ŻYCZYMY WSZYSTKIM SŁONECZNYCH,
PEŁNYCH PRZYGÓD I SPOTKAŃ Z CIEKAWYMI LUDŹMI,
DNI LETNIEGO, BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU.
Wakacyjny nastrój udzielał się naszym uczniom przez prawie cały tydzień. Poniedziałkowe posiedzenie Rady Pedagogicznej uprawomocniło wszystkie wystawione oceny. Rozpoczął się okres podsumowań, gier i zabaw edukacyjnych lub dla niektórych wcześniejszego relaksu.
Piątkowy poranek wszyscy przywitali z ulgą. Pogoda dopisywała, humory też. Galowe stroje, kwiaty podkreślały uroczysty nastrój zakończenia roku szkolnego 2014/2015. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczął pan Dyrektor, podsumowując w swoim przemówieniu efekty pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły. Dziękował uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za całoroczną pracę, życzył dalszych sukcesów.
Szczególne podziękowania skierował do naszych absolwentów – uczniów klasy VI, którzy mogą poszczycić się wysokim wynikiem osiągniętym na sprawdzianie oraz wysoką roczną średnią klasy. 5 uczniów zasłużyło na świadectwo z wyróżnieniem i zostało nagrodzonych nagrodami książkowymi.
Wyróżnieni i uhonorowani nagrodami książkowymi zostali również uczniowie klas I-III. Wszyscy uczniowie kończący „zerówkę” otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Ważnym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie flagi swoim następcom przez tegoroczny poczet flagowy. Tym razem 3 uczennice klasy piątej zasłużyły na sprawowanie tej funkcji.
Uroczystość zakończył zabawny, pomysłowy - w stylu kabaretowym – występ szóstoklasistów.
Klasy V i VI wraz z Radą Pedagogiczną spotkały się na wspólnym słodkim poczęstunku, który został w uroczysty, imponujący sposób zorganizowany przez Rodziców klasy VI. Dziękujemy!
W czerwcu zakończyła się realizacja dwóch unijnych projektów.
W pierwszym „MOJA PRZYSZŁOŚĆ” od listopada 2014 do czerwca 2015 uczestniczyła 15 osobowa grupa uczniów z klas V i VI. 20 godzin w miesiącu uczniowie poświęcali na rozwijające zajęcia z języka angielskiego, matematyki i przyrody oraz zawodoznawstwa. W ramach projektu wyjechali na dwie bezpłatne wycieczki. W grudniu 2014r. odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a w maju 2015r. zwiedzali Wytwórnię „Krówek z Milanówka”, odbyli lekcję muzealną w Łazienkach Królewskich (Poznajemy Pałac na Wodzie) oraz zwiedzili Warszawskie ZOO. Mamy nadzieję, że inne efekty projektu, choć dużo trudniejsze do podsumowania, przełożą się na wiedzę i umiejętności beneficjentów.
W drugim projekcie „AKTYWNA EDUKACJA” brali udział nauczyciele. Sześcioro od listopada 2014r. było zaangażowanych w doskonalenie zawodowe poprzez pracę na platformie e-learningowej, spotkania zespołów wymiany doświadczeń, udział konferencjach podsumowujących oraz w codzienną pracę na zajęciach z wykorzystaniem narzędzi TIK. Pozostali nauczyciele również włączyli się w pracę na rzecz upowszechniania technologii informatycznych.
Przeprowadzona ewaluacja wewnętrzna w tym obszarze pokazała, że technologie komputerowe są coraz częściej obecne w bieżącej pracy na lekcjach.
Jesteśmy dumni z naszych szóstoklasistów. Gratulujemy wyniku sprawdzianu. Osiągnęli średnią wyższą niż średnia gminy, powiatu oraz województwa. Przygotowywali się solidnie, napisali wiele przygotowawczych i próbnych sprawdzianów. Nie zawsze byli z nich zadowoleni, ale wyciągali wnioski i pracowali jeszcze skuteczniej. Byli też skromni i dość powściągliwi po sprawdzianie. GRATULUJEMY! TAK TRZYMAĆ NA KOLEJNYCH SZKOLNYCH I ŻYCIOWYCH SPRAWDZIANACH!
W zakładce "Dokumenty szkolne" został opublikowany zestaw podreczników, który bedzie obowiązywał w przyszłym roku szkolnym. Dotyczy on klas III, V i VI. Pozostałe klasy otrzymają bezpłatne podręczniki w szkole.
22 maja uczniowie z klas III-VI uczestniczyli w wycieczce do Milanówka i Warszawy. W planie było zapoznanie się z procesem technologicznym produkcji krówek reklamowych w wytwórni w Grodzisku Mazowieckim, uczestniczenie w lekcji muzealnej „Poznaj Pałac na Wodzie” w Łazienkach Królewskich, przejazd metrem oraz zwiedzanie ogrodu zoologicznego. Żeby zdążyć zrealizować dość napięty harmonogram wyjazd nastąpił o 7.30. W doskonałym nastroju podróżowaliśmy czystym, estetycznym autokarem z bardzo miłym panem kierowcą.
Wizyta w wytwórni krówek wywołała duże zainteresowanie. Pani menadżer przedstawiła ciekawą historię firmy. W białych, ochronnych strojach uczniowie obejrzeli linię produkcyjną; skosztowali świeżych, prosto z taśmy, krówek. Następnie zaprojektowali własne opakowania i zawinęli w nie cukierki. Prace plastyczne – Super-krówka z Milanówka, które z wielkim zaangażowaniem wykonali na zakończenie spotkania, okazały się bardzo pomysłowe, kolorowe i zabawne. ZostałY wysoko ocenione przez panią menadżer i ozdobiły tablicę informacyjną w świetlicy. Nagrodą za świetnie wykonane zadanie były małe słodkie prezenciki. Część dzieci uznała, że to za mało i zakupiła dodatkowe paczuszki słodyczy.
Przejazd zatłoczoną drogą do Warszawy zabrał nam dość dużo czasu. Dlatego nie starczyło go na zwiedzanie parku. Jednak zajęcia muzealne, poprowadzone przez bardzo sympatyczne panie edukatorki, były nietypową, niezapomnianą lekcją historii na żywo. Odnowione sale pałacowe, pełne złoceń, obrazów i mebli wzbudzały autentyczny podziw dzieci. Młodsza grupa wycieczkowiczów swoje zajęcia zakończyła wykonaniem ciekawych prac plastycznych.
Przejazd metrem przyspieszył pokonanie dość długiej trasy z Placu Zbawiciela do Dworca Gdańskiego. Stamtąd pomaszerowaliśmy do Centrum Handlowego ARKADIA, gdzie został zaplanowany posiłek. Wzmocnieni obiadem udaliśmy się do autokaru, który zawiózł nas do zoo. Oglądaliśmy je z dużym zaangażowaniem, ciesząc się ze wspaniałej pogody. Szkoda tylko, ze zoo jest zamykane tak wcześnie. Niektóre zwierzaki, szczególnie majestatyczne, tajemnicze goryle, można by obserwować godzinami.
W drodze powrotnej, aby szkolonej tradycji stało się zadość, wstąpiliśmy do restauracji McDonald ’s, z czego niestety nie jesteśmy dumni. Podsumowując wyjazd należy podkreślić, że nasi uczniowie potrafili być zaangażowani i zdyscyplinowani.
To hasło przyświecało biegom przełajowym w roku szkolnym 2014/2015. Każdy z uczniów kl. IV-VI mógł sprawdzić swoją kondycję fizyczną. Wszyscy dotarli do mety, w krótszym lub dłuższym czasie, można więc powiedzieć, że wszyscy są zwycięzcami.
W czołówce jesiennej edycji ( 01.10.2014r.) znaleźli się:
- w grupie dziewcząt:
1.Weronika Wesołowska- kl.V
2. Julia Spejna- kl.VI
3. Anna Kaczor- kl.VI
-w grupie chłopców:
1. Adrian Kaczorek- kl.V
2. Piotr Rutkowski- kl.VI
3. Karol Górski- kl.VI
Liderami wiosennej edycji (13.05.2015r.) zostali:
-w grupie dziewcząt:
1.Anna Kaczor- kl.VI
2. Patrycja Szczepanik- kl.VI
3. Wiktoria Tomczak- kl.V
4. Marta Teklińska- kl. V
5.Weronika Trawińska-kl.V
6. Weronika Wesołowska-kl.V
- w grupie chłopców:
1. Karol Górski- kl. VI
2. Piotr Rutkowski- kl.VI
3. Tomasz Walczewski- kl.VI
4. Damian Steczka-kl.IV
W piątek, 8 maja, pojechaliśmy do Pałuk zwiedzać wieżę kościelną. Zaprosił nas Ksiądz Proboszcz. Opowiedział o historii kościoła. Następnie w pięcioosobowych grupach wspinaliśmy się na wieżę. Widzieliśmy stare kościelne dzwony. Przez lornetkę obserwowaliśmy okolicę. Widok robił duże wrażenie. Bardzo dziękujemy Księdzu za ciekawą lekcję historii.
Zredagowali uczniowie kl.IV(M. Lewandowski, T. Piotrowski, D. Steczka)
W dniu poprzedzającym rozpoczęcie majowego weekendu nasi uczniowie uczcili 224 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Galowe stroje, dekoracje w klasach oraz flagi nawiązywały do tego ważnego w dziejach Polski wydarzenia. Uczniowie drugiej klasy w ramach realizowanego projektu edukacyjnego opracowali artystyczną oprawę tego święta. W ramach podsumowania projektu, pod kierunkiem wychowawcy, pana Grzegorza Bastka, przygotowali montaż słowno-muzyczny. W sali gimnastycznej, na tle ciekawej dekoracji zaprezentowali efekty swojej pracy. Wspaniała recytacja patriotycznych utworów poetyckich i piosenek wzbudziła podziw słuchaczy. Dzieci bardzo profesjonalnie podeszły do swojego zadania. Należą się im za to prawdziwe wyrazy uznania.
W środę, 22 kwietnia, klasa VI, z udziałem dziewcząt z klas V i II, zaprezentowała program podsumowujący projekt profilaktyczny „Trzymaj formę”, realizowany pod kierunkiem pani Krystyny Prusińskiej. Ich występy nawiązywały do zasad zdrowego stylu życia, propagowały aktywność fizyczną oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Piosenki, wiersze, taniec oraz prezentacja multimedialna stanowiły atrakcyjną dla uczniów formę przekazu.
W związku z tym, że 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, nie mogło zabraknąć nawiązania do tematyki proekologicznej. Zabawna, a jednocześnie pouczająca scenka przygotowana przez VI klasę, uświadomiła wszystkim zebranym powagę problemów związanych z zaśmiecaniem środowiska naturalnego i rolę każdego z nas w tym procederze. Gratulujemy pomysłu i profesjonalnej realizacji.
13 kwietnia, i to w dodatku w poniedziałek, uczniowie klas IV-VI realizowali kolejny etap programu profilaktycznego „Trzymaj formę”. W tym roku ,dzięki pomysłowi pani Krystyny Prusińskiej, udało się również znaleźć formułę, która pozwoliła połączyć dbanie o własne zdrowie z działaniami proekologicznymi. Uczniowie mieli okazję poznać tajemnice lasu, odkrywane przez profesjonalistę – Pana Leśniczego, który oprowadzał ich po leśnych ścieżkach wskazując ciekawych reprezentantów leśnej fauny i flory. Miłym akcentem tego wyjazdu było również wspólne grillowanie kiełbasek w specjalnie do tego celu zorganizowanej i przygotowanej leśnej polanie. Deszczowa pogoda nie pozwoliła uczniom dłużej cieszyć się urokami lasu.
27 marca – Dzień Teatru – został interesująco uczczony przez uczniów V klasy, którzy w tym dniu zaprezentowali 2 wersje miniatury teatralnej „Demeter i Kora”. Przedstawienia zostały przygotowane przez 2 grupy uczniów w ramach podsumowania projektu z języka polskiego.
Projekt, koordynowany przez panią Izabelę Miklaszewską, wymagał samodzielnej pracy całego zespołu uczniów – pisania scenariusza, przydziału ról, przygotowania dekoracji i rekwizytów, organizowania prób, co ze względu na różne miejsca zamieszkania nie było takie proste. Dodatkowym elementem dopingującym do pracy był fakt, że na przedstawienie zostali zaproszeni rodzice.
Uczniowie wywiązali się ze swoich zadań rewelacyjnie. Pomysłowe scenariusze, pieczołowicie dopracowane kostiumy, rekwizyty oraz elementy scenografii stworzyły wyjątkową atmosferę. Mit został zinterpretowany w różny sposób – tradycyjny i nowoczesny. Obie wizje spotkały się z gorącym przyjęciem widzów. Wszystkim aktorom i pani Miklaszewskiej należą się wyrazy uznania.
20 marca – w ostatni dzień kalendarzowej zimy - mieliśmy okazję do odkrywania różnorodnych talentów naszych uczniów. W tym dniu pan Grzegorz Bastek w ramach projektu „Odkrywamy talenty” poprowadził nietypowe zajęcia artystyczne.
Na początek Jego wychowankowie – uczniowie II klasy - zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony wiośnie. Pięknie recytowali wiersze przeplatane wiosennymi, energetycznymi piosenkami. Następnie uczniowie poszczególnych klas otrzymali różnorodne zadania do wykonania, w których mogli ujawnić skrywane do tej pory talenty. Pod kierunkiem wychowawców uczniowie udali się do swoich sal, aby w spokoju pracować nad nowymi wyzwaniami. Klasa pierwsza tworzyła wiosenne obrazy. Uczniowie II klasy pracowali nad opowiadaniem związanym z wiosną. III klasa układała słowa i melodię do wiosennej piosenki. Czwartoklasiści zawzięcie szlifowali scenariusz i trenowali sceny swojego wiosennego przedstawienia. Piąta klasa tworzyła odlotowe marzanny, a szósta uruchomiła swoją wyobraźnię, pisząc bajkę. Wszyscy mieli świadomość, że ich działania odbywają się w niezwykłych, z astronomicznego punktu widzenia, warunkach. Możliwość obserwowania częściowego zaćmienia Słońca nie zdarza się często. Można przypuszczać, że to niezwykłe zdarzenie dodało naszym uczniom weny twórczej, bo prezentacja efektów prac wypadła imponująco.
Od marca br. trwa wdrażanie dziennika elektronicznego. Nauczyciele zostali przeszkoleni przez firmę, która dostarczyła nam program do testowania. Każdy wychowawca ma pod opieką tablet przeznaczony do bieżącej pracy dla wszystkich nauczycieli uczących w danej klasie. W dzienniku jest odnotowywana frekwencja, realizacja treści programowych oraz oceny.Istnieje też możliwość wysyłania wiadomości do Rodziców. Na kwietniowym zebraniu rodziców zostanie przekazana informacja o tym, jak z niego korzystać.
Nasi mniejsi i więksi mężczyźni pamiętali o Dniu Kobiet. Dziewczęta i Panie otrzymały symboliczne upominki lub kwiaty, które wyraźnie wpłynęły na ich dobry nastrój. Życzyłybyśmy sobie, aby taka atmosfera utrzymywała się jak najdłużej
.
9 marca 2015r.
Poniedziałkowe lekcje wychowawcze zamieniły się w lekcję historii na żywo. Dwaj przedstawiciele grupy „Rekonstrukto” zjawili się w naszej szkole z pokazem „Życie i Kultura w Średniowieczu”. Salę gimnastyczną wypełniły różnorodne rodzaje średniowiecznego uzbrojenia rycerskiego, proporce oraz wzbudzające grozę narzędzia tortur. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o rycerskich tradycjach, obejrzeli pokaz walki oraz zaangażowali się w zaproponowane przez prowadzących konkursy. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie I klasy, Antosia - której udało się poradzić sobie z bardzo ciężkim mieczem oraz Marcin, który stoczył zwycięską walkę z „Krzyżakiem”.
Informujemy, że rozpoczyna się rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego oraz klasy pierwszej. Terminy i zasady rekrutacji znajdują się w zakładce "REKRUTACJA"
W dniu 9 marca 2015 r. o godz. 13:00 odbędzie się spotkanie informacyjne rodziców z wychowawcą Oddziału Przedszkolnego, Panią Wiolettą Szwonder. Zainteresowanych rodziców serdecznie zapraszamy.
Nasi uczniowie od lat godnie reprezentują szkołę w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W tym roku gminne eliminacje odbyły się 11 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej. Każda szkoła naszej gminy wystawiała 5 osobową drużynę. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie VI klasy:
Ich bardzo dobre wyniki były poprzedzone solidnym przygotowaniem indywidualnym, kierowanym przez panią Krystynę Prusińską. Drużynowo nasi uczniowie zajęli I miejsce wyprzedzając szkoły w Opinogórze i Woli Wierzbowskiej. Równie imponujące są ich wyniki indywidualne. Trzy czołowe lokaty zajęli nasi uczniowie:
1 miejsce – Karol Górski
2 miejsce – Piotr Rutkowski
3 miejsce – Gosia Łuczkowska
Jesteśmy dumni z ich osiągnięć. Wszyscy troje będą reprezentować Gminę w turnieju na szczeblu powiatowym. W marcu czeka ich wyjazd do Ciechanowa. Muszą się do niego przygotować, a my wszyscy mocno trzymamy za nich kciuki!
Tradycje obchodzenia WALENTYNEK cieszą się wśród naszych uczniów dużym zainteresowaniem. W tym roku zostały zorganizowane 13 lutego. Bez względu na wymowę tej niezbyt lubianej daty uczniowie już od poniedziałku czekali na ten dzień. Samorząd Uczniowski, działający bardzo sprawnie pod przywództwem Julii Spejny, zorganizował imponującą walentynkową skrzynkę pocztową, która bardzo szybko zapełniała się kartkami walentynkowymi. Bardzo ciekawym pomysłem było udostępnienie gazetki ściennej, na której pojawiły się miłe życzenia dla nauczycieli i klas. Również w salach lekcyjnych pojawiły się sympatyczne gazetki okolicznościowe. Podczas długiej piątkowej przerwy emocji było co niemiara. Uczniowie niecierpliwie czekali na wywołanie swojego imienia. Większość nie zawiodła się i z zainteresowaniem czytała swoje „walentynki”. Gratulujemy sprawnie zorganizowanej akcji!
Od listopada 2014r. nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Aktywna edukacja". Jego celem jest coraz szersze i skuteczniejsze wdrażanie technologii TIK. 6 nauczycieli jest czynnymi uczestnikami kursu na platformie edukacyjnej, bierze udział w pracach zespołów wymiany doświadczeń, wyjeżdżając na proponowane przez organizatorów spotkania. Pozostali w swojej pracy kierują się zasadami efektywnego wdrażania TIK.