Nawigacja

  • WYJŚCIE DO OSP W KOŁACZKOWIE

    WYJŚCIE DO OSP W KOŁACZKOWIE

     

    30 września 2016r. przedszkolaki z naszej szkoły wyruszyły do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczkowie. Na miejscu dzieci  przywitało trzech panów strażaków.  Pan Grzegorz Grochowski, który zaprezentował się w stroju strażackim, opowiadał przedszkolakom o trudnej pracy w straży. Dzieci poznawały sprzęt oraz wyposażenie remizy. Dowiedziały się również o osiągnięciach naszych Strażaków w zawodach strażackich.

    Najwięcej emocji wzbudziła chyba prezentacja sprzętu gaśniczego oraz założenie hełmów strażackich, w których dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia. Nie mniej emocji sprawiła możliwość przebywania w wozach bojowych.   Wszystkim podobał się również pokaz syreny strażackiej oraz odgłosy wozu strażackiego.

     Na zakończenie dzieci zostały poczęstowane lizakami, natomiast przedszkolaki wyraziły chęć pomocy podczas przygotowywania Święta Strażaków, które się odbędzie w maju.

     Bardzo dziękujemy strażakom z OSP w Kołaczkowie za miłe i cenne spotkanie oraz Pani Grażynie Kapczyńskiej za zorganizowanie nam tej wizyty.

  • Z WIZYTĄ W OSP KOŁACZKÓW

    Z WIZYTĄ W OSP KOŁACZKÓW

    ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WYCIECZKI PRZEDSZKOLAKÓW U NASZYCH STRAŻAKÓW (ZAKŁADKA ALBUM FOTOGRAFICZNY)

  • Życzenia

    Życzenia

           Z okazji inauguracji  nowego roku szkolnego 2016/2017 wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy sukcesów i wielu radości w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym.

          Wam Drodzy Uczniowie życzymy czerpania radości z Waszej  szkolnej pracy, rozwijania zainteresowań, poczucia bezpieczeństwa, akceptacji kolegów oraz podejmowania trafnych decyzji życiowych. Życzymy, aby szkoła pomogła Wam odkrywać zdolności i rozwijać pasje. Niech ambicja w zdobywaniu wiedzy, odpowiedzialność w dokonywaniu wyborów oraz dążenie do urzeczywistniania marzeń towarzyszą waszym działaniom. Bądźcie  przekonani, że nauczyciele z pełnym zaangażowaniem pomogą Wam w tym. Mamy nadzieję, że każdy z Was bez względu na talenty i słabości, odnajdzie się nie tylko jako uczeń, ale przede wszystkim jako dobry człowiek, który wzbogaca swoje życiowe doświadczenia.

           Wszystkim Rodzicom życzymy satysfakcjonującej  współpracy ze szkołą, sukcesów wychowawczych oraz dumy z postępów swoich dzieci. Liczymy na Państwa zaangażowanie i współpracę.

  • Żegnaj lato na rok!

    Żegnaj lato na rok!

         Pierwszy wrześniowy poranek przywitał naszych uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkoły wspaniałą pogodą. Nie tylko aura zapowiadała niepowtarzalną atmosferę tegorocznej inauguracji roku szkolnego 2016/2017. Nasza szkolna społeczność powiększyła się w tym roku o dziesięcioosobową grupę czterolatków, którzy rozpoczną swoją przygodę ze szkołą w nowym estetycznym  pomieszczeniu na parterze. Również pięcio- i sześciolatki przeniosły się na dół do nowego lokum wyremontowanego i wyposażonego z gminnych funduszy.

     O tych i innych zmianach Dyrektor poinformował wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły podczas swojego corocznego przemówienia.  Nakreślił plany działania naszej placówki, przypomniał osiągnięcia uczniów i pracowników, postawił cele na rozpoczynający się rok. Życzenia złożone wszystkim uczestnikom  inauguracji odnosiły się szczególnie do tegorocznych pierwszoklasistów, którzy oficjalnie zostali przyjęci w poczet uczniów naszej „małej podstawówki”. Uroczystość odbyła się zgodnie ze szkolnym ceremoniałem. Dzieci złożyły uczniowskie przyrzeczenie, a następnie zostały przez Dyrektora pasowane na pełnoprawnych uczniów. Historyczny rekwizyt – gigantyczny ołówek –jak co roku wystąpił w roli rycerskiego miecza. Dzieci bez obaw przyjmowały jego dotknięcie. Następnie odebrały dyplomy z rąk swojej dawnej wychowawczyni przedszkola, Pani Wioletty Szwonder . Na podkreślenie i wyróżnienie zasługuje również występ klasy IV, która ze swoim wychowawcą panem Bastkiem przygotowała i pięknie wykonała program poetycko-muzyczny. Pokazała tym samym, że  jest gotowa do rozpoczęcia II etapu edukacji.

     Po uroczystości pasowania uczniowie udali się do sal na pierwsze spotkanie z wychowawcami i  kolegami. Następnego dnia czekał wszystkich pierwszy dzień roku szkolnego poprzedzającego wielkie zmiany w polskiej oświacie.

  • WAKACYJNE ŻYCZENIA

    WAKACYJNE ŻYCZENIA

     

    SŁONECZNYCH, UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI - PEŁNYCH NIEZAPOMNIANYCH PRZYGÓD I SPOTKAŃ Z CIEKAWYMI, PRZYJAZNYMI LUDŹMI - WSZYSTKIM UCZNIOM, RODZICOM I PRZYJACIOŁOM SZKOŁY 

                                                                            ŻYCZY DYREKTOR I RADA PEDAGOGICZNA

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016.

    ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016.

    Piątkowy poranek 24 czerwca 2016r. przywitał naszych uczniów doskonałą pogodą. Iście wakacyjna aura dawała się również   wyczuć wśród uczniów, rodziców i nauczycieli -  licznie zgromadzonych na sali  gimnastycznej. Wszyscy oczekiwali na uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016 i rozpoczęcie upragnionych wakacji.

     O 8.30 zabrzmiał ostatni w tym roku dzwonek, który obwieścił początek uroczystości. Scenografia nawiązywała do marzeń niejednego  ucznia – uzyskania  świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem. Poczet flagowy złożony z uczennic szóstej klasy - Julii Polakiewicz, Kamili Ujazdowskiej  i Wiktorii Tomczak - po raz ostatni wystąpił na szkolnej uroczystości w naszej szkole. Następnie byliśmy świadkami przekazania flagi pocztowi złożonemu z uczennic III klasy: Julii Górskiej, Róży Lasockiej i Zosi Płodziszewskiej. Zgodnie z naszą tradycją Pan Dyrektor powitał zebranych i w swoim przemówieniu podsumował pracę szkoły, dziękował i gratulował uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom naszej placówki. Szczególnie ciepłe słowa pożegnania i życzeń skierował do naszych absolwentów – uczniów klasy VI, którym wręczył świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia egzaminacyjne. Następnie pozostali wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody książkowe.  Podziękowania za  wsparcie finansowe przekazano również sponsorom, dzięki którym nasze dzieci mogły cieszyć się wieloma atrakcjami w czasie Festynu Rodzinnego, który wspaniale zorganizowali nasi niezawodni Rodzice. Za wspieranie działań szkoły przez Radę Rodziców Dyrektor złożył podziękowania i przekazał dyplom na ręce Pani Przewodniczącej.

    Kolejnym punktem uroczystości był pożegnalny występ uczniów szóstej klasy. Ich poetycko-muzyczny montaż, wykonany z dużym zaangażowaniem,  wzruszył  widownię i został nagrodzony zasłużonymi brawami. Słowa pożegnania zostały skierowane do naszych Absolwentów również przez przedstawiciela V klasy, Tomka Piotrowskiego. Na zakończenie swego występu uczniowie wręczyli pracownikom szkoły pożegnalne kwiaty, a następnie wszyscy wysłuchali słów Księdza Proboszcza.

    Ostatnia część spotkania odbyła się w salach, dokąd każda z klas udała się na spotkania z wychowawcami. Po oficjalnej części szóstoklasiści i ich rodzice zaprosili wszystkich pracowników szkoły oraz kolegów z V klasy na słodki poczęstunek. W miłej atmosferze spędziliśmy z Nimi ostatnie chwile. Życzymy Im sukcesów i spełniania marzeń w kolejnych etapach edukacji oraz udanych, pełnych wrażeń wakacji.

     

  • TERAZ POLSKA TRZYMA FORMĘ

    TERAZ POLSKA TRZYMA FORMĘ

     

    Od lutego do maja uczniowie kl. V- VI realizowali  program „Trzymaj formę”, X edycję pod hasłem „Teraz Polska Trzyma formę”. Miał on służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, a więc zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

    W ramach programu  realizowane były projekty:

    1. Ochrona przyrody – „Świeć przykładem i chroń Ziemię”, którego celem było podniesienie świadomości ekologicznej uczniów.

      Uczniowie rozmawiali w klasach o tym jak:

    - chronić naturę,  dbać o czystość środowiska

    -  segregować odpady

     Wykonywali plakaty  poświęcone tej tematyce i budowali pomniki przyrody z odpadów .

          2.  Zdrowy styl życia – „Twoje zdrowie w twoich rękach”,  cel to kształtowanie nawyków prozdrowotnych wśród dzieci.

      Złożyły się na niego:

     *  22 kwietnia -  prelekcja dla wszystkich rodziców na temat zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży przeprowadzona przez pracownika Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie;

    *   wiem, co jem-  pogadanki o wartościach odżywczych poszczególnych produktów przeprowadzone podczas lekcji wychowawczych, zajęć technicznych i układanie jadłospisu zgodnie z zasadami zbilansowanej diety dla dzieci w wieku szkolnym;

    *   znamy zasady zdrowego żywienia – piramida  żywieniowa, omówienie i plakat;

    *   oceń swoją sprawność fizyczną - pomiar tętna przed i po wysiłku;

    *   żyj zdrowo na sportowo – wiosenne biegi przełajowe dla uczniów kl. IV – VI ( 24 maja 2016r.). Wszyscy pokonali trasę ,a w najkrótszym czasie spośród dziewcząt zrobiły to uczennice kl. VI: Weronika Wesołowska, Wiktoria Tomczak i Marta Teklińska.

    Najszybszymi chłopcami byli: Łukasz Brodowski z kl. VI, Krystian Rybacki z kl. VI  i Krzysztof Brzeziński z kl. IV.

    *  piesze wycieczki po okolicy;

     *  dzień aktywności fizycznej ze szkolnymi rozgrywkami w piłkę nożną;

    *   dzień uśmiechu i życzliwości z orderami uśmiechu dla dzieci;

    *  dzień witamin:  zdrowo się odżywiam, jem warzywa i owoce – kolorowe owocowe szaszłyki dla społeczności szkolnej;

    *  gazetka ścienna na temat zasad zdrowego odżywiania.

     

  • AKTUALIZACJA ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO

    AKTUALIZACJA ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO

    ZAPRASZAMY DO NOWYCH GALERII A ALBUMIE. TROCHĘ SPÓŹNIONE - PRZEPRASZAMY!

  • SZKOLNY FESTYN 2.0 - "CZYTANIE I TIK-OWANIE IDĄ W PARZE".

    SZKOLNY FESTYN 2.0 - "CZYTANIE I TIK-OWANIE IDĄ W PARZE".

    Zgodnie z wcześniejszymi planami podsumowanie programu "Szkoła z Klasą 2.0" czyli Szkolny Festiwal 2.0 pod hasłem „Czytanie i TIK-owanie idą w parze”   odbył się 1czerwca na sali gimnastycznej w godzinach 8.30 – 13.00. Stanowił odrębną imprezę, nawiązującą do priorytetu pracy szkoły związanego z popularyzowaniem czytelnictwa w naszej placówce. Stanowił również kontynuację akcji czytelniczej z okazji Dnia Wiosny .Zaprosiliśmy całą szkolną społeczność, w tym nauczycieli, którzy nie uczestniczyli w programie. Wspólnie z Paniami Bibliotekarkami zostały  przygotowane dekoracje pomieszczenia, nawiązujące do Dnia Dziecka, naszego Festiwalu oraz konkursu plastycznego. Na sali  znalazło się również stanowisko prezentacyjne do doświadczeń, sprzęt do prezentacji multimedialnych oraz stanowiska komputerowe niezbędne do przeprowadzenia quizów.

    Imprezę rozpoczął dyrektor, który złożył dzieciom życzenia z okazji ich święta oraz poinformował, że po sobotnim treningu sprawności fizycznej i umiejętności dobrej zabawy na Festynie Rodzinnym, przyszła pora na podnoszenie sprawności intelektualnej, rozrywki umysłowe oraz stawianie nowych wyzwań swoim umysłom.

    Za przygotowanie, przedstawienie kolejnych etapów programu, nakreślenie ram czasowych oraz koordynowanie przebiegu całego wydarzenia odpowiadała p. Irena Ulińska.

    Program festiwalu obejmował trzy etapy:

     I etap – prezentowanie działań podejmowanych w II semestrze;

    II etap – przydzielenie i realizacja działań zaplanowanych dla poszczególnych klas;

    III etap – prezentowanie efektów pracy uczniów klas 0-6.

    W I etapie występowali uczniowie prezentujący swoje osiągnięcia w ramach realizowanych ścieżek.

    Klasę I reprezentowała trójka uczniów, którzy z dumą i ogromnym przejęciem opowiedzieli o swoich pracach plastycznych, które powstały pod wpływem wiersza „Papierowy kotek”. Przypomnieli również o swoim udziale w konkursie recytatorskim i zdobytych nagrodach. Najbardziej byli dumni z grupowej recytacji „120 przygód Koziołka Matołka”. Ich relację wzbogaciły fotografie w prezentacji przygotowanej przez wychowawczynię. Dzieci były odważne, swobodne, skoncentrowane na wypowiedzi. Zdjęcia ich prac zostały nagrodzone brawami, co cała klasa przyjęła z ogromną satysfakcją.

    Klasa III przedstawiła efekty swoich zmagań z tą samą ścieżką. Pochwaliła się nowymi wiadomościami i umiejętnościami opanowanymi w trakcie pracy nad tekstem „Bursztynowa komnata”. Cztery dziewczynki bardzo przekonująco opowiadały o przygotowaniach do konkursu recytatorskiego oraz montażu słowno-muzycznego poświęconego tematyce wiosennej; zmaganiach z poezją śpiewaną i przeżyciach związanych z występami. Następnie jedna z dziewczynek, Róża, bardzo profesjonalnie komentowała pojawiające się w prezentacji zdjęcia z omawianych przedsięwzięć. Urozmaiceniem występu 3 klasy było piękne i wzruszające wykonanie pieśni „Jaki piękny świat” przez Zosię i Adama. Dzieci są wokalnie uzdolnione, dlatego ich występ został nagrodzony w pełni zasłużonymi brawami.

    Klasa IV, wspierając się ciekawą prezentacją multimedialną, opowiedziała o swoich działaniach w ramach ścieżki „Badaj, eksperymentuj, dociekaj”. Widzowie z zainteresowaniem oglądali zdjęcia ilustrujące ich udane próby posługiwania się mapą, planem oraz skalą w pierwszym zadaniu. Duże wrażenie zrobiły działania związane z ochroną przyrody, ale szczególnie uważnie wszyscy obejrzeli eksperymenty, które uczniowie przygotowali dla swoich kolegów. Cztery doświadczenia do wykonania przez ochotników dotyczyły zanieczyszczeń wody. W prezentacji był zawarty slajd z instrukcjami niezbędnymi do ich przeprowadzenia. Po uważnym przeczytaniu wskazówek, uczniowie przystąpili do wykonania eksperymentów. Wszystkie niezbędne materiały były przygotowane. Uczestnicy pokazu zrealizowali swoje zadania, podsumowali ich efekty, a następnie zostały wyciągnięte wspólne wnioski. Temat doświadczeń okazał się bardzo „na czasie”, gdyż nasza najbliższa okolica zmaga się z zanieczyszczeniami wody wodociągowej. Filtr oczyszczający naszą wodę, który aktualnie zawiódł, jest właśnie złożony głównie ze żwirów. Pokaz uświadomił uczniom, że każdy z nas, często nieświadomie, przyczynia się do pogarszania jej jakości.

    Klasa V występowała jako ostatnia w I etapie naszego przedsięwzięcia. Zaprezentowała swoje obserwacje dotyczące metody odwróconej lekcji. Ala i Tomek przedstawili jej zasady, wskazali wady i zalety korzystając z mapy myśli, którą stworzyli na lekcji podsumowującej. Podkreślili również te umiejętności, które ćwiczyli pracując tą nową dla nich metodą.

    Następnym elementem ich wystąpienia była prezentacja żartobliwych haseł zachęcających do korzystania z TIK oraz skutecznych sposobów zapamiętywania. Kilka z nich zostało przećwiczonych indywidualnie lub grupowo z uczniami na widowni. Na zakończenie prowadzący uczniowie zaprosili do obejrzenia filmiku, w którym pokazują jak przyrządzić zdrowe marchewkowe babeczki oraz przeprowadzić eksperyment z jajkiem, którego skorupka mięknie po zanurzeniu w occie. Filmiki spodobały się, młodsi widzowie dziwili się nawet, że te nagrania są prawdziwe.

    Na zakończenie I etapu zostały przedstawione uczniom w formie prezentacji zadania, które będą realizować w II etapie naszego festiwalu. Każda klasa otrzymała odrębne zadanie. Myślą przewodnią zadań było czytanie tekstu ze zrozumieniem i wykonanie aktywności sprawdzających zrozumienie tekstu oraz prezentujących walory tekstu. Przewodniczący klas otrzymali teksty oraz wydrukowane instrukcje do przydzielonych zadań. Staraliśmy się, aby każda z klas 0-VI otrzymała do wykonania zadanie na miarę swoich możliwości. Zadania były związane z czytaniem tekstów, a następnie opracowywaniem ich z użyciem różnych technik, w tym technologii TIK.

    Zadania do przeczytanych tekstów były następujące:

    • „Zerówka” tworzyła instalacje z zabawek ilustrujące treść książeczki, którą poznała.
    • Klasa I wykonywała plakaty w formie kolażu. W ten sposób dała drugie życie przeczytanym broszurom, ilustracjom, gazetom lub czasopismom. Czym jest kolaż i jak go stworzyć dowiedziała  się z Internetu.
    • Klasa II przygotowywała „żywe” opowiadanie tekstu w niezwykłej formie – poprzez  włączenie:
    • Rekwizytów,
    • Scenek,
    • Paint.
    • Klasa V wykonywała komiks w aplikacji Toondoo
    • Klasa VI tw
    • Pantomimy,
    • Układów tanecznych,
    • Ilustracji.
    • Swoje przygotowania wybrani uczniowie upamiętnią filmując ich najciekawsze elementy.

    • Klasa III pracowała w trzech grupach. Zajęła się opracowaniem w Scratchu 2 quizów do lektury oraz prezentacji multimedialnej w Libre Office.
    • Klasa IV  przygotowała streszczenie z prezentacją multimedialną ilustrowaną obrazkami wykonanymi w programie
    • orzyła różne rodzaje quizów w aplikacji Learning Apps

     

    Ustaliliśmy, że uczniowie będą pracować w klasach. Otrzymali instrukcje, zgodnie z którymi powinni działać. Ich zmiana będzie możliwa, jeśli pojawią się nieprzewidziane okoliczności. Zdecydowano, że zmiany wymagają uzgodnienia - decyzje o zmianach powinny być podejmowane demokratycznie, po uzgodnieniu z wychowawcą. Na wykonanie przeznaczono 2 godziny lekcyjne. Każda z klas powinna wybrać osoby, które indywidualnie lub w zespołach zaprezentują wszystkim efekty wspólnej pracy na naszym spotkaniu podsumowującym, przeprowadzą quizy i inne niezbędne działania.

     

    II etap festiwalu polegał na wykonywaniu przydzielonych zadań w swoich salach lub w pracowni internetowej pod kierunkiem wychowawców, którzy w przypadku wątpliwości bądź problemów informatycznych mogli konsultować się z nauczycielem informatyki. Uczniowie bez zbytniego ociągania udali się do klas i przystąpili do realizacji swoich zadań. We wszystkich klasach trwała praca. Etapy jej zaawansowania były różne, ale nie widać było, by ktoś siedział bezczynnie. Wychowawcy ustalali, kiedy zrobić przerwy, a sądząc po ciszy na korytarzu, to nie były one częste. Większość klas uporała się ze swoimi zadaniami przed terminem. Ze względu na trzecią klasę, która pracowała do końca, trzeci etap festiwalu rozpoczął się w zaplanowanym terminie – o godzinie 12.00.

    Na początku wszyscy z ogromnym uznaniem obejrzeli „instalację” wykonaną przez uczniów „zerówki”. Z klocków i zabawek powstały wszystkie elementy scen opisywanych w książeczce. Pomysłowością i biegłością dzieci w operowaniu klockami była zaskoczona nawet ich wychowawczyni.

    Klasa I zaprezentowała 3 plakaty ilustrujące główne wydarzenia opisywane w tekście. Dzieci opowiedziały o tym, co przedstawiają ich kolaże, podkreślając fakt, że korzystały tylko z gazet i czasopism, dając im nowe życie.

    Klasa II przygotowała imponującą scenkę, przeplataną barwnym opowiadaniem. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, ile rekwizytów i elementów choreograficznych można przygotować w tak krótkim czasie.

    Klasa III rozpoczęła swój występ od prezentacji adresowanej przede wszystkim do uczniów klas IV-VI, których teksty dotyczyły wydarzeń rozgrywających się na Syberii. Uczniowie bardzo ambitnie podeszli do swego zadania i przygotowali iście akademicką prelekcję. Następnie przeprowadzili quizy przygotowane w Scratchu dla klas IV- VI. Przy trzech stanowiskach komputerowych, z których jedno było podłączone do rzutnika zasiadły dwuosobowe drużyny. Widzowie mogli obserwować przebieg konkursu. Poziom pytań i ich szczegółowość nieco zaskoczyły egzaminowanych.

    W kolejnej odsłonie swoje prace prezentowali uczniowie klasy IV. Ich prezentacja złożona z obrazków przygotowanych w Paincie ilustrowała najważniejsze wydarzenia przedstawione we fragmentach książki „Syberyjskie przygody Chmurki”. Uczniowie zapoznali widzów ze swoimi wizjami i interpretacją opowiadań. Ilustracje były naturalne, świeże i przez to wzruszające, tak jak sam tekst.

    Klasa V przedstawiła swoją wizję syberyjskich opowieści. W aplikacji Toondoo powstał komiks o przygodach Chmurki. Nieco nietypowe podejście do interpretacji literatury spodobało się widzom i zostało nagrodzone brawami.

    Uczniowie klasy VI zaprezentowali się jako twórcy zadań dla klas I-III, przygotowanych w aplikacji Learning Apps. Dla pierwszoklasistów przygotowali zabawy z literami –„wisielce”- poświęcone bohaterom opowiadania, klasie II zaserwowali  krzyżówkę, a trzecioklasistom quizy. Uczestnicy konkursów byli bardzo skupieni i przejęci ich rozwiazywaniem.

    Ze względu na limit czasowy naszego przedsięwzięcia nie udało się zmieścić głosowania na najlepszą pracę plastyczną w ramach konkursu Gminnej i Powiatowej Biblioteki.

    Jego rozstrzygnięcie nastąpiło nazajutrz. Wyjaśniono dzieciom, że będą jurorami, którzy ocenią prace swoich kolegów. Prosiliśmy ich o życzliwość i obiektywizm. Dzieci oceniały wyświetlane w prezentacji anonimowo (z przydzielonymi losowo numerami) skany prac, przydzielając im punkty w skali od 1 do 10 - w tabelach obok kolejnych numerów. Zebrana anonimowa punktacja była zsumowana i na jej podstawie zostali wyłonieni zwycięzcy.

     

  • Przedstawienie teatralne

    Przedstawienie teatralne

     

              2 czerwca uczniowie naszej szkoły w ramach Dnia Dziecka organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Opinogórze Górnej oglądali przedstawienie teatralne pt. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. W teatrzyku wystąpiło dwóch aktorów teatru Art – Re z Krakowa, którzy wraz ze zmianą scen przebierali się w różne kostiumy.

             Fabuła przedstawienia opowiada historię Dorotki, która zgubiła drogę do domu i szła z prośbą o odnalezienie drogi do Czarnoksiężnika. Dorotka poznała po drodze nowych przyjaciół. Każdy z przyjaciół również szedł do Czarnoksiężnika z prośbą: Strach na wróble prosił o rozum, Drwal w blaszanej zbroi o serce, Lew o odwagę.

             Dzieci  brały  czynny udział w przedstawieniu. Po występie  aktorzy przeprowadzili konkursy z nagrodami.

  • Festyn Rodzinny 2016

    Festyn Rodzinny 2016

    „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – słowa Janusza Korczaka zdecydowanie przyświecały Festynowi Rodzinnemu zorganizowanemu w naszej szkole z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

     Impreza odbyła się w czasie długiego weekendu – 28 maja. Od rana panowała radosna atmosfera. Zarówno pogoda jak  i uczestnicy zabawy dopisali. Na dzieci czekały niespodzianki w postaci dmuchanej zjeżdżalni i trampoliny, dmuchana tarcza, kącik malarski. Animatorzy kultury z Przasnysza zorganizowali dla dzieci wiele ciekawych konkursów sportowych, za które dzieci otrzymywały drobne nagrody. Nie brakowało chętnych na zrobienie sobie zdjęć z   mega maskotkami, które krążyły wśród dzieci, „przybijały uczestnikom piątkę” oraz zachęcały do zabawy Po całym boisku fruwały  bańki mydlane, przeróżnych kształtów i wielkości. Jedną z atrakcji było również  malowanie twarzy. Wszystkie dzieci otrzymały balony, lizaki i chipsy.

     Rodzice nie zapomnieli o smacznym i słodkim poczęstunku oraz grillu.  Dzieci były przeszczęśliwe. Atmosfera zabawy i dobry humor sprawiły, że dzień należał do wyjątkowych i bardzo udanych.

  • Wyjazd do sali zabaw

    Wyjazd do sali zabaw

    20 maja dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I pojechały na wycieczkę do sali zabaw „KreatyFka” w Ciechanowie. Największą frajdą po przekroczeniu  progu sali, okazał się tor przeszkód ze zjeżdżalnią oraz basenem z piłeczkami. Dzieci korzystały także z pozostałych atrakcji takich jak: mini pojazdy, duże klocki,  piłkarzyki, domek z zabawkami, kąciki tematyczne, itp.
    Wycieczka i pobyt w sali zabaw były dla dzieci wspaniałym przeżyciem, bo bezpiecznie i bez umiaru mogły się wspinać, zjeżdżać i skakać. Miały wspaniałą okazję, aby doskonalić sprawność ruchową. Czas w krainie beztroskiej zabawy minął bardzo szybko. Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone, z tak wesoło spędzonego dnia.

  • 3 maja 2016

    3 maja 2016

    Po powrocie z  4-dniowej majówki nasi uczniowie podsumowali jubileusz 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawie wszyscy zastosowali się do wymogów szkolnego ceremoniału i przyszli w strojach galowych, co było bardzo ważnym wizualnym akcentem naszych szkolnych obchodów.  Uczniowie klasy II oraz czwórka uczniów oddziału przedszkolnego, pod kierunkiem Pań Wandy Włodarczyk i Wioletty  Szwonder,  przygotowali i bardzo pięknie, uroczyście zaprezentowali montaż literacko-muzyczny poświęcony temu doniosłemu wydarzeniu. Dzieci znakomicie poradziły sobie ze swoim zadaniem. Ogromne wrażenie zrobiła na widzach zebranych w sali gimnastycznej dekoracja, prezentująca najważniejszych twórców konstytucji. Widzowie nagrodzili naszych małych wykonawców zasłużonymi brawami, a Dyrektor podziękował za wzruszającą lekcję historii.

  • KOŃCZYMY REALIZACJĘ ZADAŃ W RAMACH SZKOŁY Z KLASĄ 2.0

    KOŃCZYMY REALIZACJĘ ZADAŃ W RAMACH SZKOŁY Z KLASĄ 2.0

     

    W tym semestrze klasy I, III, IV i V zrealizowały kolejne zadania w ramach następujących ścieżek:

    Klasa I i III – Czytaj (ze zrozumieniem) – akcja czytelnicza  -  „Wiosnę witamy i książki czytamy” - Promowanie czytelnictwa w naszej szkole zostało powiązane z obchodami pierwszego dnia wiosny oraz Międzynarodowego  Dnia Poezji i przyjęło formę różnorodnych działań twórczych naszych uczniów ze wszystkich klas.

    Klasy I - VI – Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj (Odkrywanie zorganizowane)„ Ochrona przyrody” Uczniowie podczas realizacji tego zadania w ramach obchodów Dnia Ziemi dowiedzieli się, jakie działania i czynności wykonywane przez ludzi,  powodują zanieczyszczenia środowiska oraz jakie kroki powinni podejmować ludzie aby nie zagrażać ziemi, powietrzu i wodzie. Realizacja zadania odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy przewidywał zadania dla wszystkich klas (klasy I-VI). Uczniowie wykonali plakaty i pomniki dla przyrody, które zostały wywieszone- postawione na wystawie na korytarzu szkolnym. Drugi był realizowany w formie doświadczeń przez uczniów klasy IV. Uczniowie  rozmawiali o zanieczyszczeniach powietrza, wody i gleby. W dalszej części zajęć skupili się na przeprowadzeniu doświadczeń wykazujących sposoby  zanieczyszczeń wody pitnej.

    Klasa V – Odwrócona lekcja „Ciechanów – my town.” Uczniowie przygotowali w domu potrzebne informacje o prezentowanym mieście, utrwalali podstawowe słownictwo, przesłali drogą e-mailową wykonane prace, a na zajęciach wykonali zadanie wymagające komunikowania się – odegrali scenkę  „W informacji turystycznej” oraz zaplanowali wirtualną wycieczkę po Ciechanowie z użyciem aplikacji Google maps .

    1 czerwca  2016r. dokonamy podsumowania wszystkich działań.

  • ŻEGNAMY PANA STANISŁAWA WIETESKĘ - WÓJTA NASZEJ GMINY

    Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 10 kwietnia 2016 r. zmarł w wieku 67 lat

                                            Wójt Gminy Opinogóra Górna          Stanisław Wieteska

    Stanisław Wieteska  w latach 1983-1990 pełnił funkcję naczelnika gminy Opinogóra Górna, od 1990 roku był wójtem gminy. Przez 33 lata z największym oddaniem i poświęceniem pracował na rzecz gminy i jej mieszkańców. Jego rzetelna, intensywna praca, osobiste zaangażowanie w sprawy gminy i wyjątkowa odpowiedzialność za jej pomyślny rozwój została doceniona przez mieszkańców. W uznaniu zasług Rada Gminy przyznała Mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Opinogóra Górna. Należał do grona najbardziej doświadczonych samorządowców w Polsce. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego”.

    Społeczność naszej Szkoły wyraża wdzięczność za Jego wysoki wkład pracy w funkcjonowanie i rozwój   naszej placówki.

    Składamy wyrazy głębokiego współczucia i żalu Rodzinie.

                                                                                                                                                     "Nie umiera ten,

                                                                                                                                                     Kto trwa w sercach

                                                                                                                                                     i pamięci naszej”.

  • WIOSENNY PROJEKT EDUKACYJNY

    WIOSENNY PROJEKT EDUKACYJNY

     

    Tradycją naszej szkoły stały się obchody nadejścia kalendarzowej wiosny w formie nietypowych zajęć  edukacyjnych. Kolejny już raz za koordynowanie projektu był odpowiedzialny pan Grzegorz Bastek. W tym dniu , w związku z Międzynarodowym Dniem Poezji,  witaliśmy wiosnę w lirycznych nastrojach, wprowadzeni przez III klasę  wiosennym montażem słowno-muzycznym. Uwagę zebranych przykuwały nie tylko pięknie wykonane wiersze i  piosenki, ale również imponująca scenografia,  którą przygotowali zainspirowani przez Wychowawcę uczniowie klasy III pod kierunkiem rodziców. I chociaż dzień 21 marca nie należał do najcieplejszych, przed nami  świeciło słońce, rozkwitały wiosenne kwiaty, pojawiły się ptaki, żabki i motylki.  Pomiędzy  nimi brodził ogromny bociek, a nad wszystkim unosiła się zwiewna  Pani Wiosna. Taka scenografia dodawała odwagi uczestnikom konkursu recytatorskiego, który był następnym punktem naszych obchodów. Uczestnicy mogli wybrać swoje wiersze ze zbiorów zaproponowanych przez panie bibliotekarki. Reprezentanci młodszych klas przygotowywali się pod kierunkiem   wychowawców, starsi swoje występy konsultowali z paniami z biblioteki.

     Jury w składzie : pani Izabela Miklaszewska-przewodnicząca,  pani Grażyna Kapczyńska i pani Krystyna Prusińska; z uwagą wysłuchało występów młodych uczestników, aby na koniec móc wydać obiektywny werdykt.  Konkurs rozpoczął się  występem dzieci z oddziału przedszkolnego. Zuzia, Ewunia i Kacperek ubrani w piękne, tematycznie dobrane stroje,  zaskoczyli  wszystkich  bardzo dojrzałą recytacją wiosennych wierszyków. Liczni reprezentanci  klasy I, II i III okazali się również wspaniałymi recytatorami. Ze starszych klas chętnych do popisania się swoimi recytatorskimi talentami było znacznie mniej. Na uznanie zasłużyli Damian i Tomek , którzy reprezentowali  uczniów klasy V, a jednocześnie wszystkich  chłopców, którzy najczęściej są dalecy od poetyckich „klimatów”. Po zakończeniu konkursu recytatorskiego jury udało się na naradę, a uczniowie na zasłużoną przerwę. Po jej zakończeniu przewodnicząca jury, pani Izabela Miklaszewska, ogłosiła werdykt. Lista zwycięzców i wyróżnionych przedstawiała się następująco:

    Klasa 0

    1. Zuzia Sumiła
    2. Ewunia Żbikowska
    3. Kacperek Komorowski

    Klasa I

    1. Kuba Pieszczyk
    2. Natalka Sobolak
    3. Karolinka Dziewiątkowska

    Klasa II

    1. Ania Krośnicka
    2. Marcinek Walczewski
    3. Antosia Krzykowska

    Klasa III

    1. Zuzia Bachorska
    2. Ala Kaczorek, Róża Lasocka

     

    Klasy V-VI

    1. Weronika Trawińska
    2. Ola Żakiewicz
    3. Julka Rogalska

    Następnym punktem programu było  przydzielenie klasom zadań, które przygotował koordynator:

    • Projekty wiosennych sukni – przedszkolaki,
    • Recytacja Koziołka Matołka – klasa I,
    • Ilustracje do lektur – klasa II
    • Ułożenie własnych wiosennych piosenek –klasa III
    • Projekty okładek do „Opowieści z Narni” – klasa4
    • Inscenizacja rozdziału z „Opowieści z Narni” – klasa V
    • Projekt okładki do ulubionej lektury szkolnej – klasa VI

    Uczniowie udali się do swoich klas, aby zająć się planowaniem i realizacją zadań. W przerwie wszyscy wyruszyli nad Sonę, aby zgodnie z wielowiekową tradycją utopić marzanny – symbole zimowej aury.   Po powrocie, na sali gimnastycznej odbyły się prezentacje klasowych projektów. Ich rezultaty były imponujące. Przedszkolaki okazały się wspaniałymi projektantami strojów. Niejednej dziewczynie marzyłaby się taka suknia. Koziołek Matołek towarzyszący I klasie był dumny z interpretacji  swoich przygód. Plakaty II klasy zaskakiwały bogactwem barw i wiosennych elementów. Klasa IV zadziwiła pomysłem okładki „Opowieści z Narni”, a V swoją inscenizacją  jej 3 rozdziału. Łucja, Piotr, Edmund i Królowa ciekawie odtworzyli najważniejsze sceny 3 rozdziału.  Zaproponowano, by klasa VI, która z rozmachem podeszła do realizacji swoich zadań , przedstawiła swoje pomysły na apelu przedświątecznym w środę. Po zakończeniu prezentacji uznano, że dzieci godnie przywitały wiosnę, za co pan Dyrektor podziękował  Im oraz Koordynatorowi. W pogodnych nastrojach uczniowie rozeszli się do domów.

  • WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!

    WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!

     

    W marcu uczniowie klas I – VI uczestniczyli w konkursie plastycznym, którego celem jest kultywowanie i propagowanie zwyczajów Świąt Wielkanocnych.

    Tradycyjnie wykonywali prace w trzech kategoriach:

    • karta wielkanocna,
    • pisanka,
    • stroik świąteczny.

    Nagrodzone i wyróżnione zostały tylko prace wykonane samodzielnie - bez „gotowych” elementów.

    Kolorowe pisanki, żółte kurczaczki i inne motywy wielkanocne stanowią szkolną dekorację, wprowadzają w świąteczny nastrój.

    Nagrody otrzymali:

    Jakub Pieszczyk – kl. I (karta)

    Magdalena Przybylska – kl. I

    Weronika Trawińska – kl. VI

    Julia Polakiewicz – kl. VI

    Michał Piotrowski – kl. VI

    Wyróżnienia zdobyli:

    Natalia Steczka – kl. I

    Natalia Sobolak – kl. I

    Jakub Pieszczyk – kl. I (pisanka)

    Sebastian Brzoza – kl. I

    Jakub Stryjewski – kl. I

    Karolina Dziewiątkowska – kl. I

    Wiktoria Sobota – kl. II

    Kamil Żukowski – kl. IV

    Damian Steczka – kl. V

    Julia Rogalska – kl. VI

    Marta Teklińska – kl. VI

    Mikołaj Lubiński – kl. VI

    GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM i zachęcamy do udziału w dalszych konkursach.

  • Spotkanie z poetą

    Spotkanie z poetą

     

    15 marca w naszej szkole gościliśmy autora ponad stu książek dla dzieci – Pana Wiesława Drabika. Podczas spotkania dzieci w skupieniu słuchały o tym, w jaki sposób rozpoczęła się Jego przygoda z pisaniem oraz jak powstaje książka, począwszy od pomysłu a skończywszy na jej wydruku. Najwięcej entuzjazmu wzbudziły zabawne fragmenty książek czytanych przez samego autora, który zachęcał słuchaczy do odgadywania rymów. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane przez autora zagadki, za które otrzymywały nagrody w postaci naklejek i zakładek. Julia Górska oraz Kacper Komorowski za największą liczbę zdobytych naklejek otrzymali w prezencie książeczki z dedykacją.

    Pani Grażyna Kapczyńska wraz z uczniami serdecznie podziękowała za przybycie wręczając naszemu gościowi bukiet kwiatów, natomiast pan Wiesław Drabik podarował naszym bibliotekom kilka swoich książek. Nasi uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zakupuksiążeczek wraz z autografem poety. W trakcie całego spotkania panowała miła atmosfera, a poczucie humoru autora sprawiło, że było ono ciekawe i zabawne.

     

     

  • Kontynuujemy działania w ramach programu „Szkoła z Klasą 2.0”

    Kontynuujemy działania w ramach programu „Szkoła z Klasą 2.0”

     

     Klasa I z panią Ewą Topczyńską realizowała zajęcia ” Moja fantazja” w ramach ścieżki „Czytaj (ze zrozumieniem) - praca z tekstem.” Dzieci analizowały wiersz Jana Sztaudyngera ,,Rysunek Dorotki” ze zbioru ,,Zwrotki dla Dorotki”. Zajęcia  miały uświadomić uczniom, że utwór literacki może mówić nie tylko o rzeczach, które istnieją faktycznie, ale że literatura to przede wszystkim świat wyobraźni. Po lekturze, uczniowie wypełniali kartę pracy- tekst z lukami. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną ,,Papierowy świat kotka”, wykorzystały kolorowy papier.

    Klasa III pod kierunkiem pana Grzegorza Bastka zrealizowała zajęcia poświęcone pod hasłem „Ciche i głośne czytanie tekstu pt. "Bursztynowa Komnata" według strategii: przed, w trakcie, po... " w ramach ścieżki Czytaj (ze zrozumieniem) - praca z tekstem. Uczniowie mogli obejrzeć archiwalne zdjęcia Bursztynowej Komnaty oraz film pt. „Bursztynowa Komnata –Carskie Sioło”. W pracowni komputerowej, w  Internecie,  dzięki różnorodnym portalom wyszukiwali miejsca związane z historią Bursztynowej Komnaty, poznając ich historię oraz położenie na mapie Europy, a także informacje na temat  niektórych postaci historycznych. Praca indywidualna lub zespołowa miała miejsce w czasie odgrywania scenek dramowych, wędrówek po słownikach, mapach, Internecie oraz w trakcie pisania streszczenia i testu. Uczniowie odbyli swoistą wędrówkę w czasie i przestrzeni, rozpoczynającą się w XVIII wieku i trwającą do dnia dzisiejszego. Wielu uczniów zrozumiało, że książka jest najlepszym przyjacielem człowieka - poszerza nasze  horyzonty myślowe, wzbogaca i zaspakaja nasze potrzeby, tak w sferze intelektualnej, jak i marzeń.

    Klasa IV uczestniczyła w ścieżce (Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj I) realizując z panią Ewą Górską zajęcia  „Do czego służy skala ?”. Cele związane z wybranymi zagadnieniami to:

    • Podanie przykładów zastosowania planów
    • Wyjaśnienie, do czego potrzebna jest skala przy rysowaniu planów
    • Rysowanie prostych planów w skali 1:1; 1:10; 1:100
    • Odczytywanie z legendy, w jakiej skali wykonany jest plan
    • Rysowanie obiektów w podanych dowolnych skalach
    • Szacowanie na podstawie skali planu, czy obiekt zmieści się na kartce
    • Wyciąganie wniosków dotyczących zależności zastosowanej skali od wielkości obiektu na planie

    Praca została zaplanowana na dwie godziny lekcyjne. Uczniowie pracowali indywidualnie., wykonując  to samo zadanie. Każdy uczeń pracował przy swojej ławce, tak aby nie przeszkadzać innej osobie. Uczniowie wykorzystywali do pracy przedmioty, których używają na co dzień m.in. linijkę, gumkę, podręczniki (różnej wielkości). Do wykonania zadania potrzebne były nam: czarna kartka, mąka, sitko, linijka. Uczniowie byli bardzo zadowoleni po przeprowadzonych zajęciach. Dużo radości dawało im zadawanie pytań  do swoich zadań. Porównywali swoje wyniki. Radość potęgowało, to że każdy uczeń zadanie wykonał poprawnie.

    Klasa V pod kierunkiem pani Ireny Ulińskiej realizowała ścieżkę Odwrócona lekcja -The most interesting places in the world.

    Celem zajęć było opanowanie umiejętności porównywania kontynentów, elementów krajobrazu, wyrażanie opinii i ocen  na ich temat. Uczniowie samodzielnie, w domach przygotowywali się do zajęć. Musieli opanować stopniowanie przymiotników i budowanie zdań porównujących. Od nauczyciela  drogą mailową otrzymali dostęp (w postaci linków) do różnorodnych materiałów,  dzięki którym opanują umiejętność stopniowania przymiotników. Do dyspozycji mieli zasoby, które przedstawiają zasady tworzenia i stosowania stopniowania przymiotników w wersjach:  tekstowej, lektorskiej, piosenki, gry oraz animacji. Podczas zajęć zdobyta wiedza i umiejętności posłużyły do mówienia – porównywania, opisywania elementów krajobrazów, wyrażania własnych opinii. Uczniowie pracowali z mapą, schematem, spisem oraz z fotografiami. Mieli dużo więcej okazji do mówienia po angielsku niż podczas typowych zajęć.

  • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

    REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

     

    W związku z rekolekcjami wielkopostnymi

      7 i 8 marca 2016r. (PONIEDZIAŁEK i WTOREK

    zajęcia będą kończyć się o godzinie 13.00.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kołaczkowie
    ul. Szkolna 2
    06-406 Kołaczków
  • (+48)23/671-16-27

Galeria zdjęć