Rozpoczyna się rekrutacja do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej. Terminy rekrutacji zostały ustalone w Zarządzeniu Nr 4/2016 Wójta Gminy Opinogóra z dnia 25 stycznia 2016r. Terminy rekrutacji do oddziału przedszkolnego są zapisane w Zalacznik_Nr_1.pdf, terminy rekrutacji do klasy pierwszej w Zalacznik_Nr_2.pdf.
Rodzice dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego, które w roku szkolnym 2016/2017 dalej będą uczęszczały do tego oddziału, zobowiązani są złożyć do dyrektora "Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego" w terminie do końca lutego 2016r.
Międzysemestralne Otwarte Spotkanie TIK-owe ( MOST) odbyło się 19 lutego 2016r. Trwało ponad godzinę – od 8.30 do 9.45. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie i nauczyciele klas I-VI. Dzięki MOST-owi udało się zapoznać wszystkich uczniów i nauczycieli ze zrealizowanymi zadaniami w ramach I części programu SZKOŁA Z KLASĄ2.0
Spotkanie rozpoczął dyrektor, a następnie poprowadziły je dwie uczennice z klasy VI – Weronika i Marta. Dziewczęta podjęły się tego zadania, a ponieważ nie miały zbyt dużo doświadczeń w wystąpieniach na forum szkoły przygotowały prezentację na dysku Google, która pomogła im czuć się pewniej.
Przebieg MOST-u był rejestrowany przez Mikołaja - ucznia klasy VI, który wykonywał fotografie.
Pierwszą ścieżką, działania której zaprezentowali uczniowie klasy I, była ścieżka Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj. Dwójka uczniów, Kuba i Natalka, opowiedziała o doświadczeniach, które obserwowali i przeprowadzali. Tematyka zajęć to ”Doświadczenia z wodą” oraz „Woda i powietrze”. Uczniowie byli bardzo przejęci, jednak wspaniale sobie poradzili. Wszystko, o czym mówili, było obrazowo ilustrowane ciekawymi zdjęciami w formie prezentacji przygotowanej przez wychowawczynię Ewę Topczyńską. Wystąpienie wzbudziło uznanie starszych kolegów i zostało nagrodzone brawami.
Ścieżkę Uczymy innych realizowała klasa III pod kierunkiem wychowawcy Grzegorza Bastka. Dzieci zrealizowały dwa tematy „Warszawska syrenka w różnych wersjach legendy” oraz „Amazonia – największa dżungla świata”. Dwie uczennice – Róża i Julia, które były jednymi z prowadzących zajęcia, bardzo zajmująco i dynamicznie opowiedziały o swoich przygotowaniach do zajęć, ich przebiegu oraz wrażeniach, które im towarzyszyły. Relacjom dziewczynek towarzyszyła prezentacja przygotowana przy pomocy wychowawcy. Wystąpienie również zyskało duże uznanie zebranych.
Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj to ścieżka w ramach, której, klasa VI na zajęciach dodatkowych z przyrody, pod kierunkiem pani Ewy Górskiej, zrealizowała dwa tematy: „Powstawanie, kolorów, zjawiska świetlne, właściwości wody” oraz „Elektryczność, światło i widzenie”. Cele zajęć, dokładny ich przebieg oraz wnioski z doświadczeń przedstawiła Julia. Omawianiu kolejnych doświadczeń towarzyszyły bardzo sugestywnie wykonane slajdy prezentacji. Widownia była pod wrażeniem.
Ostatnie wystąpienie dotyczyło prezentacji wspólnego projektu „Bliżej historii”, który zrealizowali w trzech etapach uczniowie klas IV, V i VI pod kierunkiem pani Ireny Ulińskiej. Jego poszczególne etapy były realizowane w klasach, a na spotkaniu MOST była okazja przedstawienia uczniom i nauczycielom historii naszej szkoły. Jako pierwsi wystąpili Alicja i Tomek z klasy piątej, która na podstawie artykułów z prasy lokalnej dotarła do faktów i wydarzeń, które nie są powszechnie znane. Najwięcej miejsca poświęcili sylwetce pierwszego dyrektora szkoły, który był jej przedwojennym i powojennym organizatorem, a ponadto aktywnym społecznikiem i animatorem lokalnej kultury. Przedstawili również informacje na temat przedwojennych losów naszej placówki. Następnie Szymon, uczeń IV klasy przestawił prezentację fotografii, do których udało im się dotrzeć, zeskanować, opisać i pogrupować. Uczniowie starali się pokazać zmiany, jakie zachodziły w naszej szkole na przestrzeni mijających lat. Interesowali ich pracownicy, uczniowie, ważne wydarzenia i wygląd obiektu. Zdjęcia, które od dawna spoczywały w szufladach naszych starszych i młodszych absolwentów zyskały „nowe życie”. Prezentacja wzbudziła zainteresowanie zebranych. Przygotowując się do wystąpienia, Szymon dotarł do nowych informacji, które dodatkowo urozmaiciły jego występ. Dzieci przekonały się, że warto jeszcze przeszukać rodzinne zbiory, aby wzbogacić zbiory naszego nowego szkolnego „archiwum”.
Jako ostatnia zabrała głos Julia z klasy VI, która podsumowała informacje, jakie na temat przeszłości naszej placówki znalazły się w przeprowadzonych przez uczniów wywiadach z jej absolwentami. Dotyczyły one głównych aspektów funkcjonowania szkoły – jej bazy materialnej, uczniów i pracowników, zmian organizacyjnych oraz sukcesów i porażek. Podkreślono, ze warunki, w jakich uczyły się dzieci były dużo trudniejsze od dzisiejszych, jednak absolwenci wspominają je z sentymentem. Szczególne zainteresowanie wywołał opis kar, jakie były stosowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.
Następnie dwie uczennice VI klasy, Weronika i Julia, zaprezentowały zapisy szkolnego kodeksu TIK. Uczniowie nie zgłaszali uwag i zastrzeżeń. Mieli jeszcze czas na przemyślenie, gdyż ich ostateczna opinia miała być wyrażona na zakończenie spotkania na przygotowanym plakacie.
Po prezentacji działań przeprowadzonych w ramach projektu i kodeksu TIK rozpoczęła się część spotkania poświęcona Dniu Bezpiecznego Internetu. Nauczyciel informatyki postanowił przypomnieć zasady bezpiecznego surfowania w nietypowy sposób – wykorzystując możliwości aplikacji Kahoot. Przygotował dwa testy – dla młodszych i starszych dzieci. Drogą losowania wyłonione zostały po 3 mieszane trzyosobowe grupy z każdego etapu edukacyjnego. Każda grupa otrzymała tablet, na którym wybierała jedną z czterech odpowiedzi na pytanie pojawiające się na ekranie (pytanie i odpowiedzi były głośno czytane). Wszyscy uczniowie, zarówno uczestnicy konkursu, jak i obserwatorzy, byli zaabsorbowani nową zabawą. Nie wszystkie odpowiedzi były prawidłowe, ale sposób poznawania właściwych okazał się dla uczniów bardzo atrakcyjny. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki, a zwycięskie drużyny na swoich plakietkach miały umieszczone szóstki (z zajęć komputerowych).
Po zakończonym spotkaniu, wychodząc, uczniowie zaznaczali swoją opinie na temat TIK na plakacie. Ci, którzy opowiadają się za przyjęciem kodeksu, powinni umieścić swój znak w obrębie uśmiechniętej „buźki”. Ci, którzy nie akceptują zapisów kodeksu mogli umieścić swój sprzeciw poza „buźką”. Zdecydowana większość znaków znalazła się w obrębie „buźki”.
Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie nauczycieli uczestniczących w projekcie. Planowanie, przygotowywanie zajęć, wzajemne konsultacje integrowały zespół.
Z satysfakcją można odnotować fakt, iż uczniowie, szczególnie młodsi, mieli okazję odkryć swoje talenty, zdobyć nowe umiejętności. Mamy nadzieję, że grupa uczniów, która zaangażowała się w prowadzenie MOSTu będzie bazą do powołania zespołu osób prowadzących spotkanie podsumowujące 1 czerwca. Chcielibyśmy, aby ich wpływ na przebieg akcji był większy. Najważniejszym mierzalnym efektem udziału w pierwszej części projektu jest częstsze sięganie po TIK. Poprawiła się dostępność sprzętu. Przeprowadziliśmy jego inwentaryzację. W każdej klasie znajduje się zestaw multimedialny z dostępem do Internetu. Połowa sal posiada tablice multimedialne, nie ma utrudnień w korzystaniu z pracowni komputerowej.
W tym roku gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbyły się 18 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej. Nasi uczniowie od lat biorą w nich udział. Każda szkoła naszej gminy wystawiała 7 osobową drużynę. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie V i VI klasy:
Jako drużyna nasi uczniowie zajęli II miejsce wyprzedzając szkołę w Woli Wierzbowskiej. Osiągnięcie dobrych wyników było możliwe dzięki przygotowaniom indywidualnym, którymi kierowała pani Krystyna Prusińska.
Indywidualnie IV miejsce przypadło naszej uczennicy Julii Polakiewicz. Na wyróżnienie zasłużyli również Tomek Piotrowski oraz Ola Żakiewicz.Wszyscy uczestniczy otrzymali upominki i dyplomy. Dla szkoły zdobyli puchar i dyplom.
GRATULUJEMY!
20 LUTEGO 2016 ROKU ZMARŁA PANI CZESŁAWA LEWIŃSKA EMERYTOWANA, WIELOLETNIA NAUCZYCIELKA NASZEJ SZKOŁY-ZAANGAŻOWANY PEDAGOG, WYCHOWAWCZYNI WIELU POKOLEŃ MŁODZIEŻY. .
I półrocze zakończone. Wyniki nie są rewelacyjne. Warto jednak pochwalić tych, którzy pracowali solidnie.
Na uznanie i wyróżnienie zasłużyli:
KLASA I
KUBA PIESZCZYK
KLASA II
TOSIA KRZYKOWSKA
MARCIN WALCZEWSKI
KLASA III
RÓŻA LASOCKA
JULIA GÓRSKA
KLASA IV
SZYMON DĄBROWSKI
KLASA V
TOMEK PIOTROWSKI
KLASA VI
JULIA POLAKIEWICZ
KAMILA UJAZDOWSKA
30 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00. Uczniowie bawili się w pięknie udekorowanej w karnawałowe akcenty sali gimnastycznej. Nie zabrakło również rodziców, którzy licznie towarzyszyli swym pociechom.
Szkolną imprezę prowadzili animatorzy kultury z Przasnysza, którzy zaproponowali naszym uczniom wiele ciekawych zabaw, przy których wszyscy wspaniale się bawili. Uczniowie aktywnie uczestniczyli również w licznych konkursach.
W sali lekcyjnej czekał na uczniów, przygotowany przez rodziców kl. III oraz IV bufet z wieloma przysmakami, który cieszył się dużym powodzeniem.
Choinka szkolna zakończyła się o godzinie 14.00. Po udanej zabawie wszyscy uczniowie mogli w dobrym nastroju rozpocząć ferie.
W ramach programu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0 w I półroczu zrealizowane zostały następujące zadania w ramach ścieżek:
1.Ścieżka „Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj”:
Klasa I – edukacja przyrodnicza (Ewa Topczyńska)
Zadanie I ”Doświadczenia z wodą”
Zadanie II „Woda i powietrze”
Klasa VI – zajęcia dodatkowe z przyrody (Ewa Górska)
Zadanie I „Powstawanie, kolorów, zjawiska świetlne, właściwości wody”
Zadanie II „Elektryczność, światło i widzenie”
2. Ścieżka „Uczymy innych”
Klasa III – edukacja polonistyczna, przyrodnicza (Grzegorz Bastek)
Zadanie I „Warszawska syrenka w różnych wersjach legendy”
Zadanie II „Amazonia – największa dżungla świata”
3. Ścieżka „Projekt edukacyjny”
Klasy IV,V i VI - historia i społeczeństwo -„Bliżej historii” (Irena Ulińska)
Zadanie I Planowanie projektu
Zadanie II Realizacja i prezentacja projektu
Święta Bożego narodzenia to czas spokoju, miłości i pojednania, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Są nierozerwalnie połączone z tradycją wystawiania jasełek. Ta piękna tradycja od wielu już lat obecna jest i w naszej szkole.
18 grudnia 2015r. w przedstawieniu jasełkowym wystąpili uczniowie klas III-VI. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć Historię Maryi i Józefa. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczna radością i sprawiły, ze poczuliśmy magie zbliżających się świąt.
Po jasełkach głos zabrał pan dyrektor, który złożył wszystkim świąteczne życzenia oraz wspólnie z panią E. Soską rozdał nagrody dla uczniów, którzy brali udział w plastycznym konkursie bożonarodzeniowym.
Następnie uczniowie wraz z wychowawcami i wieloma rodzicami zasiedli do wigilijnych stołów, dzielili się opłatkiem składając sobie życzenia. Do młodszych klas zawitał również Mikołaj. Starsi swoje prezenty znaleźli pod choinkami.
Jest to jedna z najpopularniejszych baśni braci Grimm opowiadająca o Królewnie, która zmuszona do ucieczki przed złą macochą, trafia do leśnego domu krasnoludków. Bogata scenografia, barwne kostiumy i muzyka oraz znakomita gra aktorska zachwyciła młodych widzów.
Dzieci były pod wrażeniem oglądanego przedstawienia, jak i samego teatru.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od szarej, szkolnej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji. Z tej okazji 30 listopada w naszej szkole została zorganizowana dyskoteka andrzejkowa. Imprezę przygotowała pani Wanda Włodarczyk.
Jak każe tradycja, nie obyło się bez wróżb. Wszyscy uczniowie opuszczali dyskotekę w dobrym i radosnym nastroju. Teraz czekają na następną…
W listopadzie 2015r. nasza szkoła przystąpiła do programu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0.
W programie biorą udział:
Pan Grzegorz Bastek z klasą III
Pani Ewa Górska z klasą VI
Pani Ewa Topczyńska z klasą I
Pani Irena Ulińska z klasami IV,V i VI
Pan Juliusz Uliński
Uczestniczymy w programie, ponieważ CHCEMY, ŻEBY:
Tegoroczną uroczystość z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowali uczniowie klas IV i VI z panią Elżbietą Soską. Młodzi aktorzy zabrali nas w czasy zaborów, powstań narodowych i I wojny światowej, aby pokazać jak kręte były polskie drogi prowadzące do upragnionej wolności. Dopełnieniem wspaniałej recytacji uczniów była imponująca dekoracja oraz oprawa muzyczna. Akademia na długo pozostanie w naszej pamięci…
W tym roku Dzień Nauczyciela obchodziliśmy wspólnie z otrzęsinami uczniów I klasy. Uroczystość rozpoczęła się od życzeń złożonych Pracownikom Szkoły i Uczniom przez Dyrektora. Dyrektor wyróżnił dwie nauczycielki naszej szkoły – p. Irenę Ulińską i p.Elżbietę Soską, przyznając im nagrody dyrektora szkoły.
Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Iwona Tomczak, złożyła miłe życzenia wszystkim Pracownikom Szkoły, a na ręce Dyrektora przekazała bukiet kwiatów.
Część artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie klasy I i VI, pod kierunkiem pań: Ewy Topczyńskiej i Izabeli Miklaszewskiej. Dzieci z ogromnym przejęciem recytowały wiersze dedykowane nauczycielom, wykonywały wesołe, okolicznościowe piosenki. Ich występ spotkał się z żywym przyjęciem
Ostatnim etapem uroczystości były otrzęsinowe konkursy zorganizowane dla pierwszoklasistów. Wymagały one zaangażowania różnorodnych umiejętności uczniów. Dotyczyły wiedzy ogólnej, umiejętności artystycznych i sprawności fizycznej. Zadania te sprawiały dzieciom wiele radości.
Po tej uroczystości pierwszoklasiści udali się na poczęstunek do swojej klasy, natomiast pozostali uczniowie wykonywali jesienne prace plastyczne. Piękne i kolorowe prace zbiorowe ozdobiły korytarz szkolny akcentami jesieni.
„RUCH – motorem i źródłem życia” - pod tym hasłem 05.10.2015r. w naszej szkole odbyły się jesienne biegi przełajowe. Udział w nich wzięli uczniowie klas IV – VI.
Celem przedsięwzięcia było:
- zaspokojenie biologicznej potrzeby zwiększonej aktywności ruchowej. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie.
- wdrażanie do „zdrowego” współzawodnictwa.
Wśród dziewcząt w czołówce znalazły się :
1. Weronika Wesołowska - kl. VI
2. Marta Teklińska - kl. VI
3. Julia Polakiewicz- kl. VI
Zwycięzcami w grupie chłopców okazali się:
GRATULUJEMY!
W naszym kraju trwa kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. Kandydaci na posłów i senatorów starają się przekonać i zachęcić wyborców do poparcia ich kandydatur. Przed wyborcami stoi trudne zadanie podjęcia właściwej decyzji.
Nasi uczniowie, którzy również uczą się zasad demokracji przede wszystkim w praktyce, pod kierunkiem Pani Izabeli Miklaszewskiej zorganizowali kampanię wyborczą do Samorządu Uczniowskiego. Kandydatki, które ubiegały się o wybór na stanowisko przewodniczącej samorządu, wykazały się ogromną pomysłowością w organizowaniu kampanii. Plakaty wyborcze, zachęcały do udziału w głosowaniu. Pojawiło się sporo obietnic wyborczych Uczniowie byli rzeczywiście zainteresowani tym, kto ubiega się o prawo reprezentowania ich na forum szkoły.
Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany
Wakacyjne wyjazdy, przygody, spotkania i emocje za nami. Rozpoczyna się kolejny rok pracy, która w tym roku będzie przebiegać pod hasłem „Otwarta Szkoła”.
Jak co roku, inauguracyjne spotkanie rozpoczęło się 1 września o godz. 8.30. Zgodnie ze szkolnym ceremoniałem dzieci wystąpiły w strojach galowych, a uroczystą atmosferę oczekiwania tworzyli również podekscytowani Rodzice, którzy licznie zgromadzili się na sali gimnastycznej.
Po powitalnym przemówieniu Dyrektora, uwagę zebranych przyciągnęła dość liczna w tym roku grupka pierwszoklasistów, którzy wspomagani przez uczennice VI klasy zaprezentowali swój program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Wioletty Szwonder. Wiersze i piosenki pięknie wykonane przez naszych dzielnych pierwszoklasistów zostały bardzo ciepło przyjęte przez widzów. Dzieci w pełni zasłużyły na miano członka naszej szkolnej społeczności, co potwierdził uroczyście Pan Dyrektor, dokonując tradycyjnego pasowania na ucznia. Czerwony ołówek to rekwizyt, który od wielu lat towarzyszy corocznym pasowaniom. Wielu Rodziców z rozrzewnieniem przypominało sobie, że tak niedawno przeżywali podobne emocje, a dziś kibicują swoim pociechom. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z wychowawcami.
Życzymy wszystkim pomyślności i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Zachęcamy do odkrywania w sobie pasji i ukrytych talentów, aktywnego włączania się w życie naszej szkolnej społeczności i czucia się jej prawdziwym współgospodarzem.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM SŁONECZNYCH,
PEŁNYCH PRZYGÓD I SPOTKAŃ Z CIEKAWYMI LUDŹMI,
DNI LETNIEGO, BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU.
Wakacyjny nastrój udzielał się naszym uczniom przez prawie cały tydzień. Poniedziałkowe posiedzenie Rady Pedagogicznej uprawomocniło wszystkie wystawione oceny. Rozpoczął się okres podsumowań, gier i zabaw edukacyjnych lub dla niektórych wcześniejszego relaksu.
Piątkowy poranek wszyscy przywitali z ulgą. Pogoda dopisywała, humory też. Galowe stroje, kwiaty podkreślały uroczysty nastrój zakończenia roku szkolnego 2014/2015. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczął pan Dyrektor, podsumowując w swoim przemówieniu efekty pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły. Dziękował uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za całoroczną pracę, życzył dalszych sukcesów.
Szczególne podziękowania skierował do naszych absolwentów – uczniów klasy VI, którzy mogą poszczycić się wysokim wynikiem osiągniętym na sprawdzianie oraz wysoką roczną średnią klasy. 5 uczniów zasłużyło na świadectwo z wyróżnieniem i zostało nagrodzonych nagrodami książkowymi.
Wyróżnieni i uhonorowani nagrodami książkowymi zostali również uczniowie klas I-III. Wszyscy uczniowie kończący „zerówkę” otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Ważnym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie flagi swoim następcom przez tegoroczny poczet flagowy. Tym razem 3 uczennice klasy piątej zasłużyły na sprawowanie tej funkcji.
Uroczystość zakończył zabawny, pomysłowy - w stylu kabaretowym – występ szóstoklasistów.
Klasy V i VI wraz z Radą Pedagogiczną spotkały się na wspólnym słodkim poczęstunku, który został w uroczysty, imponujący sposób zorganizowany przez Rodziców klasy VI. Dziękujemy!
W czerwcu zakończyła się realizacja dwóch unijnych projektów.
W pierwszym „MOJA PRZYSZŁOŚĆ” od listopada 2014 do czerwca 2015 uczestniczyła 15 osobowa grupa uczniów z klas V i VI. 20 godzin w miesiącu uczniowie poświęcali na rozwijające zajęcia z języka angielskiego, matematyki i przyrody oraz zawodoznawstwa. W ramach projektu wyjechali na dwie bezpłatne wycieczki. W grudniu 2014r. odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a w maju 2015r. zwiedzali Wytwórnię „Krówek z Milanówka”, odbyli lekcję muzealną w Łazienkach Królewskich (Poznajemy Pałac na Wodzie) oraz zwiedzili Warszawskie ZOO. Mamy nadzieję, że inne efekty projektu, choć dużo trudniejsze do podsumowania, przełożą się na wiedzę i umiejętności beneficjentów.
W drugim projekcie „AKTYWNA EDUKACJA” brali udział nauczyciele. Sześcioro od listopada 2014r. było zaangażowanych w doskonalenie zawodowe poprzez pracę na platformie e-learningowej, spotkania zespołów wymiany doświadczeń, udział konferencjach podsumowujących oraz w codzienną pracę na zajęciach z wykorzystaniem narzędzi TIK. Pozostali nauczyciele również włączyli się w pracę na rzecz upowszechniania technologii informatycznych.
Przeprowadzona ewaluacja wewnętrzna w tym obszarze pokazała, że technologie komputerowe są coraz częściej obecne w bieżącej pracy na lekcjach.