Popowskiej, Sylwii Przybysz, Dominiki Sozańskiej, Zenka Martyniuka. Oprócz występów solowych mogliśmy również usłyszeć znane piosenki takich zespołów jak Piersi czy Ich Troje. Wykonawcy dbali o każdy szczegół, aby jak najbardziej upodobnić się do prezentowanego artysty. Nie zabrakło również prawdziwych instrumentów muzycznych. Ciekawe rekwizyty i układy choreograficzne uświetniły występy. Na początku zaprezentowały się przedszkolaki, które swoimi energetycznymi występami rozgrzały publiczność. Wszyscy zebrani na sali bawili się wyśmienicie,  wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

    W drugiej części imprezy uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat zwiastunów wiosny, oraz sprawnościami fizycznymi. Przedstawiciele poszczególnych klas odgadywali wiosenne zagadki, rebusy, układali puzzle oraz rozpoznawali wiosenne odgłosy. Nie zabrakło też wesołych zabaw ruchowych, takich jak m.in. „Gorące krzesła” czy „Rzuty do celu”.  Najbardziej wszystkim podobała się zabawa pt. „Podłogi dotyka tylko”, gdzie uczniowie w parach musieli dotykać podłogi tylko tymi częściami ciała, które wymienił prowadzący. Aby wykonać poprawnie zadanie uczestnicy zabawy musieli przybierać różne wymyślne pozycje, niektóre były bardzo imponujące. Było przy tym mnóstwo śmiechu.

    Kolejnym punktem dnia było rozstrzygnięcie wiosennego konkursu plastycznego pod hasłem „Zwiastuny wiosny” zorganizowanego przez Panią Krystynę Prusińską kierującą szkolną biblioteką. W konkursie  udział wzięło 44 naszych uczniów. Zwycięzcom wręczono nagrody zakupione przez panią bibiotekarkę z funduszy Rady Rodziców, pozostali uczestnicy również dostali drobne upominki.

    A oto zwycięzcy:

    Wśród przedszkolaków szczególne wyróżnienia otrzymali:

    4-latki: Maja Sumiła, Mateusz Omietański, Natalka Szczepanik, Amelka Komorska

    5,6-latki: Agatka Orłowska, Magdalena Mikołajczak, Adrian Adamiak, Adam Łuczkowski

    kl I:

    I miejsce: Zuzia Sumiła, Jakub Stryjewski

    II miejsce: Ewa Żbikowska, Kacper Komorowski

    kl II-III:

    I miejsce: Natalka Sobolak, Karolina Goździewska

    II miejsce: Jakub Pieszczyk, Magdalena Przybylska

    III miejsce: Karolina Dziewiątkowska,

    kl. IV-VI:

    II miejsce: Kamil Żukowski

    W kategorii „Wiosenny plakat”

    I miejsce: Michał Shevchuk

    II miejsce: Alicja Kaczorek, Róża Lasocka

    III Miejsce: Zuzia Bachorska, Adam Kecmerski.

    W tym dniu uhonorowano również ucznia klasy VI Tomka Piotrowskiego, który zajął II miejsce w konkursie pożarniczym i reprezentował naszą szkołę w eliminacjach powiatowych.

    Pani Grażyna Kapczyńska - bibliotekarka filii Biblioteki Gminnej wręczyła  nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym związanym z lekturami o zwierzętach. 

    Uczniowie nagrodzeni w obu konkursach byli dumni ze swoich osiagnięć.

    Aby tradycji stało się zadość dzień zakończyliśmy wspólnym wyjściem nad rzekę w pochodzie z przygotowanymi wcześniej Marzannami. Zadania wykonane, zima przepędzona, teraz na pewno lada moment przyjdzie do nas piękna i ciepła wiosna.

  • FERIE ZAKOŃCZONE!

    FERIE ZAKOŃCZONE!

    Ferie zimowe zakończone. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale uczniowie nie narzekali na brak zajęć. Wypoczęci wrócili do szkoły, by podjąć nowe wyzwania edukacyjne, cieszyć się przyjaźniami  i wspólnymi przedsięwzięciami kulturalnymi, artystycznymi i sportowymi.

    Życzymy Im sukcesów w nauce, realizacji marzeń i rozwijania zainteresowań.

  • KARNAWAŁ W MUZEUM

    KARNAWAŁ W MUZEUM

    Tradycją naszej szkoły są wizyty w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Tegoroczny wyjazd w dniu 1 lutego 2017 roku został zainicjowany przez Samorząd Uczniowski. Był odpowiedzią  na ogłoszenie o organizowanych w tej placówce warsztatach pod hasłem „Karnawał w muzeum”. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w wyjeździe brały udział 4klasy – 2, 4, 5 i 6. Wszystkie dzieci były bardzo podekscytowane, gdyż miejsce, w którym miały pracować jest niezwykle. Przebywanie w pomieszczeniach  szlacheckiego dworku pobudza wyobraźnię, uczy   szacunku dla historii, kształtuje wrażliwość na piękno. Tematyka i sposób realizacji zorganizowanych tu warsztatów w bardzo atrakcyjny sposób wzmacniały to oddziaływanie.  W programie  zajęć znalazły się: gawęda o historii zabaw karnawałowych, prezentacja multimedialna na temat tradycji obchodzenia karnawału w różnych częściach świata,  zdobienie karnawałowej maski połączone z zabawą przy muzyce. Najwięcej emocji wzbudziło przygotowywanie karnawałowych ciasteczek. Wyrabianie ciasta, wałkowanie i wykrawanie różnorodnych kształtów okazało się bardzo wciągającym zajęciem, a przepyszne ciasteczka, upieczone w głębokim tłuszczu przez pracowników muzeum,  wyglądały i smakowały   wspaniale. Oryginalnie ozdobione  maski,  tradycyjne słodkości  i gorąca herbata, a przede wszystkim znakomite humory  jeszcze bardziej podkreśliły  karnawałowy charakter dzisiejszych zajęć. Dzieci były naprawdę dumne z wykonanych zadań i wdzięczne organizatorom za wspaniałe zajęcia.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie
    ul. Szkolna 2
    06-406 Kołaczków
  • (+48)23/671-16-27

Galeria zdjęć